Χρήσεις Λεπίδας - πως τις μετράτε;

Απάντηση
Ασβος Ξυρισματος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 09 Οκτ 2020, 21:52
3
Has thanked: 25 times
Been thanked: 18 times

Είμαι στη φαση που θέλω να δοκιμάσω όλα τα ξυραφάκια του κόσμου με όλες τις μηχανές που υπήρξαν ποτέ. Δοκιμάζω συνδυασμούς και έχω απλώσει τραχανά σε 5-6 μηχανές με διαφορετικά ξυραφάκια, κρατωντας σταθερά τα σετάκια μέχρι να πάει η λεπίδα για απόσυρση. Ξυριζομαι καθημερινά λόγω δουλειάς, αποφασίζω ποιο θα χρησιμοποιήσω ανάλογα με τη διάθεση το πρωί. Μετά απο 7-10 μέρες κάποια έχουν 2, κάποια που πήγαν καλά μπορεί και 3 χρήσεις.

απολαμβάνω πολύ την ποικιλία, αλλά χάνεται η μπάλα στο μέτρημα. Δεν αντέχω να περιμένω να «τραβήξει» το ξυραφάκι για να το αλλάξω και δεν είμαι σίγουρος οτι θα το καταλάβω κιόλας (λόγω απειρίας), απλά θα κοπώ.
θέλω στις 3-4 χρήσεις να πάω στο επόμενο, να είναι πάντα φρεσκα-φρεσκα :text-bump: :twocents-02cents:

Μέχρι στιγμής εχω ακολουθήσει τις εξής τακτικές:
- χαρτάκι με κάθετες γραμμούλες ( τύπου φυλακής-οριζόντια η πέμπτη :D ) ανα σετ μηχανή/ξυράφι. Βρεχεται χαρτάκι, δε βρίσκω στυλό, βαριέμαι να το συμπληρώσω = fail
- συγκεκριμένη rotation σειρά (πχ ξεκινώντας απο αριστερά). Μια φορα να ξεχαστείς και να μην τη βάλεις πίσω στη σωστή σειρά, χάθηκε πάλι η μπάλα= Fail
- μόνο ένα σετάκι οπλισμένο τη φορά, μονοκούκι μέχρι να χρειαστεί αλλαγή. Καμία ποικιλία, βαρετο = fail
- αλλού όσα έχουν 1 χρήση, αλλού όσα έχουν 2 κ.ο.κ. Κάθε φορά που χρησιμοποιείς ένα, οταν τελειώσεις το βάζεις στην επόμενη ομάδα. Και ειναι ολο το μπάνιο γεμάτο ξυριστικές μηχανές :violin:

διάβασα επίσης οτι πολλοι αφαιρείτε κ πλένετε λεπίδα σε καθε ξύρισμα. Αντε να θυμάσαι σε ποια μηχανή ήταν, πόσες φορές, έχεις χάσει και το «πατημα»

Τόσα ξυρισματα έχετε ρίξει, κάποιο κόλπο θα έχετε σκεφτεί, δε μπορεί...Συγγνώμη αν το έχετε καλύψει κάπου, είδα πολλή κουβέντα για χρήσεις ανά μάρκα λεπίδας αλλά κόλπο μετρήματος δεν βρήκα.
Άβαταρ μέλους
Tony
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2496
Εγγραφή: 22 Ιουν 2014, 05:42
9
Τοποθεσία: Μικρό Σπίτι στο Λιβάδι
Has thanked: 23190 times
Been thanked: 13865 times

Είναι απλό, και περίπου όπως το κάνεις, με ένα ανεξίτηλο μαρκαδόρο σημειώνεις μία κουκκίδα στο κηρόχαρτο της λεπίδας.

Στην φάση αυτήν που είσαι εσύ τώρα υπάρχουν πολλοί, και μετά από πολλά χρόνια εξακολουθούν να θέλουν να δοκιμάσουν όλες τις λεπίδες του κόσμου με όλες τις DE... 8)

Προσωπικά θα σου πρότεινα δύο ξυρίσματα ανά λεπίδα και πέταμα, στην αρχή τουλάχιστον αλλά και για να μπορέσεις να δοκιμάσεις περισσότερες.

Στις λεπίδες δεν κάνουμε οικονομία, τώρα στα υπόλοιπα καλούδια μας ... θα μας πεις εσύ αργότερα. :)

Καλά ξυρίσματα να έχεις και καλή συνέχεια!
Αντώνης

Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν, ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε, κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν·
πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιχθήσεται.
FSword
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 596
Εγγραφή: 24 Μαρ 2017, 11:46
7
Has thanked: 301 times
Been thanked: 808 times

Δύο επιλογές από εμένα:

1. Blade Reminder app
2. Εδώ

Το app το χρησιμοποιώ ανελλιπώς.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 14 Οκτ 2020, 17:09, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Σε παρακαλώ να ενσωματώνεις τα link σε κάποια λέξη. Το πως γίνεται αυτό μπορείς να το δεις στις συχνές ερωτήσεις στην υπογραφή μου. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
yiannischris
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 5371
Εγγραφή: 22 Μαρ 2013, 09:22
11
Τοποθεσία: Patras
Has thanked: 8965 times
Been thanked: 17780 times
Ηλικία: 58

Έτσι έκανα στήν αρχή με τόν μαρκαδόρο, τώρα απλώς κοιτώ τό προηγούμενο πόστ μου καί προσθέτω μία χρήση τήν επόμενη φορά καί φυσικά άν δέν "τραβάει" δέν τήν αλλάζω. Τίς περισσότερες φορές κάποιες λεπίδες σέ μένα στρώνουν μετά τό πρώτο ξύρισμα. Τώρα αλλάζω καί πλευρά !!
Άλλωστε όπως τό έχω πεί, μπήκα στό ΠΞ γιά οικονομία !! XD
Γιάννης
Ασβος Ξυρισματος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 09 Οκτ 2020, 21:52
3
Has thanked: 25 times
Been thanked: 18 times

Tony έγραψε: 14 Οκτ 2020, 00:00 Στις λεπίδες δεν κάνουμε οικονομία
Συμφωνω, λίγες οικολογικές τύψεις αλλά τρομερή αίσθηση όταν ξετυλίγεις την καινούρια :D
FSword έγραψε: 14 Οκτ 2020, 04:45 1. Blade Reminder app
2. Εδώ
1. Το app μπορεί να είναι όντως η λύση, είναι μονο για android το άτιμο
2. Sorry, υπηρχε thread. Αν θελει καποιος να τα ενώσει, κ ας εφυγε off topic. Ολοι βγάζουν λεπίδα τελικά
Άβαταρ μέλους
emminad
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2020, 19:01
3
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1628 times
Ηλικία: 32

Εγώ θα σου πρότεινα άνοιγμα μιας νεας λεπίδας ,τη χρησιμοποιείς κάθε μέρα και μ άλλη μηχανή και μόλις τελειώσεις τις μηχανές πέταμα και δοκιμή άλλης λεπίδας!Ετσι θα ξέρεις ποια αποδίδει καλύτερα και με ποια μηχανή...
Ασβος Ξυρισματος
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 09 Οκτ 2020, 21:52
3
Has thanked: 25 times
Been thanked: 18 times

ωραίο κ αυτό, δίνει και σύγκριση .

μόνο που θα τσακώνονται οι μηχανές για το ποια θα πάει πρώτη! XD
Άβαταρ μέλους
emminad
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2020, 19:01
3
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1628 times
Ηλικία: 32

Τότε τις αριθμείς και


Εικόνα


ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Επίσης, το ημερολόγιο ξυρίσματος (κατά το καταστρώματος), θα σε βοηθήσει και στο μέτρημα και στη σύγκριση - συμπεράσματα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “To ξυραφάκι”