Η χρηση του αριστερου χεριου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Περισσοτερο απο ολα με ανχωνει η χρηση του αριστερου χεριου και χρειαζομαι παρηγορια. Το βλεπω οτι πρεπει να το χρησημοποιησω τουλαχιστων στο μαγουλο και τρεμω γιατι το αριστερο δεν εχω ελενχο. Επισης τι γινετεαι με τον λαιμο. Μεχρι τωρα παω μονο κοντρα στο λαιμο. Μπορω το ιδιο και με τη φαλτσετα η καλυτερα να ξεκινησω κανονικα?
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
coccolino
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1023
Εγγραφή: 22 Ιαν 2012, 21:56
12
Τοποθεσία: Athens - London - Edinburgh
Has thanked: 246 times
Been thanked: 206 times
Ηλικία: 56

Φίλε μου προσπάθησε να μην αγχώνεσαι, το άγχος είναι κακό!

Θα ξεκινήσεις με απλά πραγματάκια στην αρχή, ήρεμα, χωρίς απότομες κινήσεις, θα πάρεις τον χρόνο σου κι όσο πάει το ξύρισμα, μισή ώρα, μια ώρα, δεν θέλει άγχος. Την κόντρα με την φαλτσέτα να την κάνεις μόνο όταν νοιώσεις σίγουρος, όταν θα χειρίζεσαι το ξυράφι καλά και όταν βλέπεις ότι δεν το φοβάσαι. Μπορείς και να το δοκιμάσεις σιγά σιγά από το πρώτο ξύρισμα, μπορείς και στο δεύτερο να το κάνεις. Αυτό είναι προσωπική εκτίμηση του καθένα μας πως νοιώθει να το κάνει ή όχι.

Στο πρώτο ξύρισμα θα κάνεις λαθάκια, θα ρίξεις και κανένα μπινελίκι, μπορεί στο πηγούνι που είναι ένα σχετικά δύσκολο σημείο να μην πάρεις καλά τις τρίχες. Μην χολοσκάς, μην νευριάζεις, όλοι λίγο πολύ έτσι ξεκινήσαμε. Το αριστερό χέρι και για μένα ήταν ένα θέμα, τελείως κουλό σκεφτόμουνα, κανένας έλεγχος αλλά σιγά σιγά τα κατάφερα.

Κοίτα να μην αγχώνεσαι πάνω απ' όλα :megagrin
Γιώργος

Dovo Best Quality 5/8", Frederick Reynolds 6/8", Frederick Reynolds 13/16", Merkur 15C, Vintage Gillette Eldorado Gold Tech '56
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ενταξει δεν ειναι οτι δεν κοιμαμαι και τα βραδια αλλα με απασχολει το θεμα μεχρι που να το παρω στα χερια μου. Παντως αυτο που μου λες θα ακολουθησω. Αγαλι αγαλι η ελληνικα γιαβας γιαβας
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Φίλε μου σε καταλαβαίνω και θέλει προσοχή το αριστερό χέρι διότι μια παράλληλη κίνηση και θα έχεις ένα ωραίο κόψιμο.Θα σε συμβούλευα αν μπορείς να πάρεις μια φτηνή σαβέτα (χωρίς να έχει ανταλλακτικό μέσα) η ένα straight razor που δε κόβει και να κάνεις δοκιμές , αφού έχεις ξυριστεί πρώτα ,με το αριστερό ώστε να το συνηθίσεις!Αν τώρα θες να επιμείνεις στο αριστερό πρέπει να βρείς τι κατάλληλες κινήσεις ώστε να σε βολεύουν στο ξύρισμα, υπάρχουν τέτοιες κινήσεις απλά θέλει εξάσκηση.Σου συνιστώ όμως να μάθεις με το αριστερό!

Προσωπικά τις τρίχες κάτω απο το λαιμό τις παίρνω απο το πρώτο πέρασμα κόντρα και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα αλλά όμως χρειάζεται να κάνω και ένα κανονικό λόγω κάποιων ανάποδων τριχών που έχω.Αυτό θα το τσεκάρεις εσύ μετά απο κάθε ξύρισμα τι χρειάζεται ακόμη ώστε να το φτάσεις εκεί που θες.
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
ch2700
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1735
Εγγραφή: 28 Μάι 2012, 11:24
12
Has thanked: 672 times
Been thanked: 1639 times

Ηλια εχεισ δικιο. Θα ξεκινησω σε πρωτη φαση να ξυριζομαι με αυτο που χρησημοποιω τωρα με το αριστερο. Τουλαχιστων να κοντρολαρω την πιεση. Νομιζω οτι για το λαιμο και το κοντρα θα ειμαι ενταξει με το δεξι κανονικα.
Nikos
Robert Williams 8/8, Robert Williams "Purist",Koyei 13/16, C.Mayers & Son 13/16, Friodur 5/8, T.R.Cadman "Bengall", Dubl duck "Special No 1" 6/8, Kropp 13/16, Dovo Best Quality 5/8
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Καταρχήν ένα λάθος που έγραψα πριν , ήθελα να πω "αν θες να επιμείνεις στο δεξί" και όχι στο αριστερό όπως έγραψα!
Θέλει εξάσκηση φίλε μου,τεντώματα καλά, υπομονή , σιγά και απαλά σε ότι και αν κάνεις!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Νεκρομάντης
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 463
Εγγραφή: 27 Ιαν 2012, 10:23
12
Has thanked: 148 times
Been thanked: 40 times

Πάντως υπάρχουν και πολλοί έμπειροι χρήστες που ξυρίζονται μόνο με το δεξί... Δοκίμασε τι σε βολεύει.
Στην αρχή με το αριστερό είχα και εγώ ένα θέμα, αλλά λόγω του φόβου που είχα να μην κοπώ έβαζα πολύ λιγότερη δύναμη, με αποτέλεσμα να έχω λιγότερους ερεθισμούς απ' ότι με το δεξί που του έδινα να καταλάβει!
Όλα είναι θέμα συνήθειας και εξάσκησης. Αρχικά δοκίμασε πρώτα να δεις αν σε βολεύει καλύτερα μόνο με το δεξί ή να χρησιμοποιείς και το αριστερό και αφού αποφασίσεις θα εξελίξεις σιγά σιγά την τεχνική σου. Θέλει υπομονή και ΕΠΙΜΟΝΗ. Αν σου αρέσει και το θέλεις, να είσαι σίγουρος ότι σύντομα (σε μερικούς μήνες δηλαδή :bigsmilie ) θα επιτύχεις εξαιρετικά αποτελέσματα!
Μανώλης

"the blind are leading the blind are leading the blind"
Dimitris Traditional
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: 19 Μαρ 2012, 00:04
12
Been thanked: 10 times

Φίλε μου άν εισαι ακόμα μαζί μος , κι οπως σου εξήγησαν και οι άλλοι ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΧΡΗΣΗΣ (ΕΞΟΙΚΙΩΣΗΣ , ΣΠΑΣΙΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΒΡΕ ΑΔΕΡΦΕ) ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥ ΧΕΡΙΟΥ.

Ειναι κάτι που όμως ΠΡΕΠΕΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΝΑ ΤΟ ΜΑΘΕΙΣ αν προκειται να ξυριστεις ποτε με φαλτσέτα και να θες να το κάνεις σωστά κι όχι απλά να παίζεις και μετα να πρέπει σε άλλα σημεία να μετράς "απώλειες" και "θύματα" και σε άλλες να χρειάζεσαι πέρασμα με το ξυραφι που χρησιμοποιούσες μέχρι τώρα γιατί δεν ξυριστηκες καλά...

Η φαλτσέτα θέλει Τέχνη , Υπομονή και Μάθηση , ή απλά θελει το χρόνο της. Μη βιάζεσαι , μην αγχώνεσαι , μην απογοητεύεσαι γιατί το ξύρισμα αλλα και η ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ που θα χεις ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΙΝΟΝΤΑΙ με τιποτε αλλο.

Λιγο - λίγο και σταθερά θα μάθεις τη χρήση του αριστερου χεριού και τηα σε βολεψει τοσο που δεν θα καταλαβαινεις ποιο χέρι σου ειναι καλύτερο στο ξυρισμα...

Π.Χ εγώ μέχρι να συνηθίσω το αριστερό παιδεύτηκα , αλλά τώρα μπορώ να σου πώ οτι ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΑΙ ΒΟΛΕΥΟΜΑΙ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΤΟ ΔΕΞΙ ΜΟΥ....ΑΛΗΘΕΙΑ

Γενικώς επαναλαμβάνω και αν ξέρεις οτι το ξύρισμα με φαλτ΄σετα είναι σταθερή αξία για αυτόν ακριβώς το λόγο : ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΗ ΠΟΥ ΒΕΛΤΙΟΥΤΑΙ ΜΕ ΕΞΑΣΚΗΣΗ , ΕΜΠΕΙΡΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗ..... Ειναι τιμιο διότι θελει μονο αυτά και δεν έχει "άλλα" "κρυμένα" μυστικά που δεν μπορείς να μάθεις μόνος ή που άν στα μάθαινε κανένας θα τα κατάφερνες πιό γρήγορα...ΟΧΙ , Εσυ οτι κανεις αλλα ΜΠΟΡΕΙΣ να το κανεις...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”