Αγορά ξυριστικής μηχανής

nektariosgoulas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2020, 14:22
3
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times

Tony έγραψε: 28 Αύγ 2020, 19:34 ΥΓ: Με την καινούρια wilkinson πως τα πας; παίρνεις καλά ξυρίσματα; (με δύο λόγια).
Καλώς σας βρήκα και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Με την Wilkinson καλούτσικα τα πάω, αν φορτώσω ξυραφάκι feather. Με astra, wilkinson και derby ξυραφάκια πρέπει να κάνω 3 περάσματα με τελικα μετριο αποτέλεσμα. Με έχει βολέψει πάντως η μακριά λαβή και το βάρος της.

Η progress πρέπει να ειναι κορυφαία όντως , αλλα έχω ένα θέμα με την αισθητική της. Αυτό το πλαστικό που εχει από κάτω με χαλάει κάπως...
Εχω αρχίσει και κοιταζω την merkur 38c. Έχει την ίδια κεφαλή με την 34c, που απ΄οτι καταλαβαίνω ειναι η πιο safe επιλογη, αλλά πιο μακρια λαβή και την ¨νιωθεις¨ σαν βάρος στο χέρι. Λόγω μεγέθους χεριού , νομίζω θα μπορέσω να την χειριστώ καλύτερα από κάποια πιο κοντή.
Άβαταρ μέλους
Κάβειρος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 04 Μαρ 2017, 15:08
7
Τοποθεσία: Stuttgart
Has thanked: 126 times
Been thanked: 374 times
Ηλικία: 49

Κρίμα που δε σου αρέσει η Progress. Κι εγώ αυτήν ετοιμαζόμουν να σου προτείνω.
Καλοί μου άνθρωποι!
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7408
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11324 times
Been thanked: 10759 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Εγώ βρίσκω αυτό το πλαστικό κομμάτι ακριβώς αυτό που την κάνει ελκυστική. Το μόνο που με χαλάει είναι ότι αυτό το πλαστικό είναι κάπως "flimsy"...
Και εγώ με κλειστά μάτια αυτή θα πρότεινα! Απίστευτη μηχανή την αγάπησα από το πρώτο μου ξύρισμα μαζί της.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
macho
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5173
Εγγραφή: 23 Ιουν 2014, 19:15
9
Has thanked: 16341 times
Been thanked: 17334 times

Σαν την progress δεν έχει,που λέει και ο φίλος μου ο @Νώντας !👍
Άβαταρ μέλους
tasos72
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1663
Εγγραφή: 18 Ιουν 2017, 08:41
6
Τοποθεσία: SALONICA CITY
Has thanked: 13923 times
Been thanked: 17008 times
Ηλικία: 51

οντως η 38αρα ειναι μακραν η καλυτερη επιλογη για αρχαριο...(και προχωρημενο θα ελεγα)
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
4
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Πάντως και εγώ πορόλο την μικρή εμπειρία μου στα DE και επειδή είμαι και εγώ νέος στο ΠΞ έπειτα από 3 μηχανές closed comb που πείρα για να πειραματιστώ αποφάσισα να πάρω μία ρυθμιζόμενη ώστε να μπορώ να ρυθμίζω την επιθετικότητα και να μην χρειαστεί να αγοράσω όλες τις μηχανές του κόσμου :D. Βέβαια επειδή με τρώει ο απαυτός μου συνεχίζω και αγοράζω για να ολοκληρώσω την γκάμα με όλα τα ήδη μηχανών που υπάρχουν.

Καταρχήν θα έπρεπε να πεις και σε τι budget κυμαίνεσαι γιατί υπάρχουν και άλλες ρυθμιζόμενες εκτός την progress αλλά λίγο έως πολύ πιο ακριβές. πχ merkur futur, rockwell T , rex ambassador κλπ.

Αυτό που ήθελα να πω εγώ είναι ότι με την muhle r89 αν δεν σε καλύβει μπορείς παίρνοντας μόνο την κεφαλή με μικρό κόστος να την μετατρέψεις σε r41 open comb. Αλλά τότε πας από το ένα άκρο στο άλλο. χεχε

Επίσης η rockwell 6c ή 6s είναι από τις αγαπημένες αρκετών χρηστών αλλά έχει το κακό ότι πρέπει να αλλάζεις πλατώ.

Τέλος η merkur progress που σου πρότειναν τα άλλα παιδιά χωρίς να την έχω δοκιμάσει όμως ξέρω ότι παραγετε από το 1950 μέχρι σήμερα χωρίς καμία σχεδιαστική αλλαγή (ίσως κάποιες μικροδιορθώσεις να έχουν γίνει αλλά όχι κάτι ουσιαστικό). Οπότε είναι ανδιαφισβήτητα μία από τις καλύτερες μηχανές που υπάρχουν για να αντέξει τόσο πολύ στο χρόνο. Αυτό σίγουρα λέει πολλά και σίγουρα την κατατάσει σε ασφαλή εγγυημένη επιλογή.

Ελπίζω να βοήθησα λίγο με τις λιγοστές γνώσεις μου και εμπειρίες.
nektariosgoulas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2020, 14:22
3
Has thanked: 12 times
Been thanked: 4 times

Κύριοι σας ευχαριστώ πολύ για τις κατατοπιστικές απαντήσεις. Τελικα εδώ και μια εβδομαδα ξυρίζομαι με την merkur 38C. Είμαι πολυ ευχαριστημενος από το βάρος της και την λαβή της αλλά δυστυχώς δεν μπορώ , μετά από 3 ξυρίσματα, να πω το ίδιο για την κεφαλή της... Με ξυραφι feather χρειάζομαι 3 χέρια για να πω οτι ειμαι ξυρισμένος αλλά και πάλι δεν είναι αυτό που θέλω.
Με την μεταλλικη wilkinson επαιρνα πολύ καλύτερο αποτελεσμα μετά από 2 χέρια..
Τελος πάντων , θα της δώσω ενα μήνα περιθώριο και μετά λέω να την πουλήσω ή να την έχω για κανένα ταξιδι...
NavalArchitect

nektariosgoulas έγραψε: 22 Σεπ 2020, 12:57 ....
Τελικα εδώ και μια εβδομαδα ξυρίζομαι με την merkur 38C. Είμαι πολυ ευχαριστημενος από το βάρος της και την λαβή της αλλά δυστυχώς δεν μπορώ , μετά από 3 ξυρίσματα, να πω το ίδιο για την κεφαλή της... Με ξυραφι feather χρειάζομαι 3 χέρια για να πω οτι ειμαι ξυρισμένος αλλά και πάλι δεν είναι αυτό που θέλω.
...
Αν ξυρίζεσαι με λεπίδα (blade) Feather, σε μέτριας επιθετικότητας ξυράφι (safety razor), και μετά από τρία περάσματα δεν είσαι ικανοποιημένος, τότε ξεκάθαρα έχεις σκληρά γένια και αργά ή γρήγορα θα αναγκαστείς να πας σε πιό επιθετικό safety razor.

Δηλαδή χονδρικά (δίνω μερικά παραδείγματα άλλων safety razors) στο Rockwell θα χρησιμοποιούσες από την πλάκα #5 και πάνω, με το Progress θα πας από setting #4 ή #5 και πάνω, πάντα ανάλογα και με τη λεπίδα που θα βάλεις πάνω. Το Muhle R41 θα σου αρέσει πολύ, και είναι λογικό σε τιμή.

Τα Parker είναι ιδιαίτερα aggressive razors για αυτό που προσφέρουν, και τα closed comb/solid bar είναι πιό επιθετικά από τα της ίδιας μάρκας open comb - άρα είτε σε butterfly λύση είτε σε κλασικό solid bar η επθετικότητα που θα πάρεις θα είναι καλύτερη ενός Merkur HD/38C κλπ. (όλα αυτά τα Merkur έχουν πάνω-κάτω την ίδια κεφαλή). Επίσης θα σου κάνει και το adjustable Parker, το Variant το οποίο ήδη από τα settings #3 και πάνω δεν διστάζει να δαγκώσει άσχημα.

Θα σου έκανε και ένα slant φυσικά, εξαιρείται το semi-slant της Parker. Αλλά το slant δεν είναι για κάθε μέρα.

Μετά αν φύγουμε από αυτές τις κλασικές και πολύ λογικές σε τιμή λύσεις, πρέπει να πας σε κάτι επιθετικό τύπου iKon, Blackland Blackbird, Muhle Rocca, REX Ambassador (αυτό είναι adjustable αλλά ρεαλιστικά geared towards aggressive shaves). Αν θες να συνεχίσεις το ταξίδι ακόμη πιό πάνω, τότε ξεκάθαρα είσαι του Timeless 0.95mm, ή ό,τι άλλο σχετικό πανάκριβο και δυσεύρετο που φοριέται εδώ και καιρό (CG, Carbon X, κ.ο.κ.) με blade gap πάνω από .80mm.

A, ξέχασα και το RR GC .84mm που πιθανόν και αυτο θα σου κάνει (και τα RR συνήθως δεν κοστίζουν μία περιουσία).

Από ό,τι έγραψα παραπάνω, συμπερασματικά αν ήμουν στη θέση σου (και όντως ζητούσα τόσο aggressive shave) θα πήγαινα σε R41 ως αρχική (και φθηνή) λύση για να πάρω εμπειρία και μετά ανάλογα και με τα αποτελέσματα κατ'ευθείαν είτε σε Rocca είτε σε Blackbird που είναι δοκιμασμένα σε πολύ κόσμο και ταυτόχρονα πιό εύκολα να τα βρεις, ειδικά το Rocca v4.
brandnewshaver2020
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 09 Σεπ 2020, 21:08
3
Has thanked: 39 times
Been thanked: 103 times

Εμπειρία δεν έχω αλλά όπως είπαν και παραπάνω μπορείς να πάρεις μόνο την κεφαλή R41 (με μικρό σχετικά κόστος) και να δοκιμάσεις.
Ξυρίσου 1-2 φορές και βγάλε τα δικά σου συμπεράσματα.

Στην τελική η R41 πουλιέται γρήγορα.
mangelasakis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: 15 Μάι 2020, 15:55
4
Has thanked: 152 times
Been thanked: 611 times

Και όπως είχα γράψει στο post παραπάνω πιο σοφή αγορά θα ήταν να αγόραζες muhle r89 (ή κάποια Edwin jagger που έχουν τις ίδιες κεφαλές με muhle)
ώστε να μπορέσεις πανεύκολα να αλλάξεις μόνο την κεφαλή και να την μετατρέψεις σε open comb r41 ή ακόμη καλύτερα μια ρυθμιζόμενη. Η mercur δεν γνωρίζω αν παίρνει κεφαλή από muhle. Αν ναι τότε μικρό το κακό και νομίζω είναι η πιο φτηνή λύση να αλλάξεις μόνο κεφαλή και να την μετατρέψεις σε r41 που όντως είναι πολύ πιο αποτελεσματική από τις closed comb. Και για μένα δεν είναι από τις μηχανές που πρέπει να την φοβάσαι. Αρκεί να είσαι πιο προσεκτικός και να δοκιμάσεις με πιο ήπια λεπίδα για αρχή.

Και όπως έχω ξαναπεί οι νέοι στο επάγγελμα θα ήταν προτειμότερο να ξεκινούν με κάποια ρυθμιζόμενη για πρώτη τους μηχανή. Γιατί κανένας από εμας δεν γνωρίζει τα γούστα και τα γένια του άλλου ώστε να του προτείνει μηχανή. Τουλάχιστον με ρυθμιζόμενη έχεις κάποιες επιλογές και είναι λιγότερο πιθανόν να μην βολέψει κάποιος συνδιασμός λεπίδας σε κάποια από τις ρυθμίσεις. Συν ότι στο τέλος σου στοιχίζει και πιο φτηνά σε σχέση με το να πειραματιστείς με όλες τις μη adjustable μηχανές μέχρι να βρεις ποια σου ταιριάζει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”