Σαπούνια/Κρέμες που δεν ευχαριστηθήκαμε

Άβαταρ μέλους
zamc
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 942
Εγγραφή: 11 Οκτ 2010, 09:19
13
Τοποθεσία: Βριλήσσια - Αττική
Has thanked: 17 times
Been thanked: 37 times
Ηλικία: 47

Arko σαπούνι! Αυτη η μυρωδιά του μου τη σπάει!
OTI KAI NA KANEIΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΗΜΑΝΤΟ,
ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.
M.GANDHI
Άβαταρ μέλους
ElNavajero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 839
Εγγραφή: 23 Σεπ 2010, 23:24
13
Has thanked: 567 times
Been thanked: 944 times
Ηλικία: 36

η κρέμα Lea. Άσχημο άρωμα, ''χωματένιο''. Τα άλλα περιττεύουν.
Μάκης

“For those who believe, no proof is necessary. For those who don't believe, no proof is possible” - Stuart Chase, American writer.
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Stefanos έγραψε:Και οι 3 που δοκιμασα ηταν.. μπλιαχ! Αρωματικα βεβαια. Ποιοτικα βγαζουν καλο αφρο για την κατηγορια τιμης τοιυς παντα, αλλα το αρωμα ειναι μαμησε τα
Ταιριάζουν δηλαδή με το σαπούνι!!!

Για το williams ωστόσο πιστεύω ότι το συμπέρασμα του Slur ,
είναι λίγο βιαστικό . Αν δεν κάνω λάθος , το σούταρε με το ... 1ο ξύρισμα ;;;

Η δική μου λίστα περιλαμβάνει :

-Arko σαπούνι σε στίκ:Απαίσιο άρωμα. Ωστόσο ο αφρός με καλύπτει για ξύρισμα , οπότε θα το τελειώσω.Ποτέ δεν έχω αφήσει ατελείωτο σαπούνι ξυρίσματος ή κρέμα.

-Kappus aloe vera κρέμα:Απεχθάνομαι το άρωμα, το μισώ , μου θυμίζει κουρεμένο γρασίδι , κομένα λάχανα/κουνουπίδια. Ωστόσο και πάλι ο αφρός με καλύπτει για ξύρισμα και θα την τελειώσω και αυτή , με βαριά καρδιά βέβαια (την παλεύω 1 χρόνο).
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

BABIS έγραψε:...Για το williams ωστόσο πιστεύω ότι το συμπέρασμα του Slur ,
είναι λίγο βιαστικό . Αν δεν κάνω λάθος , το σούταρε με το ... 1ο ξύρισμα ;;;
Το συμπέρασμα του Slur ήταν όντως πολύ βιαστικό αλλά και πολύ σωστό από την άλλη. Υπάρχει και αυτός ο συνδοιασμός ενίοτε.

Δεν το σούταρα όμως, το έχω στο συρτάρι και θα το χρησιμοποιώ όταν μου έρχεται όρεξη, μία φορά το τρίμηνο ας πούμε.

Το σαπούνι Williams μου έδωσε την εξής χαρά: βρήκα κάποιο σαπούνι που είναι χειρότερο από το Σπλέντιτ, το οποίο επειδή το αγαπάω δεν θέλω να είναι στην τελευταία θέση.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Μπάμπη ξεκολλα πια :dash

Slur ποσα Williams είχες πάρει? Γιατί το δικό μου ήταν παρθένο.. :megagrin
Το Williams θέλει τέχνη. Η την κατέχεις, ή όχι. Ποιοτικά είναι ένα πολύ καλο σαπούνι και μονο εσένα είδα να μη σε αρέσει (I have no problems with that.. :megagrin ).
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Stefanos έγραψε:Slur ποσα Williams είχες πάρει? Γιατί το δικό μου ήταν παρθένο.. :megagrin

Είχα παραγγείλει ένα πάκο με 3 σαπούνια.
Πιστέψτε το αλλά ήρθαν 3 κουτιά, τα δύο με σαπούνι, το ένα άδειο.
Το είπα στον πωλητή, του φάνηκε περίεργο, και υποσχέθηκε να στείλει και το τρίτο.

Το ένα το κρατάω για εμένα, το δεύτερο είναι δικό σου, και το τρίτο αν έρθει θα δω τι θα το κάνω.

Stefanos έγραψε:Το Williams θέλει τέχνη. Η την κατέχεις, ή όχι.
Αν ήθελε τέχνη τότε δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα. Δυστυχώς δεν είναι καθόλου θέμα τέχνης αλλά ποιότητας σαπουνιού.

Stefanos έγραψε: Ποιοτικά είναι ένα πολύ καλο σαπούνι και μονο εσένα είδα να μη σε αρέσει (I have no problems with that.. :megagrin ).
Ποιοτικά είναι ένα μπαζοσάπουνο και το παραδέχεται όλος ο κόσμος.
Σου παραθέτω και τα σχόλια του μοναδικού μέλους του φόρουμ μας που το γνώριζε το σαπούνι πριν το πάρω εγώ:
xristos_metal έγραψε:Παρτε το! μετα δε θα μπορειτε να αντισταθειτε να το πεταξετε :hystericalbs1
xristos_metal έγραψε:http://forum.mens-only.gr/viewtopic.php ... 6&start=20

Γενικα δε μπορεις να κανεις αφρο για να ξυριστεις απο αυτο το σαπουνι. Η μυρωδια ειναι ωραια, λεμονατη στυλ αρκο. Το κουτακι κτλ ειναι ομορφο vintage αλλα το σαπουνι χαλια. Σε καταλαβαινω που το βλεπεις ετσι ωραιο και κλασικο αλλα ειναι σκετη απογοητευση. ...
Χρήστο είχες δίκιο, αν και η μυρωδιά δεν μοιάζει με του Άρκο νομίζω. Του Άρκο είναι πολύ καλύτερη.




Στο δε SRP που είναι ουσιαστικά Αμερικανικό φόρουμ, και αυτό είναι το παραδοσιακότερο σαπούνι των Αμερικάνων, υπάρχει ειδική ομάδα χρηστών σαπουνιού Williams, το οποίο σημαίνει ότι είναι γενικά αποδεκτό ότι στον κόσμο δεν αρέσει καθόλου και αυτοί που το προτιμούν είναι κάτι ξεχωριστό. Σε αυτή την ομάδα είναι πολύ λίγα μέλη.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Slur έγραψε:1)Είχα παραγγείλει ένα πάκο με 3 σαπούνια.
Πιστέψτε το αλλά ήρθαν 3 κουτιά, τα δύο με σαπούνι, το ένα άδειο.
Το είπα στον πωλητή, του φάνηκε περίεργο, και υποσχέθηκε να στείλει και το τρίτο.
2)Αν ήθελε τέχνη τότε δεν θα υπήρχε κανένα πρόβλημα. Δυστυχώς δεν είναι καθόλου θέμα τέχνης αλλά ποιότητας σαπουνιού.
3)Ποιοτικά είναι ένα μπαζοσάπουνο και το παραδέχεται όλος ο κόσμος.
4)Χρήστο είχες δίκιο, αν και η μυρωδιά δεν μοιάζει με του Άρκο νομίζω. Του Άρκο είναι πολύ καλύτερη.
5)Στο δε SRP που είναι ουσιαστικά Αμερικανικό φόρουμ, και αυτό είναι το παραδοσιακότερο σαπούνι των Αμερικάνων, υπάρχει ειδική ομάδα χρηστών σαπουνιού Williams, το οποίο σημαίνει ότι είναι γενικά αποδεκτό ότι στον κόσμο δεν αρέσει καθόλου και αυτοί που το προτιμούν είναι κάτι ξεχωριστό. Σε αυτή την ομάδα είναι πολύ λίγα μέλη.
1)Από ποιό μαγαζί έγινε αυτό; Για να ξέρουμε!
2,3)Νομίζω είναι λογικό ένα φθηνό σαπούνι , να κάνει αφρό πιο δύσκολα και να κάνει τελικά υποδεέστερο αφρό από ένα ακριβό και από ένα πανάκριβο. Μην κοιτάς εδώ τα μέλη του φόρουμ , που δοκιμάζουν τα πάντα για τη ... λόξα του πράγματος. Όσοι τα παίρνουν απλά για να ξυρίζονται , τα αντιμετωπίζουν διαφορετικά. Πιθανόν κάποιος που ξυρίζεται με williams στην αμερική , το οποίο το παίρνει 1$ στο παντοπωλείο στο χωριό του και ξυρίζεται 1,5 χρόνο με τη φαλτσέτα του παππού του
να μην δοκιμάσει ποτέ trumper ή floris. Να παίζει μια ζωή με williams. Αντίστοιχα και κάποιοι μπαρμπάδες σε χωριά στην ελλάδα που αγοράζουν το Σπλέντιτ από εκεί που το αγόραζαν και πριν 30 χρόνια. Το κοινό αυτό δεν κάνει συγκρίσεις και δεν χαλιέται.
Δες παράδειγμα με αυτοκίνητα. Αν κάποιος δημοσιογράφος ή χομπίστας οδηγεί ένα vw polo και μια mercedes s class , σαφώς θα ξέρει τις διαφορές. Τι σημασία έχει να τις επισημαίνει; Υπάρχει περίπτωση το κοινό στο οποίο απευθύνεται καθένα από αυτά να δοκιμάσει το άλλο και να κάνει συγκρίσεις;;;;;
Δηλαδή ο αγοραστής του polo να πει "Η S Class είναι καλύτερη , οπότε δίνω το polo και παίρνω μια S65 AMG. Πολύ ανώτερη" (απλά στην ελλάδα κάνει 380.000€ παραπάνω από το polo).

4)Υπάρχει χειρότερη μυρουδιά από το Arko;;; 'Η μάλλον μπορεί να υπάρξει;;; Το θέμα είναι φιλοσοφικό πλέον. Και του Persil για τα ρούχα , καλύτερα μου αρέσει η μυρουδιά από το Arko !!!!!!
5)Σε σχέση με αυτούς που ξυρίζονται με μπλιμπλίκια και οι οπαδοί των DE είναι ελάχιστοι και γραφικοί.Τα ποσοστά δεν λένε τίποτε.Οι DE είναι το καλύτερο ξύρισμα !!!!!!!!! :megagrin
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Μπάμπη αν διαβάσεις στο αντίστοιχο νήμα πουθενά δε λέω ότι κάνει δύσκολα αφρό.
Έτσι όπως το προετοίμασα κάνει εύκολα και γρήγορα ποιοτικό αφρό.
Απλά,αυτός ο αφρός δεν μπορεί να σταθεί, και μετά από λίγο καταρέει.
Επίσης, βρίσκω το άρωμά του χειρότερο από του Άρκο, αλλά αυτό είναι υποκειμενικό.

Το αγόρασα από το ebay. Είναι πράγματι πάμφτηνο για αυτό και τα πουλάνε τρία-τρία.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Αν προσθέσεις 2-3 σταγόνες γλυκερίνη ;;;
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Μπορεί να του κάνει καλό, δε ξέρω.
Το σαπούνι το αγόρασα για να το δοκιμάσω και να έχω άποψη. Δεν τρελαίνομαι για να πειραματιστώ μαζί του με γλυκερίνη ή άλλα.

Το σπλέντιτ ας πούμε που μου αρέσει, το έχω φτιάξει σε 4 εκδόσεις, πλάκα σκέτη, πλάκα με γλυκερίνη, πλάκα με αιθέριο έλαιο γιασεμί, και πλάκα με έλαιο λεβάντα. Το Williams δεν με τραβάει να πειραματιστώ μαζί του.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”