Εργασίες στα ξυράφια μου

Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3399 times

Τρία ξυράφια που ήθελαν το ακόνισμά τους: Goedecke, J.A. Hellberg και Paul von der Lippe. Διαφορετικές πέτρες και τρόποι για πειραματισμό και συμπεράσματα.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3399 times

Χθες, ευκαιρίας δοθείσης - ένεκα των εκλογών, έκανα μερικές εργασίες αποκατάστασης και ακονίσματος. Αλλαγή αρθρωτών λαβών σε ένα J.A. Henckels (σκούρο κέρατο) και σε ένα Le Croix (τυπική solingen celluloid) και ακόνισμα όλων σε διαφορετικές πέτρες (συνθετική, Θουριγγίας, Γαλλική, Βελγίου).

Εικόνα

6/8 J.A. Henckels 15 - με εγκοπή αντίχειρα
5/8 KAMA 78
4/8 Le Croix No. 2
3/8 MEROSO - Kayser-Ellison Steel (Ο Friedrich Melcher έφτιαχνε περισσότερο μικρά ξυράφια κομμωτηρίου τα οποία δεν βολεύουν τόσο στο ξύρισμα του προσώπου).

Θα δοκιμαστούν όλα στο άμεσο μέλλον!
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3399 times

Αν και δεν μου αρέσουν τα ξυράφια με βαριά διαμόρφωση αγόρασα μερικά παλιά Sheffield για να περνάει ένα μέρος του χρόνου μου στις διακοπές.
Το ακόνισμα άρχισε με ένα παλιό Joseph Rodgers - fine India steel.
Μέχρι στιγμής τα πήγαμε εξαιρετικά οι δύο μας, ελπίζω η καλή αυτή σχέση να συνεχίσει 😁.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11588 times
Ηλικία: 55

Το Dorko 114 ήταν στη ζελατίνα του, οπότε ανοίγοντας το ήταν κάπως έτσι.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Μετά από μούλιασμα των χεριών μου στα γάντια πήρα αυτό:


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Η δουλειά στην λάμα έγινε κυρίως με την παρακάτω αλοιφή. Ίσως έπρεπε να είχα δοκιμάσει με τη πιο δυνατή κόκκινη, αλλά σκέφτηκα πως καλύτερα να πιαστώ παρά να μετανιώσω, μιας κ δεν κατέχω το άθλημα. Οι κόκκινοι χρωματισμοί στην λαβή αφαιρέθηκαν με μπατονέτα κ υγρό πιάτων...


Εικόνα
Μπάμπης
ntinos60
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 92
Εγγραφή: 03 Αύγ 2020, 08:27
3
Τοποθεσία: Κομοτηνή
Has thanked: 1154 times
Been thanked: 834 times
Ηλικία: 63

SrTv έγραψε: 05 Αύγ 2023, 13:47 Αν και δεν μου αρέσουν τα ξυράφια με βαριά διαμόρφωση αγόρασα μερικά παλιά Sheffield για να περνάει ένα μέρος του χρόνου μου στις διακοπές.
Το ακόνισμα άρχισε με ένα παλιό Joseph Rodgers - fine India steel.
Μέχρι στιγμής τα πήγαμε εξαιρετικά οι δύο μας, ελπίζω η καλή αυτή σχέση να συνεχίσει 😁.

Εικόνα
Πολύ όμορφο κομμάτι Στράτο ! Είναι άραγε το ατσάλι του , τύπου Δαμασκηνού? Ο τύπος αυτός λέγεται ότι ανακαλύφθηκε στην Ινδία και ύστερα υιοθετήθηκε από τους Σύριους. Η σκληρότητα σε κάποιες στρώσεις του ήταν 60 HRC αλλά συγχρόνως είχε και την ελατότητα που χρειάζονταν σε άλλες στρώσεις. Μια σύγκριση σχετικά με τον αιθέρα που μπορεί να "πιάσει" αυτή η λεπίδα σε σχέση με το επίσης πολύ καλό " Friodur" θα ήταν χρήσιμη.Περιμένουμε τις διαπιστώσεις σου. Όποτε ευκαιρέσεις φυσικά από το φορτωμένο πρόγραμμά σου.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3399 times

Αγαπητέ @ntinos60 καλημέρα. Το συγκεκριμένο ξυράφι είναι όντως από χάλυβα Δαμασκού (γενικός όρος νομίζω), υψηλής ποιότητας και περιεκτικότητας σε άνθρακα (χάλυβας Wootz). Αντίστοιχες υλοποιήσεις είχε η Wade & Butcher (Fine India Steel Razor) και άλλοι κατασκευαστές (Joesph Elliot κτλ.). Έχω και ένα Frederick Reynolds Celebrated Fine India Steel που και αυτό είναι της ίδιας περιόδου (και λίγο ταλαιπωρημένο).

Εικόνα

Πρόσφατα αγόρασα και ένα παλιό Bengall Cast Steel για δοκιμές.

Τώρα, από τις πρώτες εντυπώσεις, βλέπω ότι τα ξυράφια αυτά αποκτούν εύκολα μια καλή και φιλική στην επιδερμίδα κόψη, χωρίς να έχουν κάποια υποψία σκληρότητας. Η δε μεγάλη μάζα τους «σαρώνει» τα γένια αβίαστα με «βάθος» κοπής και αθόρυβα. Δυστυχώς είναι με διαμόρφωση κοντά στη σφήνα και δεν μου αρέσει αυτό, μιας και προτιμώ τα full hollow ground έως και τα ½ hollow (για διάφορους λόγους). Παρά το γεγονός αυτό, όσες φορές τα χρησιμοποίησα ήταν εξαιρετικά.

Τώρα σε σχέση με τα Friodur, δεν έχω κάποιο από τα 72-V, 11-V κτλ. ώστε η σύγκριση να είναι αντικειμενική. Δεν θα ήθελα να κρίνω τα "Wedge" με τα full hollow με μια πρώτη γρήγορη προσέγγιση.
Γενικότερα θα έλεγα ότι είναι ένα βαθμό «γλυκύτερα» ξυράφια από τα Friodur, που είναι τα πρώτα και καλύτερα ανοξείδωτα ξυράφια που κατασκευάστηκαν ποτέ (αν και ένα inox Dovo 41- Fritz Bracht είναι εξίσου καλό τουλάχιστον!).

Εικόνα

Άριστα τα Friodur αλλά θα μπορούσε να πει κάποιος ότι έχουν μια (απειροελάχιστη) υποψία «σκληρότητας», τίποτα κακό απλά ελάχιστα διαφορετικό.

Ως ένα στοιχείο άξιο αναφοράς είναι ο αιθέρας που αναφέρεις και μπορούν να «πιάσουν» αυτά τα ξυράφια. Παρά τη χονδροειδή τους διαμόρφωση αποκτούν «αιθέρα» με το λινό και το δέρμα και τον διατηρούν (ή τον επαναφέρουν εύκολα) καθιστώντας τα έτσι κοφτερά, για μεγάλα χρονικά διαστήματα, με το δέρμα και μόνον.
idpanos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2023, 16:39
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Έκανα αλλαγή λαβών σε δύο Dorko και κόψιμο σε ένα μέρος της λάμας γιατί το είχε καταστρέψει η σκουριά σε εκείνο το σημείο. Οι λαβές είναι ιδιοκατασκευή, σκληρό πλαστικό η μία και η άλλη ξύλο κελεμπέκι. Η αφαίρεση του σήματος έγινε με λίγο διαβρωτικό και με μία χειρουργική λεπίδα για να κολληθεί στις καινούριες με κόλλα δύο συστατικών.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3399 times

Charnley Forest – Naniwa Super Stone 12K – FASO
C.V Heljestrand MK4 – Tuckmar 200 – Original Athlete

Εικόνα
idpanos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 22 Ιούλ 2023, 16:39
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Κατασκευή και αλλαγή λαβών σε ένα Dorko και σε ένα Tiger από υλικό απομίμηση ταρταρούγας.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Midak
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2020, 15:47
3
Has thanked: 2003 times
Been thanked: 3778 times

Πολύ όμορφη δουλειά, μπράβο @idpanos!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”