Ένας ακόμα αρχάριος! Απόψεις περί εξοπλισμού και άλλα!

Άβαταρ μέλους
Sotiris_A
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: 15 Οκτ 2020, 16:30
3
Has thanked: 2774 times
Been thanked: 1935 times

Δε νομίζω να υπολογίζει κανείς 30 μοίρες, η οποία άλλωστε είναι ενδεικτική τιμή. Με την εμπειρία βρίσκεις τη γωνία κοπής ευκολότερα και μαθαίνεις να την ελέγχεις στις περιοχές του προσώπου που έχουν μεγάλη καμπυλότητα ή αυτή αλλάζει πολύ.

Με μία καινούρια, κοφτερή λεπίδα η μηχανή σε κατάλληλη γωνία πρέπει να κυλά άνετα στο πρόσωπο χωρίς πίεση (ή πιο σωστά την ελάχιστη δυνατή) και να κόβει τα γένια χωρίς πολύ αντίσταση, αναλόγως τη σκληρότητά τους και την προετοιμασία που έχει κάνει κανείς. Δεν πρέπει να "σκαλώνει" ή να αισθάνεσαι ότι τραβάει τις τρίχες και πολύ περισσότερο πόνο κατά το πέρασμα.

Όντως θα πρότεινα να αποφύγεις το ξύρισμα μερικές μέρες ώστε να περάσουν οι ερεθισμοί. Καλό είναι να μην αλλάζεις συχνά εξοπλισμό κι αν το κάνεις να αλλάζεις ένα πράγμα τη φορά ώστε να καταλαβαίνεις τι επίδραση έχει. Τέλος, όπως ανέφερε και ο @BlackCat παραπάνω, ξεκίνα με ένα ή δύο περάσματα με τη φορά των γενιών και άσε τα άλλα για το μέλλον. Κατά τη γνώμη μου, πάντοτε υπερέχει η άνεση του αποτελέσματος και στην αρχή το πρόβλημα δεν είναι η μηχανή ή γενικότερα ο εξοπλισμός, αλλά η τεχνική σου.
Σωτήρης
Άβαταρ μέλους
NoRex
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: 31 Μάι 2020, 22:09
4
Τοποθεσία: Πειραιάς
Has thanked: 20 times
Been thanked: 61 times
Ηλικία: 31

Καλησπέρα και από εμένα φίλε Μιχάλη. Προφανώς και δεν βαζει κανένας μοιρογνωμονιο (υποθέτω 😄). Προσωπικά βλέπω όταν εφαρμόζω την λεπίδα στο προσωπο μου ποτε θα αρχίσω να την αισθάνομαι. Αν είναι στης 30, 35 ή και 40 μοίρες προσωπικά δεν με απασχολεί. Το θέμα των ερεθισμών είναι διαφορετικό κομμάτι από την αίσθηση που σου δίνει μια μηχανή. Αν για παράδειγμα βάλεις την lord σου στις 30 μοίρες και αισθάνεσαι να σε τσιμπάει ή να σε τραβάει αυτό δεν σημαίνει αυτομάτως ότι θα σου προκαλέσει ερεθισμούς, αλλά ότι δεν σου ταιριάζει η μηχανή αυτή γιατί έχει aggressive blade feel πχ. Ελπίζω να βοήθησα
Chaos is a ladder.
Άβαταρ μέλους
tzavardin
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 02 Ιαν 2020, 14:54
4
Has thanked: 262 times
Been thanked: 371 times
Ηλικία: 29

@newwetshaver Αδερφέ, ό,τι λένε οι παραπάνω κράτα το, αρχικά. Τώρα, για την παρατήρηση, που κάνεις, πως είναι δύσκολο να κρατήσεις τη γωνία σε διαφορετικά μέρη του προσώπου, αφενός ισχυει, ουσιαστικά, με τον καιρό θα δεις ότι θα αλλάζει αυτόματα το χέρι σου τη γωνία για να ξυρίζεσαι σωστά, αφετέρου δούλευε και το άλλο χέρι. Δηλαδή κάνε τις κατάλληλες γκριμάτσες, και τράβα την επιφάνεια του δέρματος με το χέρι σου για να γίνει ίσια πριν περάσει το ξυράφι. Ενδεικτικά, δες βίντεο, που ξυρίζονται με straight razor, για το πως γίνεται αυτό.
Άβαταρ μέλους
newwetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 21:29
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 492 times

@Sotiris_A
@NoRex
@tzavardin

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

Σήμερα έκανα το καλύτερο ξύρισμα μέχρι στιγμής στο DE shaving!

Και για να πω την αλήθεια το περίμενα.

Πρώτον έκανα μπανάκι και μαλάκωσαν καλά οι τρίχες του προσώπου. Χρησιμοποίησα Nivea gel καθαρισμού με άνθος λωτού.
Δεύτερο, έβαλα pre shave proraso το πράσινο.
Τρίτο, δεν χρησιμοποίησα κρέμα ξυρίσματος αλλά το σαπούνι proraso, το κόκκινο και έφτιαξα αφρό με το πινέλο Wilkinson pure badger.
Τέταρτο, χρησιμοποίησα την Lord L6 με την lord Λεπίδα με την οποία ήρθε μαζί στη συσκευασία.
Πέμπτο, άφησα τρεις μέρες να περάσουν και είχα αρκετά γένια και το πρόσωπο είχε ηρεμήσει από το τελευταίο επεισοδιακό ξύρισμα.
Έκτο, έκανα ένα απαλό πέρασμα με τη φορά και ένα πέρασμα διαγώνιο (όχι ακριβώς πλάγιο) προσέχοντας πολύ την πίεση που έβαζα και φυσικά την γωνία.
Τέλος έβαλα aftershave proraso Lotion το πράσινο και τέλος Noxzema cool carbon aftershave balm.

Σαν σχόλιο να πω πως ο συνδυασμός Lord l6 με την λεπίδα Lord (Νομίζω Platinum) δουλεύει φανταστικά για το πρόσωπό μου. Όχι τόσο κοφτερή όπως feather αλλά μηδέν ερεθισμοί, μηδέν τραβήγματα και μαγκώματα και δουλεύει ακόμα άψογα παρόλο που ήταν το τρίτο της ξύρισμα.

Περιμένω να δω πώς θα πάνε τα ξυρίσματα και με τις διάφορες λεπίδες που παρήγγειλα.

Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές.
Άβαταρ μέλους
Sitalkas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2016, 00:28
7
Has thanked: 677 times
Been thanked: 791 times

Συνέχισε έτσι. Απαλά, χωρίς βιασύνη, και μην πας για bbs σώνει και καλά. Άλλωστε αν τα πάρεις όλα όλα τι θα ξυρίσεις αύριο;
μια ξούρα την ημέρα, τη γενειάδα κάνει πέρα
Άβαταρ μέλους
newwetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 21:29
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 492 times

@Sitalkas

Το σημερινό έφτασε κοντά σε BBS με τον μισό κόπο και κυρίως χωρίς τα ρίσκα της κόντρας.

Thanks!

Προστέθηκε μετά από 1 ημέρα 1 ώρα 21 λεπτά 22 δευτερόλεπτα:
Εικόνα

Χαιρετώ!

Μετά το χθεσινό ξύρισμα που πήγε πολύ καλά μπορώ νά πω πως σήμερα απογοητεύτηκα λίγο. Προφανώς δεν θα ποστάρω κάθε φορά που ξυρίζομαι αλλά προέκυψαν ερωτήματα.

Ξυριστηκα με τα εξής που φαίνονται και στην εικόνα:

Prep ζεστό μπάνιο
Καθαρισμός με Nivea gel
Pre shave proraso πράσινο
Κρέμα arko comfort
Μηχανή Wilkinson vintage την πεταλούδα
Λεπίδα Wilkinson
Πινέλο Wilkinson sword pure bristle
Aftershave proraso πράσινο
Nivea sensitive balm
Nivea for men ενυδατικη

Το πρόβλημα πως το ξύρισμα δεν ήταν τόσο smooth όσο με lord l6 και lord λεπίδα. Στο δεύτερο πλάγιο πέρασμα είχα λίγο ερεθισμό, κοψιματάκια και λίγο πόνο. Η κρέμα ήταν ικανοποιητική και με ωραίο άρωμα και καλή παραγωγή αφρού. Η βασική διαφορά με χθες όμως ήταν ότι χθες είχα τριών ημερών γενιά ενώ σήμερα μιας ημέρας. Ακόμα κι όταν ξυριζομουν με mach 3 πάντα το ξύρισμα μετά από μέρες ήταν καλύτερο από το καθημερινό.

Το παθαίνετε κι εσείς;; Οφείλεται ίσως και στην ανεπαρκή εμπειρία μου?? Πόσες μέρες ιδανικά αφήνετε ανάμεσα στα ξυρίσματα? Μήπως μόνο με τη φορά των γενιών βολεύει κάποιον που ξυρίζεται καθημερινά??

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Βλέπω ότι πλέον σε καθοδηγεί η αίσθηση σου , αντιλαμβάνεσαι το που βρίσκεις άνεση και που δυσφορία και κάνοντας τους συλλογισμούς σου δίνεις και τις απαντήσεις στις ερωτήσεις σου.
Εγώ σαν Βασίλης το μόνο που θα σου πρότεινα , είναι να πηγαίνεις σε συχνότερα ξυρισματα , καθημερινά - εάν το σηκώνει η επιδερμίδα σου - ή μέρα παρά μέρα.
Άφησε την επιδερμίδα σου δυο τρεις ημέρες να ηρεμήσει και ξεκινάς ξανά.
Με τον πιο ήπιο συνδυασμό λεπίδα - μηχανή συνέχισε χωρίς περαιτέρω πειράματα κλπ.
Εάν χρησιμοποιείς αρκετά ζεστό νερό στο μπάνιο , άφησε να περάσει ένα τέταρτο προτού μετακομίσεις προς τον νιπτήρα.
Χρησιμοποίησε κρύο νερό , ή χλιαρό εάν δεν αισθάνεσαι άνετα . Για αρχή προσπάθησε να αρκεστείς στον καθαρισμό του προσώπου σου , χωρίς πολλά τριψιματα , μασάζ και απέφυγε με κάθε τρόπο την υπεραιμία της επιδερμίδας σου πριν το ξύρισμα.
Χτύπα ελαφρά τη κρέμα σου με λίγο νερό σε ένα μπολ, ώστε να τρίψεις λιγότερο το πρόσωπο σου και αρκεσου σε ελαφρύ τρίψιμο, ενυδάτωση, βάψιμο και άπλωμα του αφρού.
Κάνε δύο περάσματα με τη φορά των τριχών , με ελαφρύ χέρι και πάντα στα σημεία που περνάει η λεπίδα να υπάρχει αφρός .
Μη κυνηγάς bbs και λοιπά ακόμα, διότι θα σε πάει πίσω χρονικά - με ερεθισμούς , φουντωματα ή γυρισμένες (ingrown) τρίχες - στην περίοδο προσαρμογής.
Η υπομονή κατά την "εισαγωγική περίοδο μαθητείας" και η επιμονή σου στην τεχνική θα σε ανταμείψουν σύντομα. :handgestures-fingerscrossed:
Άβαταρ μέλους
newwetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 21:29
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 492 times

@Billy the butcher

Ευχαριστώ για τις συμβουλές. Ναι μέρα με τη μέρα και καλύτερα και πιο συνειδητοποιημένα.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Απλά καί φθηνά πραγματάκια, η έννοια τού ΠΞ !! :clap:
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
newwetshaver
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 21:29
3
Has thanked: 21 times
Been thanked: 492 times

@yiannischris Ε ναι. Ποιο το νόημα να πάρω κάτι "ακριβό" τη στιγμή που δεν ξέρω ακόμα να το εκτιμήσω? Αυτό ισχύει για οτιδήποτε, όπως πχ κιθάρες που ασχολούμαι.

Προστέθηκε μετά από 12 ώρες 41 λεπτά 59 δευτερόλεπτα:
Λοιπόν καλησπέρα σε όλους!

Ένα σύντομο Update!

Τελικά αποφάσισα να ξυριστώ σήμερα αν και δεν είχαν μεγαλώσει πολύ. Έχει γίνει (και πάντα ήταν) μια απολαυστική συνήθεια που τείνει να γίνει καθημερινή αλλά σήμερα για επιπλέον λόγο αφού είχα καινούριο pre shave και καινούρια κρέμα να δοκιμάσω. Επίσης η κατάσταση στην οποία βρισκόταν το δέρμα μου έδειχνε ότι "σηκώνει" ξύρισμα. Αν είχα προβλήματα προφανώς θα το απέφευγα.

Τολμώ να πω πως η τεχνική μου στην παραγωγή αφρού έχει βελτιωθεί τόσο στο δούλεμα στο μπολ, όσο και στο δούλεμα στο πρόσωπο. Νομίζω μέχρι τώρα μου διέφευγε πόσο σημαντική είναι αυτή η διαδικασία. Επίσης έχω αρχίσει και συνηθίζω τις μηχανές μου και τις δοκιμάζω με διαφορετικές λεπίδες και επίσης βγάζω τα δικά μου συμπεράσματα σιγά σιγά. Η wilkinson πεταλούδα (αυτή που κυκλοφορεί στα μάρκετ) βλέπω ότι μου δίνει το πιο βαθύ ξύρισμα όταν την έχω σχεδόν παράλληλη (τη λαβή) με το πρόσωπο. Άντε ίσως όχι τελείως παράλληλη. Το πινέλο μου Omega αντιλαμβάνομαι ότι ακόμα στρώνει. Παρόλα αυτά νομίζω, αισθάνομαι ότι δουλεύει πολύ καλά, με τη λιγοστή μου εμπειρία. Φαντάζομαι στην πορεία θα στρώσει κι άλλο και θα είναι ακόμα καλύτερο.

Σήμερα έλαβα την παραγγελία μου από λεπίδες αλλά δεν έχω δοκιμάσει ακόμα καμία. Έλαβα τις:

Astra Superior blue platinum
Perma sharp
derby blue
bic chrome platinum
personna platinum
gilette silver blue
derby extra
astra superior platinum

Όσον αφορά το σημερινό ξύρισμα χρησιμοποίησα τα εξής:

Προετοιμασία με μπανάκι
Nivea cleansing gel προσώπου
Proraso το λευκο pre shave. Ευχάριστη έκπληξη. Νομίζω καλύτερο από το πράσινο. Ωραία προστασία και ευκολία στο ξύρισμα. ίσως την επόμενη φορά να χρησιμοποιήσω πιο πολύ προϊόν στο πρόσωπο.
Μηχανή Wilkinson πεταλουδα
Λεπίδα lord platinum
Κρέμα την φανταστική Prosar (επίσης πρώτη μου φορά)
Aftershave proraso lotion το πρασινο (τέλειο), nivea sensitive balm, nivea ενυδατικη for men

Εντυπώσεις: σκορ 7/10. Συνήθως έχω τα καλύτερα ξυρίσματα όταν έχω μέρες να ξυριστώ (όπως έχω ξαναπεί) έτσι δεν βάζω 10 γιατί η εμπειρία ήταν εντάξει αλλά σίγουρα όχι ιδανική. Χρησιμοποίησα πρώτη φορά την ελάχιστη πίεση και σε αυτό βοήθησε και το βάρος της μηχανής. Πρόκειται για λεπτοδουλειά προφανώς και κάθε φορά το συνειδητοποιώ πιο πολύ. Έκανα δύο περάσματα, ένα με τη φορά κι ένα διαγώνια. Ειδικά στο δεύτερο πραγματικά ίσα που την άγγιζα τη μηχανή. Είχα δύο μικροσκοπικά κοψίματα. Έχω μάθει πια στα πιο ευαίσθητα μέρη να φέρομαι αναλόγως και έτσι αποφεύγω τα δυσάρεστα.

Πρέπει να αναφέρω πως ενώ μου αρέσει η wilkinson, ένα μπράβο πρέπει να δωθεί στη lord l6 η οποία για πολύ μικρή τιμή κάνει αξιοπρεπή δουλειά. Τέλος πολύ καλή εντύπωση μου έκανε η Prosar που χρησιμοποίησα πρώτη φορά σήμερα. Νομίζω είναι από τις πολύ καλές κρέμες. Μπόλικος αφρός, προστασία και πολύ ωραίο post feel.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”