"Artisan" σαπούνι λεβάντας

Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Η λεβάντα σαν αιθέριο έλαιο είναι από τα πιό αγνά και "ήπια" ως προς την συμπεριφορά τους στο δέρμα μας. Πιό καθαρό άρωμα έχει η Τρεμόνια που έγραψαν και αρκετοί, η λεβάντα του B&M είναι μεν δυνατή σαν άρωμα αλλά σίγουρα έχει και άλλα πράγματα και δεν βγαίνει τελικά τόσο καθαρή εσάνς στο τελικό αποτέλεσμα. Δεν ξέρω επίσης και αν βγαίνει ακόμα η λεβάντα του Fine , η παλιά φόρμουλα ήταν καλή.
Θα πρότεινα δοκιμή της Τρεμόνια (και να δεις αν κάνει και σαν μυρωδιά) , δες σίγουρα το px του κίκου αν το έχει, το MdC έχει αρκετά απαλό άρωμα και ελάχιστη διάρκεια μετά το ξύρισμα. Εδώ που τα λέμε δεν αφήνει εύκολα σαπούνι λεβάντας την μυρωδιά πάνω σου για πάρα πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα- εγώ προσωπικά μπορεί και να πήγαινα και σε κάποιο καλό aftershave η ακόμα και κάποιο edt σε καλή λεβάντα που υπάρχουν αρκετά.

(Καλό λεβαντοσάπουνο ήταν και το Salter η tallow έκδοση αλλά εξαφανίστηκε δυστυχώς. Αρκετά καλό σαπούνι και σε ιδιότητες και περνούσε "κάτω από το ραντάρ" σε σχέση με άλλα που ήταν στη μόδα.Ιδιάιτερη μνεία και στο λεβαντοσάπουνο του Δημήτρη που έφτιαξε κάποτε εδω μέσα και ήταν εξαιρετικό.)
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Αν το σκεφτείτε ο Δημήτρης είχε ανοίξει αυτό το θέμα πριν από τόσα χρόνια ρωτώντας που θα βρει καλό σαπούνι λεβάντας και τελικά έφτιαξε ο ίδιος ένα από τα καλύτερα. 8)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2157
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8747 times
Been thanked: 11809 times
Ηλικία: 55

Αυτό που βλέπω να βγάζει τώρα η HAGS με μυρωδιά λεβάντας είναι το παρακάτω στην βάση μπίρας. Τώρα τι λεβάντα μυρίζει δεν μπορώ να πω.
Εικόνα
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Ηλίας έγραψε: 12 Αύγ 2022, 10:20 Αν το σκεφτείτε ο Δημήτρης είχε ανοίξει αυτό το θέμα πριν από τόσα χρόνια ρωτώντας που θα βρει καλό σαπούνι λεβάντας και τελικά έφτιαξε ο ίδιος ένα από τα καλύτερα. 8)
Ηλία , τώρα το είδα ποιός ήταν ο αρχικός δημιουργός του νήματος.
@dimitris Έχουν περάσει δέκα χρόνια από τότε , φαντάζομαι δεν υπάρχει πιθανότητα για "μαρμίτα" ε ; :mrgreen:

Added in 2 minutes 34 seconds:
babkoug έγραψε: 12 Αύγ 2022, 11:00 Αυτό που βλέπω να βγάζει τώρα η HAGS με μυρωδιά λεβάντας είναι το παρακάτω στην βάση μπίρας. Τώρα τι λεβάντα μυρίζει δεν μπορώ να πω.
Εικόνα
Προσωπικά δεν την ξέρω καθόλου την HAGS , δεν έχω κανένα σαπούνι τους , δες σίγουρα και το PX του @kikos7 ήταν από τα πρώτα που είχε βγάλει και πλέον θεωρείται "κλασικό" .
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2157
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8747 times
Been thanked: 11809 times
Ηλικία: 55

HAGS λέγονται τα σαπούνια του Δημήτρη Χαροκόπου. Αν δεν κάνω λάθος αυτός ο Δημήτρης άνοιξε το νήμα.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10606
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26674 times
Been thanked: 26168 times

Όχι, καμία σχέση ο dimitris με τον Χαροκόπο.
Ηλίας
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 4167
Εγγραφή: 02 Αύγ 2013, 15:25
10
Has thanked: 5730 times
Been thanked: 5632 times

Akist έγραψε: 12 Αύγ 2022, 16:49
Ηλίας έγραψε: 12 Αύγ 2022, 10:20 Αν το σκεφτείτε ο Δημήτρης είχε ανοίξει αυτό το θέμα πριν από τόσα χρόνια ρωτώντας που θα βρει καλό σαπούνι λεβάντας και τελικά έφτιαξε ο ίδιος ένα από τα καλύτερα. 8)
Ηλία , τώρα το είδα ποιός ήταν ο αρχικός δημιουργός του νήματος.
@dimitris Έχουν περάσει δέκα χρόνια από τότε , φαντάζομαι δεν υπάρχει πιθανότητα για "μαρμίτα" ε ; :mrgreen:
Nαι ναι καλά εκεί που βρίσκεται :)
Για δύο πράγματα δε πρέπει να στεναχωριόμαστε..
Γι'αυτά που γίνονται και γι'αυτά που δε γίνονται.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”