Τι σημαίνει Shave Ready

Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Τσομπάρης τα μαχαίρια που έχει τα έχει πολλά χρόνια. Πιστεύω ότι μόνο φέτος απογειώθηκαν οι πωλήσεις του πουλώντας 5-6 κομμάτια.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Slur έγραψε:Το μόνο σίγουρο είναι ότι ο Τσομπάρης τα μαχαίρια που έχει τα έχει πολλά χρόνια. Πιστεύω ότι μόνο φέτος απογειώθηκαν οι πωλήσεις του πουλώντας 5-6 κομμάτια.
Ξερω 3 βλαμενους που πηραν απο τον κυρ Γιαννη , ο ενας ειμαι εγω , αλλος ο Αποστολης και φυσικα ο
slur . Eαν υπαρχει και αλλος ας γραψει για να δουμε ποσοι απο εδω ψωνισαν μαχαιρι απο εκει .

Αληθεια γνωριζει καποιος το μαχαιρι που αγορασα Thiers Issard San Marque ποτε κυκλοφορησε για πρωτη
φορα ? Επισης εαν γνωριζεται καποιο σιτε που λεει χρονολογιες για μαχαιρια που αφησαν εποχη ?
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
iogi
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 4993
Εγγραφή: 16 Ιούλ 2010, 10:31
13
Τοποθεσία: Αθήνα - Αμπελόκηποι
Has thanked: 22455 times
Been thanked: 7782 times
Ηλικία: 67

Εγώ πήρα δύο, ένα Prima Silver Steel σαν το δικό σου και ένα Special...
Και ένα περίεργο... Τα μαχαίρια που είναι στο μαύρο κουτάκι όπως του Απόστολου και το δικό μου το Special γράφουν στην ετικέτα "W. Germany"...Εικόνα
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

:btt2
και μη φοβάστε να ανοίγετε νέα θέματα... :danke
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Για μενα τελικα shave ready ειναι οταν ενα ξυραφι καταφερνει να σε ξυρισει καλα για μεγαλο χρονικο διαστημα , δηλαδη τι να το κανεις οταν περναει το τεστ της τριχας αλλα μετα απο 2-3 ξυρισματα θελει παστες κτλπ . Εκει ειναι που ξεχωριζει ενα καλο απο ενα μετριο ξυραφι . Υπαρχουν 5 βαθμιδες του τεστ
περασματος απο την τριχα γιατι ? Μηπως ειναι κατι θεωρητικο και εξαρταται απο την δυνατοτητα που εχει
καθε μαχαιρι και μεχρι που μπορει να φτασει ? Μηπως για καποια μαχαιρια στο να φτασει στο 3 π.χ ειναι
προτιμοτερο απο το να το παμε στο 1 και να εχουμε φαει ολο το μεταλλο και κατα συνεπεια να μειωσουμε
τον χρονο ζωης του ? Τα πολυ παλια χρονια καναν τετοια τεστ ? Δεν νομιζω απλα εμεις ψιριζουμε την μαιμου
και θα επρεπε να ασχουληθουμε περισσοτερο με την τεχνικη και να μην ριχνουμε την αδεξιοτητα μας στο ξυρισμα στο μαχαιρι η στο υπολοιπο σοφτουερ .
Περιμενω τις αποψεις σας . (τα ιδιο νομιζω και για την χρηση των safety razor . ΤΕΧΝΙΚΗ το Α και το Ω . )
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Πολύ σωστός Νίκο. Σε ότι αφορά την τεχνική συμφωνώ απόλυτα.
Και επίσης στο ότι το ζήτημα είναι η διάρκεια. Αλλιώς λίγο πολύ και το δικό μου με το δικό σου το ίδιο ξυρίζουν. Όμως μετά από ένα χρόνο δεν νομίζω να είναι ίδια….
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Σημερα εκανα το τεστ τριχας στα 2 μαχαιρια που εχω , το dovo που το εχω περιποιηθει εγω περασε ευκολα
το τεστ , το ΤΙ δεν το περασε . Ομως με το ΤΙ το ξυρισμα ειναι ηπιοτερο σαν αισθηση και αφηνει την επιδερμιδα ανεπαφη ενω παραλληλα κανει βαθυ και ευκολοτερο ξυρισμα απο το dovo . Το συμπερασμα το δικο μου ειναι οτι δεν εχει σημασια το save ready αλλα το πως καθεται το ξυραφι σε καθε επιδερμιδα ,κατι
παρομοιο που συμβαινει και με τα ξυραφακια σε αλλους καθεται καλα η Persona σε αλλους η Αstra κ.λ.π
Εγω παντος εαν αγορασω στο μελλον και αλλο ξυραφι θα ειναι ΤΙ .
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Το ζητούμενο στην τέχνη του ακονίσματος είναι να μπορείς να φέρεις το ξυράφι στην μέγιστη δυνατή του απόδοση.

Για αυτό χρειάζεται εμπειρία και όχι μόνο πέτρες.

Κατά τη γνώμη μου το ΤΙ σου αυτή τη στιγμή δεν είναι στη μέγιστη απόδοσή του. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν σε ξυρίζει καλά, σε ξυρίζει υπέροχα όπως λες, αλλά μπορεί και καλύτερα.
Με τα χρόνια και την εξάσκηση πιστεύω ότι θα μπορούμε να τα φέρουμε στην μέγιστη δυνατή απόδοσή τους.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Slur έγραψε:Κατά τη γνώμη μου το ΤΙ σου αυτή τη στιγμή δεν είναι στη μέγιστη απόδοσή του.
Αυτό γιατί το λές φίλε, επειδή δεν πέρασετο τεστ της τρίχας;
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
hero
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1121
Εγγραφή: 24 Οκτ 2010, 08:34
13
Has thanked: 73 times
Been thanked: 249 times
Ηλικία: 60

Slur πιστευεις οτι εαν εκοβε την τριχα θα ξυριζε καλυτερα και το ιδιο μαλακά . Πως δικαιολογεις το γεγονος
οτι με το dovo που περναει το τεστ το ξυρισμα δεν ειναι τουλαχιστον στο ιδιο επιπεδο με το TI ?
Εσυ που που εχεις αρκετα save ready ποιο απο ολα ξυριζει καλυτερα και γιατι ? Λες να ειναι θεμα μεταλλου ? Επισης ποιο κραταει ποιο πολυ την καλη κοψη μετα το τροχισμα ?
Νίκος
"Αδύνατο να μάθεις τα φρονήματα, τη σκέψη, την ψυχή του κάθε ανθρώπου προτού πάρει στα χέρια του εξουσία." Σοφοκλης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικά για τα straight razors”