Titan..Το έχει κανείς σας;

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
sakis64
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: 23 Αύγ 2011, 15:30
12
Has thanked: 94 times
Been thanked: 274 times

Γεια σας συνάδελφοι, συνφορουμίτες...
Αν και δεν πιάνω στα χέρια μου ακόμα straight και μόνο η θέαση ξυρίσματος με αυτά μας προκαλεί όλους νομίζω κάποια στιγμή να ασχοληθούμε και με αυτό..
Στην αναζήτηση για τέτοια βρήκα το παρακάτω υπερσύνδεσμο παρουσιάζει το ξυράφι Titan Ιαπωνικής κατασκευής όπως δείχνει και το video..To έχετε κανείς σας;;Που κατατάσσεται;;
Στα Ρωσικά σάιτ πάντως το έχουν πολλοί όπως και κάτι άλλες μάρκες γιαπωνέζικες (όχι καμισόρι)
Εντωμεταξύ βλέπω ότι το παραδοσιακό ξυράφι το χαρακτηρίζουν "Опасная бритва" δηλαδή κατά λέξη μετάφραση "Επικίνδυνο ξυράφι"
;)

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος herco την 05 Σεπ 2015, 16:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Διορθωση video link
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Σε διαφορα φορουμ εχω διαβασει καλα λογια (για τα λεφτα του παντα).
Το Ιασονας με Ο
drumpa78
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 24 Οκτ 2013, 23:05
10
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 3392 times
Been thanked: 2120 times
Ηλικία: 45

Καλησπέρα!! Εχω εδώ και λίγο καιρό το Titan Acro Steel Handmade TΗ 64 το οποιο μου εστάλη μεσα σε μεταλλικη θηκη!! Μαζι με το κρεμαστό λουρι της εταιρειας + μια νερόπετρα 3000/8000 grit μου κόστισαν 100 ευρω από το ebay! H λαβή του είναι ξυλινη και το ξυλο το λενε black algum(δεν γνωριζω τη μεταφραση αλλα είναι αφρικάνικο,κατι σαν σανδαλόξυλο ισως) και το βαρος του 69gr.Δυστυχως δεν εχω καταφερει να φερω την κοψη του εκει που πρεπει,ισως χρειαζεται και άλλη πετρα με περισσοτερα grit και δεν εχω άλλη υπομονη! Εχει περαστει από τη νεροπετρα 3000/8000 grit αρκετές φορες αλλα δεν καταφερα τίποτα!

EDIT: Για αγοραπωλησίες, έχουμε την κατάλληλη γωνιά, που μπορείς να βάλεις την αγγελία σου.

:thnx
drumpa78
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 24 Οκτ 2013, 23:05
10
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 3392 times
Been thanked: 2120 times
Ηλικία: 45

Τελικά μετα από μηνες βρηκα ένα τροχείο στα Ιωάννινα που ανέλαβε να ακονίσει το Titan Acro Steel Handmade TH64 σε Γιαπωνέζικη νερόπετρα! Μόλις ξεκινησε να ακονιζει τη λεπίδα έσπασε η μπροστα μύτη (toe),"εφυγε σαν φλούδα!! Μου εξηγησε ότι το ατσάλι δεν είναι καλής ποιοτητας για αυτό και συνέβη αυτό και ισως να είναι και καπου μέσα "κούφιο"!! Δεν είναι συμπαγές και ισως να υπάρχει και συνένωση μετάλλων!! Όπως πάντα δηλ. ότι πληρώνεις παίρνεις!! Νομίζω ότι εχει δίκιο!! Ισως!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”