Papoutsanis Olivia Natural Glycerine Facial Soap pre-shave

Απάντηση
freestyler
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 04 Ιουν 2021, 00:54
3
Has thanked: 6 times
Been thanked: 80 times

Ήθελα να ποστάρω το συγκεκριμένο σαν μια εναλλακτική του κλασικού κίτρινου σαπουνιού.
Το άρωμα από το κίτρινο ενώ μου φάνηκε υποφερτό τον πρώτο καιρό, το απεχθάνθηκα στο τέλος και δεν θα το ξαναπάρω.

Το πράσινο είναι λίγο πιο ακριβό (και πάλι μιλάμε για τέρμα φθηνά προϊόντα), αλλά συνδυάζει ελαιόλαδο με γλυκερίνη και πολύ καλύτερο άρωμα. (Μου φάνηκε λίγο πιο ενυδατικό)
Το κανάλι μου με ξυριστικά βίντεο κεφαλιού: https://www.youtube.com/c/HeadShaves
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2181
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8836 times
Been thanked: 11965 times
Ηλικία: 55

Κ μένα με χαλάει αυτό το γλυκερό άρωμα του κίτρινου. Αλλά λόγω του ότι ξυρίζομαι
καθημερινά άνευ προηγούμενου ντουζ, το χρησιμοποιώ ανελλιπώς ακριβώς λόγου κόστους. Δεν ήξερα την ύπαρξη του πράσινου. Να σκεφτείς κ το κίτρινο, από τα πέντε σούπερ μάρκετ της περιοχής μου το ένα μόνο το είχε κ μάλιστα σε τριάδα. Θα κοιτάξω στα πέρατα των Αθηνών να βρω το πράσινο, παρότι η τριάδα των κίτρινων με καθημερινή χρήση βλέπω να κρατάει τρία χρόνια... Αλλά με τόσο χαμηλό κόστος δεν είναι να το συζητάμε...
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 578
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
3
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1874 times
Ηλικία: 28

Ο παπουτσάνης ήταν καλός μόνο όσο είχε το εργοστάσιό του κάτω από το σπίτι μου, στο Πλωμάρι της Λέσβου, και οι καπνοί φαινόταν από το Αϊβαλί. Πλέον βγάζει είτε σειρές της πλάκας (καραβάκια κλπ φτηνιάρικα), είτε προσπαθεί να κάνει κάτι low cost και hipster ταυτόχρονα, κι ο ανταγωνισμός του εξωτερικού τον ξεπερνάει. Ειδικά η σειρά olivia, σε ό,τι την έχω δοκιμάσει (αφρόλουτρο, σαμπουάν, η κοπέλα μου σε κοντίσιονερ), δεν αξίζει την τιμή της με τίποτα.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Καλησπέρα φίλε @freestyler .
Το χρησιμοποιείς για πλύση προσώπου γενικότερα ή για pre shave;
Ως pre shave είναι μια καλή οικονομική λύση στα pre shave γλυκερίνης .
Για πλύση προσώπου όμως εκτιμώ ότι υπάρχουν καλύτερες επιλογές ( super market) και σχετικά οικονομικές.
Ένα σαπούνι με ουδέτερο ph (dove),
ειναι σίγουρα ιδανικότερη επιλογή, εαν η χρήση του προορίζεται αποκλειστικά για πλύση προσώπου και όχι ως pre shave.
Το σαπούνι γλυκερίνης λόγω αλκαλικότητας, σε γενικές γραμμές τείνει να στεγνώνει, να τραβάει και να αφήνει μια αίσθηση ξηρότητας αφού ξεπλένεις.
Σε μικτές ή λιπαρές επιδερμίδες,
συνήθως ακολουθεί έντονη λιπαρότητα, καθώς η επιδερμίδα μας προσπαθεί να επαναφέρει το φυσιολογικό ph.

:text-offtopic: Btw σήμερα αγόρασα σε προσφορά 1+1(2×650ml) 3,60€ :shock: αφρολουτρο papoutsanis " Tabac - Cedar"
Για το βαρύ χειμερινό του άρωμα.
Σχετικά ευχάριστο άρωμα και ωραίο σε αίσθηση μετά το μπάνιο.
freestyler
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: 04 Ιουν 2021, 00:54
3
Has thanked: 6 times
Been thanked: 80 times

Ωραίες πληροφορίες. Το χρησιμοποιώ για preshave μόνο στο κεφάλι. Κάνω λίγο μασάζ και το αφήνω πάνω όση ώρα ετοιμάζω τον αφρό. Ύστερα το ξεπλένω, αλλά όχι τελείως, για να μείνει η ολισθηρότητα.
Δεν βρίσκω ιδιαίτερο νόημα αν είναι να ξεπλυθεί τελείως, αλλά δεν μπορώ να το αφήσω και όλο γιατί θα βγει πιο λασπωμενος ο αφρός.

Δεν το θεωρώ κάτι εξαιρετικό, αλλά το προτιμώ από το απλό το κίτρινο και στην τιμή του (κάτω από 1.5 ευρω) δεν νομίζω ότι υπάρχουν και πολλές καλύτερες επιλογές.

Άσχετο: αύριο θα κόψω το πρώτο μου handmade batch πράσινου σαπουνιού. Ίσως στο μέλλον κοιτάξω μήπως φτιάξω και κάποιο γλυκερίνης!

Το κανάλι μου με ξυριστικά βίντεο κεφαλιού: https://www.youtube.com/c/HeadShaves
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”