Merkur Progress

Άβαταρ μέλους
Γιώργος Λ
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1078
Εγγραφή: 25 Αύγ 2016, 18:16
7
Has thanked: 10306 times
Been thanked: 10087 times
Ηλικία: 47

Μπάμπη @babkoug , υπάρχουν στην Ελληνική αγορά.
Ψάξε για UV ρητίνη (ενός συστατικού). Αν θυμάμαι το κόστος είναι μηδαμινό.
Αν θες να κάνεις το δικό σου χρώμα και όχι αυστηρά αυτά που έχουν οι εταιρείες, μπορείς να πάρεις διάφανη ρητίνη και να ρίξεις κάποια χρωστική της αρεσκείας σου.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2130
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8570 times
Been thanked: 11596 times
Ηλικία: 55

Σήμερα δοκίμασα βάψιμο των αριθμών με τη μέθοδο του βίντεο από Razoremporium χρησιμοποιώντας χρώμα σμάλτου και αφού είχα καθαρίσει την περιοχή με ισοπροπυλική αλκοόλη. Τζίφος. Οι αριθμοί είναι ρηχοί και με επίπεδη εσοχή, οπότε δεν εγκλωβιζόταν χρώμα και το χαρτί το αφαιρούσε σχεδόν όλο. Μαζί με τον χρόνο που έκανα να καθαρίσω με ισοπροπανόλη την εγκοπή γύρω από το knob και την εσοχή συστροφής του επιλογέα που γέμισαν χρώμα ενώ τα είχα μονώσει με ταινία, μου έδωσαν ένα πολύ ωραίο αποτέλεσμα σπασίματος νεύρων. Νομίζω πως τα νούμερα μπορούν να βαφτούν μόνο ένα-ένα με πινελάκι και υπομονή που δεν είχα. Έκανα το ίδιο στην βούλα επιλογής της Pearl Flexi που μου είχε ξεβάψει με το πρώτο βούτηγμα σε στερίλιουμ και έβαψε μια χαρά γτ έχει βάθος και μικρή αναλογικά διάμετρο.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5276 times
Ηλικία: 57

Μπάμπη, κάτι σαν αυτό δεν θα βόλευε?
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
filman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: 24 Φεβ 2019, 10:57
5
Has thanked: 13382 times
Been thanked: 5834 times
Ηλικία: 54

@babkoug Μπάμπη υπομονή σε λίγες ημέρες μια φίλη που ασχολείται με χειροτεχνίες και διάφορα τέτοια έχει ρητίνες Uv σε gel με χρώμα και ειδικά εργαλεία.
Μόλις την ετοιμάσει θα σε ενημερώσω πως πήγε. Λίγο υπομονή. Θα σου στείλω και φωτογραφίες.
Φίλιππος
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2130
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8570 times
Been thanked: 11596 times
Ηλικία: 55

qsplan έγραψε: 28 Οκτ 2022, 14:22 Μπάμπη, κάτι σαν αυτό δεν θα βόλευε?
Ανεξίτηλος μαρκαδόρος μπορεί να κάνει. Αλλά ήθελα κάτι που να προσδίδει όγκο...
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2130
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8570 times
Been thanked: 11596 times
Ηλικία: 55

Τελικά δοκίμασα με τον συγκεκριμένο ανεξίτηλο μαρκαδόρο στη μικρότερη μύτη 0,4. Πρώτα καθάρισμα με ισοπροπανόλη και στέγνωμα για κανά τρίλεπτο σε σημείο που δεν έχει πολλή σκόνη. Μετά πέρασμα δύο χεριών με χρονική απόσταση καποιων ωρών, που μπορεί και να είναι περιττό το μεσοδιάστημα. Καλό είναι να υπάρχει πρόχειρη μια μπατονέτα βουτηγμένη στην ισοπροπανόλη και στυμμένη, για πιθανό πέρασμα του μαρκαδορου από σημείο εκτός περιγράμματος αριθμών. Εύκολη και γρήγορη διαδικασία. Το θετικό πως μετά από βούτηγμα της κεφαλής σε μπαρμπισάιντ για κανά δεκάλεπτο, ξύρισμα, πλύσιμο, σκούπισμα της μηχανής, όλα φαίνονται καλά μετά από έλεγχο με λάμπα μεγένθυνσης. Το αρνητικό πως και έτσι δε βλέπω τους αριθμούς χωρίς γυαλιά. Προτίμησα το μαύρο από το κόκκινο για καλύτερη καλυπτικότητα, αλλά το χρώμιο κάνει καθρεφτισμούς κ μαύρες αντανακλάσεις, που ενώ τις περίμενα δε δίνουν τοπ αποτέλεσμα. Θα μου πει κάποιος Ρε θείο περίμενες με έναν κόκκινο μαρκαδόρο να σου περάσει η υπερμετρωπία; Κλέφτες θα γίνουν οι οφθαλμίατροι; Ένα από τα δέκα αμαρτήματα η κλεψιά, οπότε και έτσι δεν πειράζει... Μένει η αντοχή στον χρόνο. Ακόμα και κάποιους μήνες να αντέχει, είναι τόσο εύκολη η διαδικασία, που δεν είναι πρόβλημα η επανάληψή της για φρεσκάρισμα. Οι φώτος είναι μετά από την πρώτη χρήση.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
filman
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 690
Εγγραφή: 24 Φεβ 2019, 10:57
5
Has thanked: 13382 times
Been thanked: 5834 times
Ηλικία: 54

Έτοιμη η progress με χρώμα περίπου ίδιο με της λαβής. Μου αρέσει πολύ το αποτέλεσμα αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα μας βοηθήσει (όσοι έχουν πρεσβυωπία) ότι χρώμα και να βάλουμε.
Ο χρωματισμός έγινε με ρητίνη ενός συστατικού και λάμπα uv.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Φίλιππος
Άβαταρ μέλους
Antonio.mfp
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 169
Εγγραφή: 01 Μάι 2011, 01:12
13
Τοποθεσία: larisa
Has thanked: 728 times
Been thanked: 949 times
Ηλικία: 38

Καλησπέρα!Tην συγκεκριμένη μηχανή την είχα πριν κάμποσα χρόνια την είχα πουλήσει και αποφάσισα να την ξανά αγοράσω.Στην καινούρια παρατήρησα το εξής.
Η ενδιάμεση πλάκα έχει έναν απειροελάχιστο τζόγο δεν έχω ξυριστεί για να δω αν επηρεάζει έστειλα ένα μνμ στο κατάστημα και μου είπαν το εξης:
I have just heard back from Merkur on this issue.
Their response is:
yes, this is the tolerance the mechanism needs. If the space is more narrow it is blocked very fast by soap and lime.
In the tools every part has some kind of draft angle. The construction is like this the last 70 years.
It is normal like this.
I hope this explanation is fine for you.
Mit freundlichen Grüßen / kind regards
Ulrich Wiethoff
This is not regarded as a fault with the razor, but part of the razor design.
Έχει τύχει αυτό σε κανέναν?Είναι όντως φυσιολογικό ή θα έχει θέμα ευθυγράμμισης?
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1545
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12968 times
Been thanked: 13625 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Λογικά, φίλε @Antonio.mfp , δεν θα έχεις θέμα ευθυγράμμισης, μάλλον το φαινόμενο του chattering στη λεπίδα και λίγο πιο έντονο ήχο, εάν βέβαια σε ενοχλεί αυτό. Μου είχε τύχει παλιά σε μια Merkur Futur, που είχε περάσει από τα χέρια μου. Δοκίμασε τη μηχανή για να αντιληφθείς τί ακριβώς συμβαίνει. Καλή συνέχεια !
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2130
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8570 times
Been thanked: 11596 times
Ηλικία: 55

@Antonio.mfp Όταν έψαχνα τα ριβιους πριν την αγοράσω, κάποιοι ανέφεραν αυτό ακριβώς το ζήτημα σε κάποια κομμάτια κ το συσχέτιζαν με κακή ευθυγράμμιση. Η merkur στην progress σίγουρα έχει θεματάκια στο quality control και δεν βγαίνουν όλα τα κομμάτια με αυτόν τον τζόγο όπως σου απάντησαν. Πριν πάρω τη δικιά μου τσέκαρα αυτό ακριβώς, δλδ αν έχει τζόγο το μεσαίο κομμάτι. Δεν είχε τζόγο κ μάλιστα είχα μαζί μου λεπίδα για δοκιμή που ευθυγραμμίστηκε με τη μία. Μετά από 2-3 χρήσεις που ίσχυσε αυτό με την κατευθείαν ευθυγράμμιση, άρχισε να χρειάζεται προσπάθεια στην ευθυγράμμιση της λεπίδας. Και αυτό χωρίς να έχει προκύψει κάποιος τζόγος στο μεσαίο κομμάτι. Οπότε θεωρώ ότι οι πρώτες επιτυχημένες προσπάθειες ευθυγράμμισης ήταν απλά τυχαίες. Παρόλα αυτά ακόμα κι αν δεν είναι σούπερ ευθυγραμμισμένη λεπίδα, η συγκεκριμένη μηχανή μου δίνει πολύ καλό ξύρισμα ιδίως στις ρυθμίσεις 3-4 που τη χρησιμοποιώ συνήθως... Όπως λέει κ ο Γιώργος πιο πάνω, μια δοκιμή θα σας πείσει.
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”