Τι σημαίνει Shave Ready

Τζώρτζης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 14 Ιαν 2014, 19:30
10
Has thanked: 5 times
Been thanked: 34 times
Επικοινωνία:

Απ' ό,τι φαίνεται θα ανοίξω πάλι το θέμα. Ανακεφαλαιώνοντας όσα προείπατε δεν είναι σίγουρο αν ένα ξυράφι είναι shave ready κι ας είναι καινούργιο. Εσείς προφανώς καταλαβαίνετε άμεσα τη διαφορά και γνωρίζετε πως να αντιμετωπίσετε τυχόν πρόβλημα.

Πιστεύω ότι θα ήταν σημαντικό να αναφέρετε, ως έμπειροι, ποια συμπτώματα μπορεί να εμφανιστούν αν το ξυράφι δεν είναι έτοιμο για χρήση, ώστε να κατατοπίσετε ιδίως όσους ξεκινούν τώρα, για να μην ρίχνουν την ευθύνη στην έλλειψη πείρας, αλλά να υποψιάζονται ότι μπορεί κάτι να μην πηγαίνει καλά με το ξυράφι. Φυσικά, αυτό δε θα καλύπτει 100% των περιπτώσεων αλλά νομίζω ότι η πλειονότητα θα επωφεληθεί.

Επίσης, όπως ένα καινούργιο αυτοκίνητο που βγαίνει από το εργοστάσιο είναι έτοιμο για χρήση το ίδιο δε θα έπρεπε να γίνεται και με τα ξυράφια; Θεωρητικά όταν αγοράζω κάτι θα πρέπει να βρίσκεται σε θέση να χρησιμοποιηθεί χωρίς επιπλεόν εξωτερικές παρεμβάσεις. Προφανώς, τα κέρδη τέτοιων επιχειρήσεων δεν βρίσκονται σε άνοδο σήμερα και γίνονται προσπάθειες να ελαχιστοποιήσουν τα κόστη. Όμως, μπορεί να οφείλεται και σ' αυτό το γεγονός.

Τέλος, υπάρχει περίπτωση να αναφέρετε μία λίστα καταστημάτων που θεωρείτε ως αξιόπιστα ότι λένε την αλήθεια και προσπαθούν όντως να βοηθήσουν τον πελάτη;
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

Πραγματι εγω θεωρω οτι ειναι υποχρεωση του εργοστασιου να στελνει το ξυραφι στον πελατη shave ready, αλλα απο την στιγμη που εταιριες στελνουν ξυραφια με τρανταχτες ατελειες και σκουρια τι να περιμενεις.

Ενας εμπειρος μπορει να κρινει αν ενα ξυραφι ειναι ετοιμο, ενας νεος στον χωρο σε καμια περιπτωση. Ας το δουμε πρακτικα, ενα συμπτωμα του οτι ενα ξυραφι δεν ειναι ετοιμο ειναι οταν τραβαει πολυ στο ξυρισμα. Παιρνει λοιπον ενας εν δυναμει μαχαιρας το ξυραφι του, παει να ξυριστει και βλεπει οτι τον τραβαει. Ωπ λεει εδω ειμαστε, το ξυραφι θελει ακονισμα, κι ομως το ξυραφι μπορει να ειναι τελειο αλλα η γωνια του χρηστη να ειναι μεγαλη και να τον γδερνει-τραβαει.

Δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις κυριως στο εξωτερικο που ατομα παιρνουν ξυραφια απο τον Lynn και μετα το πρωτο ξυρισμα λενε οτι το ξυραφι τους δεν ειναι ακονισμενο. Κοιτα ομως που ως δια μαγειας μετα απο 5 ξυρισματα το ξυραφι "ακονιζεται" μονο του....

Στην ευρωπη απο τα καλα μαγαζια θεωρω το invisible edge και τις παραλλαγες του ενω στο αμερικα το straight razor designs.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
Αλέξης
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: 12 Ιαν 2013, 18:54
11
Has thanked: 59 times
Been thanked: 190 times

Δεν ξέρω αν θα σε καλύψω φίλε μου 100% αλλά έτσι κι αλλιώς φαντάζομαι θα απαντήσουν και άλλα μέλη με πολύ περισσότερη εμπειρία στα straight. H διαδικασία του να γίνει ένα ξυράφι shave ready δεν είναι μία βιομηχανοποιημένη (ακόμα) διαδικασία όπως η συναρμολόγηση και η ετοιμότητα χρήσης ενός αυτοκινήτου. Αυτό γιατί το να δημιουργηθεί η κόψη και να ακονιστεί ένα ξυράφι μπορεί να γίνει μόνο στο χέρι και είναι μία "εξατομικευμένη" διαδικασία. Τη διαφορά μόνο στο ξύρισμα μπορείς να την καταλάβεις. Και αυτό αν είσαι άπειρος τελείως ή ξεκινάς τώρα είναι εκ των πραγμάτων δύσκολο. Θυμάμαι σε ένα ξένο φόρουμ, ένα μέλος "τα χωνε" στον Abrams (νομίζω) ότι και καλά δεν του είχε ακονίσει όπως έπρεπε το ξυραφι. Στην πορεία του χρόνου επανήλθε και ζητούσε συγνώμη γιατί η απειρία του του έφταιγε, όχι το ξυράφι.

Τώρα κάποιοι πωλητές που όλοι συμφωνούν ότι στέλνουν πραγματικά shave ready ta ξυράφια που πουλάνε είναι οι εξής :

1)Whipped Dog (Larry) -μια καλή πρόταση για αρχή με vintage, φθηνά ξυράφια με κάποιες αισθητικές ατέλειες αλλα πλήρως λειτουργικά και shave ready

2)Revisor

3)Invisible edgeΕδώ θα βρεις και τα διάσημα Thiers-Issard

Σίγουρα και άλλα μέλη θα προσθέσουν κι άλλους πωλητές αλλά γι' αυτούς τους 3 από όσο ξέρω δεν υπάρχει αμφισβήτηση ότι τα στέλνουν shave ready.
Άβαταρ μέλους
Iasonas
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3663
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2012, 14:34
11
Has thanked: 830 times
Been thanked: 2604 times
Ηλικία: 30

[youtube][/youtube]

Χμμμ ενδιαφερον.
Το Ιασονας με Ο
Άβαταρ μέλους
PanosT
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 03 Ιουν 2015, 09:11
8
Been thanked: 3 times
Ηλικία: 39

Να καταθέσω και εγώ την άποψή μου επί του θέματος.

Έχοντας ξεκινήσει εδώ και ένα χρόνο το π.ξ. πρώτα με σαβέτα και αμέσως μετά με feather SS, είπα πως ήρθε η ώρα να περάσω στη χρήση ενός κανονικού πλέον straight.

Διαβάζοντας τα διάφορα σχετικά forum είδα να γίνεται πολύ κουβέντα περί shave ready αλλά μου φάνηκε πολύ υπερβολική η άποψη πως τα ξυράφια εργοστασίου δεν είναι αρκετά ακονισμένα για καλό ξύρισμα και έτσι (κακώς) αγνόησα τις συμβουλές των φίλων και απόκτησα ένα πολύ όμορφο και σχετικά οικονομικό muhle rm30 από ελληνικό eshop.

Ενθουσιασμένος αλλά και άπειρος συνάμα, ξεκίνησα να stropάρω το μαχαίρι για να ξυριστώ.

Πακέτο... η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το feather!

Δεν απογοητεύομαι.. λέω άπειρος στο stropάρισμα ε δεν μπορεί είναι και σαν το feather κοφτερό, έκανα ένα ξύρισμα με τα χίλια ζόρια.

Μπήκε μέσα μου όμως η αμφιβολία και πήρα το δρόμο για γνωστό τροχείο στο κέντρο της Αθήνας.

Μετά από 10 μέρες είχα τη διαβεβαίωση ότι το ξυράφι ήταν μια χαρα και κακώς ανησυχούσα, ε γινόταν και καλύτερη σιγά σιγά η τεχνική αλλά σε δύσκολα σημεία του λαιμού εκεί που το feather πετούσε, το muhle έκανε τρισάθλιο ξύρισμα.

Ε λοιπόν λέω τελευταία ευκαιρία δίνω στα κανονικά straight και παρήγγειλα ένα thiers-issard 6/8 από γνωστό eshop Αγγλίας που πουλάει shave ready.

Δεν έχει καμιά σχέση στην ποιότητα του ξυρίσματος! Φοβερή ευκολία και στα δύσκολα σημεία του λαιμού χωρίς κανένα τράβηγμα!

Που θέλω να καταλήξω,

1) Για όσους καινούριους αγοράσουν μαχαίρι μόνο από μαγαζιά που φροντίζουν να τα κάνουν shave ready, αλλιώς η εμπειρία δεν θα έχει καμία σχέση με αυτή που θα έπρεπε να είναι και είναι κρίμα.

2) Δεν νομίζω ότι στην Ελλάδα βγάζεις άκρη σε σχέση με το ακόνισμα αλλά πραγματικά ελπίζω κάποιος φίλος να με βγάλει λάθος και να προτείνει μαγαζιά που κάνουν καλή δουλειά.

Ελπίζω το μακροσκελές post να βοηθήσει κάποιον καινούριο.
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Πάνο καλά κάνεις και επαναφέρεις και τονίζεις το θέμα, καθώς αν κάποιος είναι αμύητος θα θεωρήσει σαφώς υπερβολική τη συζήτηση περί shave ready. Αν διαβάσει πάντως προσεκτικά και το δικό μου χρονικό από την εποχή που ξεκίναγα με το μαχαίρι θα καταλάβει όπως λές ότι το θέμα δεν είναι μόνο καθόλου υπερβολικό αλλά αρκετά σοβαρό καθώς το straight που δεν είναι shave ready δεν παράγει μόνο κακά ξυρίσματα αλλά θα δημιουργήσει σίγουρα και δερματικά προβλήματα...
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Vulcan
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 151
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2011, 03:48
12
Has thanked: 141 times
Been thanked: 182 times

Προσυπογράφω στο δεύτερο συμπέρασμα του PanosT.
Στα Ελληνικά μαγαζιά (τροχεία), δυστηχώς δεν βγάζεις άκρη σχετικά με το θέμα shave-ready. Μπορεί οι άνθρωποι να τροχίζουν ικανοποιητικά μαχαίρια για χασάπηδες ή ψαλίδια για κουρεία, αλλά στο θέμα φαλτσέτας το έχουν χάσει το παιχνίδι.

Εδώ το θέμα αγοράς πέτρας από το εξωτερικό ή η αποστολή των μαχαιριών προς ακόνισμα επίσης εις την αλλοδαπήν φαίνεται μονόδρομος.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”