Semogue 1305

Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2183
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8865 times
Been thanked: 11991 times
Ηλικία: 55

Μετά από εννέα χρόνια το πήρα κ εγώ, για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Τη λαβή. Το έσπασα μόνο μια μέρα με μαλακτική στο ψυγείο γτ δεν προλάβαινα. Ξύρισμα επίσης μια φορά εχω προλάβει με ένα από τα σαπούνια του Δημήτρη, γτ έφυγα ταξίδι. Απογοητευτικό θα έλεγα. Μπορεί κ να φταίει που έχω να χρησιμοποιήσω χοίρο τέσσερα χρόνια, συν το ότι βιαζόμουν. Το φόρτωνα κ το ξαναφόρτωνα κ ο αφρός εξαφανιζόταν. Τώρα που θα γυρίσω θα το σχεδιάσω κλτρ κ θα επανέλθω. Από εμφάνιση τα σπάει πάντως.
Μπάμπης
-Dimitris-
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 29 Μάι 2021, 10:51
3
Has thanked: 19 times
Been thanked: 24 times

Μην απελπίζεσαι. Γενικά τα χοιρινά θέλουν το στρώσιμο τους και την υπομονή μας. Για να καταπίνει τον αφρό έτσι , φωνάζει ότι θέλει κι άλλο στρώσιμο !
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2183
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8865 times
Been thanked: 11991 times
Ηλικία: 55

@-Dimitris-
Όντως. Δεν συνέχισα το σπάσιμο εκτός προσώπου, αλλά είμαι στο τρίτο face lathering, κ κάθε φορά τα πάει κλτρ. Α κ το δουλεύω βρεγμένο σε πετσέτα αντί για κομπολόι όταν βλεπω ταινίες...
Μπάμπης
FamG
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 19 Μάι 2021, 21:02
3
Has thanked: 2 times
Been thanked: 83 times

babkoug έγραψε: 09 Ιουν 2021, 15:34 Μετά από εννέα χρόνια το πήρα κ εγώ, για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Τη λαβή. Το έσπασα μόνο μια μέρα με μαλακτική στο ψυγείο γτ δεν προλάβαινα. Ξύρισμα επίσης μια φορά εχω προλάβει με ένα από τα σαπούνια του Δημήτρη, γτ έφυγα ταξίδι. Απογοητευτικό θα έλεγα. Μπορεί κ να φταίει που έχω να χρησιμοποιήσω χοίρο τέσσερα χρόνια, συν το ότι βιαζόμουν. Το φόρτωνα κ το ξαναφόρτωνα κ ο αφρός εξαφανιζόταν. Τώρα που θα γυρίσω θα το σχεδιάσω κλτρ κ θα επανέλθω. Από εμφάνιση τα σπάει πάντως.
Το καλύτερο στρώσιμο είναι η χρησιμοποίηση δώστου να καταλάβει με υπομονή..
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

babkoug έγραψε: 09 Ιουν 2021, 15:34 Το έσπασα μόνο μια μέρα με μαλακτική στο ψυγείο γτ δεν προλάβαινα.
Για διάβασε τα συστατικά της μαλακτικής κρέμας σου, αν περιέχει σιλικόνη (aka-icon) δεν θα στρώσει και τσάμπα παιδεύεσαι.

Καλύτερο στρώσιμο από το ξύρισμα μέχρι στιγμής δεν υπάρχει, σε μία μέρα κανένα πινέλο δεν στρώνει, ούτε τα συνθετικά... :)
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
Άβαταρ μέλους
BP1011
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 21 Ιαν 2021, 10:24
3
Has thanked: 914 times
Been thanked: 280 times

Εγώ πάντως ένα γουρουνάκι της Omega που απέκτησα πρόσφατα το έβαλα σε ένα ποτηράκι νερό μέσα στο ψυγείο για ένα τριήμερο και έστρωσε μια χαρά.
Σαν να ξυριζόμουν ένα χρόνο με αυτό.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2183
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8865 times
Been thanked: 11991 times
Ηλικία: 55

Μετά την χρήση του με face lathering μέρα παρά μέρα επί ένα μήνα, έχει φτάσει σε αυτήν την πολύ ικανοποιητική κατάσταση. Μαλακό όσο μου αρέσει για γουρούνι κ φορτώνει εύκολα ό,τι σαπούνι έχω, κρατώντας τον αφρό ζωντανό για 2-3 περάσματα. Αρνητικά δύο. Σε καθε ξύρισμα χάνει ανελλιπώς τρεις τρίχες. Κ δεύτερο, γύρω απο το δαχτυλίδι του knot έχει τέσσερις κοντές τρίχες του 1.5 εκ που τσιμπάνε σαν βελόνες. Είχε, γτ τις τράβηξα ώσπου κόπηκαν κάπου μέσα στο knot.
Εικόνα

Εικόνα
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1579
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13374 times
Been thanked: 14020 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

@babkoug ... φαίνεται ότι έχει έρθει σε καλή ανάπτυξη η τρίχα του.. καλό θα ήταν να το τοποθετείς κάθετα με τις τρίχες να κοιτούν προς τα κάτω σε μια βάση πινέλου και να μην εξέχουν δεξιά ή αριστερά από το πλαίσιο της βάσης.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2183
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8865 times
Been thanked: 11991 times
Ηλικία: 55

@gkarave
έτσι ακριβώς τοποθετώ τα πινέλα μου από την αυγή του ξυριστικού μου χρόνου. Παραταύτα το συγκεκριμένο, οπως μάλλον παρατήρησες, φαίνεται σαν να το βάζω όπως να 'ναι στη βάση του κ εχουν τσακίσει κάποιες τρίχες του... Οπως είπα ευθύς εξαρχής, η εμφάνισή του με τραβάει κ οχι ο εσωτερικός του κόσμος.
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”