Silvertip με το κιλό …

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Εικόνα


Για να δείτε πόσο τα αγοράζουν οι εταιρείες που κατασκευάζουν πινέλα …

Λοιπόν από το συγκεκριμένο Κινέζο (όλα από την Κίνα έρχονται με ελάχιστες εξαιρέσεις) άμα θέλεις να πάρεις μόνο μία παρτίδα silvertip στην πουλάει 333,89 δολάρια. Τα μεταφορικά για Ελλάδα με UPS είναι 28,31 δολάρια.
Η παρτίδα έχει 20 silvertip μέσα.

Άρα, αν κάνουμε μία ομαδική παραγγελία για μία παρτίδα με 20 θυσάνους μέσα θα μας βγει:
333,89 + 28,31= 362,2 δολάρια
362,2 / 20= 18,11 δολάρια
18,11 δολάρια χ 0.699 = 12,66 ευρώ.

Δηλαδή με 13 ευρουλάκια έχουμε θύσανο silvertip.

Και λαβές βρίσκονται εύκολα σε διάφορα σάιτ με περίπου 20 ευρώ.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
vanm66
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2312
Εγγραφή: 15 Σεπ 2010, 13:28
13
Has thanked: 231 times
Been thanked: 348 times

Πρέπει να υπολογιστεί και πιθανός φόρος κατά την εισαγωγή τους και οπωσδήποτε ΦΠΑ. Κι αυτό γιατί η UPS τα πάει στο τελωνείο υποχρεωτικά ενώ τα ΕΛΤΑ έχουν τελωνείο μέσα, οπότε περνάν σχετικά ελεύθερα.
Ένας άλλος τρόπος παράκαμψης του τελωνείου είναι να γράψει ο αποστολέας ότι πρόκειται για "Δωρεάν Δείγματα" και να μη επισυνάψει τιμολόγιο, απλώς να το βάλει μέσα.
Βαγγέλης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

αλλά μετά έχουμε τα αποτελέσματα που είχες με το τελευταίο silvertip που πήρες εσύ. όταν παίρνει κανείς ένα shavemac ¨η ένα rooney silvertip αξίζει κάθε σέντς που θα δώσεις.

Αλλιώς με 10 € το Ωμέγα 48 Λύνει όλα τα προβλήματα. :megagrin
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Δορυφέρων
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2519
Εγγραφή: 13 Δεκ 2010, 17:51
13
Has thanked: 46 times
Been thanked: 147 times
Ηλικία: 57

vanm66 έγραψε: Ένας άλλος τρόπος παράκαμψης του τελωνείου είναι να γράψει ο αποστολέας ότι πρόκειται για "Δωρεάν Δείγματα" και να μη επισυνάψει τιμολόγιο, απλώς να το βάλει μέσα.
Ορισμενοι (στο ebay) λενε δεν το κανουν αυτο.
Γραφουν απο κατω και μια σχετικη αναλυση.
«ΟΥΚ ΕΙΘΙΣΤΑΙ ΤΟΙΣ ΕΛΛΗΣΙ ΠΡΟΣΚΥΝΕΕΙΝ»

Blog: http://ksyrisma-shaving.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
boltsis
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2962
Εγγραφή: 19 Απρ 2011, 23:33
13
Τοποθεσία: Λάρισα
Has thanked: 366 times
Been thanked: 320 times

Ένας τρόπος είναι να πείτε να τα στείλουν με ΕMS δικιά μας ταχυδρομική και σύμφωνα με την εμπειρία μου απο το ebay οι κινέζοι δεν έχουν πρόβλημα να βάλουν χαμηλότερη τιμή π.χ 100$.Συνήθως οι αμερικάνοι είναι αρνητικοί σε τέτοια θέματα.Πάντως απο κίνα ότι και να έχω πάρει, ογκώδη και ακριβά , ουδέποτε πλήρωσα τελωνείο.Στο ενεργητικό μου στο ebay έχω πάνω απο 300 αγορές!

Επίσης κινέζικα πινέλα ασβού που έχω πάρει για φίλους μου είναι super!Κάποια στιγμή θα κάνω ένα review!
Dovo Silver Steel Prima, Joseph Allen & Sons Sheffield ,C.V Heljestrand Ringdove Νο55,Dubl Duck Satinedge,Thomas Turner & Co,Thiers-Issard Spartacus "dreadnought",Frederick Reynolds Sheffield
Mercur 34c, Merkur Futur Gold
Ηλίας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”