Πέτρες Arkansas

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3680 times
Been thanked: 3400 times

Οι πέτρες Arkansas εξορύσσονται στα όρη Ouachita της πολιτείας Arkansas των ΗΠΑ, χαρακτηρίζονται ως πέτρες Novaculite (αποτελούμενες από κρυστάλλους χαλαζία) και δεν έχουν όλες τους την ίδια ποιότητα.
Το χρώμα τους είναι συχνά εσφαλμένος δείκτης ποιότητας. Μια αξιόπιστη ταξινόμησή τους είναι αυτή της πυκνότητας και της σκληρότητας που εμφανίζουν. Αυτές με την υψηλότερη πυκνότητα είναι κατά κανόνα υψηλότερης ποιότητας και μπορούν να χρησιμοποιηθούν ως πέτρες φινιρίσματος ξυραφιών.

Η ταξινόμηση τους είναι (από την τραχύτερη στη λεπτότερη): Washita, Soft, Hard, True Hard, Translucent (Gray, Yellow, Brown, Pink) και Black Hard (Black και Blue-Βlack).

Προσθέτω εδώ και τη δική μου πέτρα Arkansas, που αγόρασα πριν λίγο καιρό. Αυτή είναι μια Βlue Βlack Arkansas που η μία επιφάνειά της έχει λειανθεί μέχρι τα 10.000 Grit (εξαιρετικά επίπονη και χρονοβόρα διαδικασία, λόγω της σκληρότητας της πέτρας). Η πέτρα προέρχεται από παλιά εξόρυξη της εταιρίας NORTON, με μέγεθος 20 * 7,5 cm. Φαίνεται μια εξαιρετική πέτρα, αλλά θέλω να ασχοληθώ περεταίρω μαζί της πριν μοιραστώ τα συμπεράσματα μου.


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

(η πέτρα βρεγμένη με νερό)

Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”