Post shave

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
handlebar
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 10 Οκτ 2023, 21:48
Has thanked: 39 times
Been thanked: 6 times

Φίλοι θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα σαπούνι που να αφήνει μια πολύ πλούσια αίσθηση περιποίησης μετα το ξύρισμα.
Έχει αρκετή ζέστη πλέον για after shave lotions με αρώματα, balsam ή κρέμες - σε συνδυασμό με τον ιδρώτα το αποτέλεσμα σύντομα γίνεται λάσπη.
Το μοναδικό σαπούνι που με βρήκα να με καλύπτει από αυτή την άποψη είναι το captain fawcett scapicchio. Στην αναζήτηση μου δοκίμασα κάποια ελληνικά αρτιζαν αλλά ίσως των έντονων αρωμάτων δεν τα αντέξε το δέρμα μου.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1546
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12985 times
Been thanked: 13652 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Αγαπητέ @handlebar , προτείνω το Lucky Tiger, face tonic (οικονομική λύση), καθώς το Meissner Tremonia, pure, (ποιοτικότερη και σαφώς ακριβότερη λύση), χωρίς αλκοόλ και αρώματα, με σωστή ενυδάτωση... Απόψεις 🙏💈🙏
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6433 times
Been thanked: 5307 times
Ηλικία: 57

Πέρα από αυτά που σου πρότεινε ο Γιώργος, δες και για κάποιο από τα Thayer's...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2133
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8588 times
Been thanked: 11626 times
Ηλικία: 55

Εγώ γτ καταλαβαίνω πως αυτό που ψάχνει είναι σαπούνι για να μην χρησιμοποιεί λοσιόν ή μπαλμ; Παντως ουσιαστικά θα συμφωνήσω με τους προλαλησαντες. Ενα σαπούνι με πλούσια αίσθηση περιποίησης που λες ταιριάζει πιο πολύ στον χειμώνα που το κρύο ξηραίνει το δέρμα. Αν ντε κ σώνει θες να χρησιμοποιήσεις κάτι τέτοιο, θα πρότεινα κ εγώ μια ελαφριά λοσιόν αλκοολούχα ή μη για να σβήσει λίγο το βαρύ ποστ. Ένα Speick ASL ας πούμε. Αλλά καλύτερα θα έλεγα να χρησιμοποιεις σαπούνια με ελαφρύ post και μετά μία ελαφριά λοσιόν.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5906
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27419 times
Been thanked: 38928 times
Ηλικία: 54

Ακριβώς. Στο ζεστό καιρό το δέρμα είναι πιο λιπαρό. Ίσα ίσα που χρειάζεσαι 'ελαφρύ' σαπούνι χωρίς τα πολλά εξωτικά συστατικά που βάζουν αρκετοί αρτιζάνοι στις συνθέσεις τους.
Ένα κλασσικό MWF; Ένα Κερκίνη;
Κι ένα απαλό toner μετά ή ένα δροσερό καλοκαιρινό λοσιόν με λίγη μενθόλη. Aqua Velva, Floid Blue alike είναι ταμάμ.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”