Ξεθυμαίνει ή όχι !

Panikol
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 20 Οκτ 2023, 20:08
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Καλησπέρα σε όλους και καλή εβδομάδα .
Προφανώς και θα έχει τεθεί σε θέμα σε προηγούμενες συζητήσεις ,και επειδή δεν βρήκα κάτι έχετε παρατηρήσει να ξεθυμαίνουν τα σαπούνια όταν κάνεις αφρό απευθειας από το μπολ με το σαπούνι ;Εννοώ με τα χρόνια χρήσης όταν το σαπούνι έρχεται επαφή με νερό και βρεγμένο πινέλο .
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6398 times
Been thanked: 5273 times
Ηλικία: 57

Αν το ξεπλυνεις, το σκουπίσεις και το αφησεις αναποδα να στραγγιξει και να στεγνωσει καλά, η απώλεια αρωματος ειναι πολύ μικρη...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

Όταν λες "Με τα χρόνια"; Ένα-δύο ας πούμε, ή δεκαδύο; Και με χρήση του κάθε σαπουνιού μια φορά την εβδομάδα ή μια φορά τον μήνα;
Μπάμπης
Panikol
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 20 Οκτ 2023, 20:08
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Από δυο χρόνια και μετά και μπορεί λόγο πληθώρας ένα σαπούνι να κάνει και δυο μήνες να χρησιμοποιηθεί
Άβαταρ μέλους
dtsapman
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 24 Οκτ 2023, 17:27
Has thanked: 6 times
Been thanked: 112 times
Ηλικία: 49

Αν δεν επιτρέπεται, ας το διαγράψει η διαχείριση. Αν έχεις όρεξη δες αυτό το βίντεο

Άβαταρ μέλους
Γρηγόριος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 21 Ιουν 2020, 08:47
3
Τοποθεσία: Νέα Πολιτεία
Has thanked: 4357 times
Been thanked: 7152 times
Ηλικία: 58

Στάνταρ, δεν υπάρχει τίποτα!
Κρέμες δεν χρησιμοποιώ και τόσο συχνά.
Είμαι του σαπουνιού.
Το λοιπόν:
Μου έχει τύχει σε κρέμα,Tobacco Leaf από την Tobs, το άρωμα να χαθεί σε πολύ γρήγορο διάστημα. Από την ίδια εταιρεία, το Lime Zest όμως, ακόμα μοσχοβολάει! Όλα αυτά μέσα σε δύο χρόνια. Το δε Sandalwood μύριζε άδειο, παρ' όλα τα πλυσίματα και μετά από δύο χρόνια!!!
Στα σαπούνια σε rotating που κάνω, μια και έχουμε όλοι μας... του Αβραάμ και του Ισαάκ τα καλά, δεν έχω συναντήσει κάτι ανάλογο σε καμία εταιρεία.
Παρ' όλα αυτά όμως, είμαι σίγουρος πως μέσα στο φόρουμ θα βρεθούν άτομα, στα οποία θα έχουν συμβεί διαφορετικές εκδοχές.
Ίσως να φταίει... η παραγωγή... το lot... ο ανάδρομος Ερμής...
Ως τεχνικός τροφίμων ο εκλεκτός Mr. @qsplan ίσως να μπορέσει να μας κάνει ένα σεμινάριο, ειδικά στα Bay Rum τα οποία τα έχει σε 100άδες!
Kill the past, come back to life...
⚜️ memento mori memento vivere ⚜️
⚜️ In Hoc Signo Vinces ⚜️
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

@dtsapman Πολλά πράγματα που απαγορεύονται, υπό συνθήκες επιτρέπονται. Εδώ ας πούμε η συνθήκη που τα επιτρέπει είναι η ενσωμάτωση του λινκ σε μία λέξη. Κάπου στο φόρουμ αναφέρεται ο τρόπος αν το ψάξεις λίγο.

@Panikol
Φαντάζομαι πως εννοείς τα croap σαπούνια γτ με τα triple milled δεν υπάρχει θέμα απώλειας του αρώματος για αρκετά χρόνια. Αν το ζήτημα είναι λοιπόν το φόρτωμα από το μπολ του και υποθέσουμε, με ασφάλεια θα έλεγα, πως ενα σαπούνι με χρήση μίας φοράς την βδομάδα κρατάει τις αρωματικές του ιδιότητες 1.5-2 χρόνια, τότε με χρήση μιας φοράς το δίμηνο πας στον αντίστοιχο πολλαπλασιασμό. Αλλά στα croaps το φόρτωμα από τα μπολ δεν είναι μοναδικός λόγος απώλειας αρώματος. Μάλλον παίζει ρόλο όμως. Αυτά γενικά μιλώντας, γιατί ανά σαπούνι, ακόμα και σε επίπεδο κομματιού ή παρτίδας ή αποθήκευσης στο κατάστημα, μπορεί να υπάρχει διαφοροποίηση. Με αυτά και με αυτά έχω σταματήσει σχεδόν από την αρχή να φορτώνω από το μπολ, συν του ότι μπορεί να πασάρω σε Κάποιους ένα δείγμα για δοκιμή,που μπορεί να έχουν θέμα έχει έρθει με κάποιον τρόπο σε επαφή με τη μούρη μου. Εξαιρούνται κάποια σαπούνια που κατά καιρούς τα φορτώνω από το μπολ γτ θεωρώ ότι λειτουργούν πολύ καλύτερα έτσι. (Κ δε δίνω δείγμα τους σε Κάποιους.) Αλλά και αυτό σπάνια.

Υ. Γ. Τώρα που το βλέπω μάλλον με κάλυψε στο ενδιάμεσο ο @Γρηγόριος . Συν πως το νήμα είναι οι κρέμες, αλλά το αφήνω τόση ώρα που έκανα το γράψω. 😎. Ούτως ή άλλως μπορεί να σβηστεί μόνο του.
Μπάμπης
Panikol
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 20 Οκτ 2023, 20:08
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

dtsapman έγραψε: 22 Ιαν 2024, 15:04 Αν δεν επιτρέπεται, ας το διαγράψει η διαχείριση. Αν έχεις όρεξη δες αυτό το βίντεο

https://youtu.be/yYzxMp_vf8Q?si=J4NOgb_zI1xklXr0
Αυτόν τον προβληματισμό είχα .
Αφού περνά νερό μέσα …πόσα χρόνια θα είναι στην αρχική κατάσταση ;
Τουλάχιστον όσον αφορα τη μυρωδιά .
Μάλλον και ο φίλος μας γι αυτό δεν τα μουλιαζει

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 27 δευτερόλεπτα:
Γρηγόριος έγραψε: 22 Ιαν 2024, 15:36 Στάνταρ, δεν υπάρχει τίποτα!
Κρέμες δεν χρησιμοποιώ και τόσο συχνά.
Είμαι του σαπουνιού.
Το λοιπόν:
Μου έχει τύχει σε κρέμα,Tobacco Leaf από την Tobs, το άρωμα να χαθεί σε πολύ γρήγορο διάστημα. Από την ίδια εταιρεία, το Lime Zest όμως, ακόμα μοσχοβολάει! Όλα αυτά μέσα σε δύο χρόνια. Το δε Sandalwood μύριζε άδειο, παρ' όλα τα πλυσίματα και μετά από δύο χρόνια!!!
Στα σαπούνια σε rotating που κάνω, μια και έχουμε όλοι μας... του Αβραάμ και του Ισαάκ τα καλά, δεν έχω συναντήσει κάτι ανάλογο σε καμία εταιρεία.
Παρ' όλα αυτά όμως, είμαι σίγουρος πως μέσα στο φόρουμ θα βρεθούν άτομα, στα οποία θα έχουν συμβεί διαφορετικές εκδοχές.
Ίσως να φταίει... η παραγωγή... το lot... ο ανάδρομος Ερμής...
Ως τεχνικός τροφίμων ο εκλεκτός Mr. @qsplan ίσως να μπορέσει να μας κάνει ένα σεμινάριο, ειδικά στα Bay Rum τα οποία τα έχει σε 100άδες!
Σε εύχαριςτω
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13602 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Νομίζω ότι ο τρόπος χρήσης, κυρίως να μην φορτώνει κάποιος απευθείας από τη συσκευασία/ κουτί του σαπουνιού ή της κρέμας, καθώς και να τα αποθηκεύει μακριά από ήλιο, υγρασία, ζεστή και κρύο, επιμηκύνουν την διάρκεια χρήσης τους, χωρίς εκπτώσεις στην ποιότητα αυτών...Απόψεις...
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1683
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14348 times
Ηλικία: 54

'Οπως ακριβώς τα λέει ο Γιώργος @gkarave, παρόλα αυτά έχω παρατηρήσει σε 2-3 σαπούνια μικρή μείωση του αρώματος.
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”