Το ξύρισμα της ημέρας: Νοέμβριος 2023

nikos55
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 07 Σεπ 2023, 14:42
Τοποθεσία: Μοσχάτο
Has thanked: 1050 times
Been thanked: 1157 times
Ηλικία: 69

Pre-shave Proraso Αλόη και βιταμίνη Ε
Parker Variant #3 #2
Treet Platinum
Συνθετικό Simpsons Trafalgar T2
Mitchell’s Wool Fat σαπούνι
Thayers Facial Toner Witch Hazel
ASL Menounos Nr 10
Το MWF πολύ καλό, έκανε την Treet στο #3 της Variant να δίνει βελούδινη αίσθηση. Η λεπίδα στις χαμηλές ρυθμίσεις δεν μου άρεσε, αλλά σήμερα ήταν αποτελεσματική και ευχάριστη. Το τελικό αποτέλεσμα εξαιρετικό!
Καλό και ξεκούραστο ΣΚ σε όλους!
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5276 times
Ηλικία: 57

Την καλησπέρα μου στους κυρίους!!!

Χωρίς φωτορομαντζο σημερις...

PreShave Unscented DIY
Semogue Torga C3
Truefitt & Hill μπωλ ξυρίσματος
Truefitt & Hill Luxury ss (το σαπούνι που ήρθε με το μπωλ)
Pearl SSH-01 Chrome oc w/Astra Green blade
Oldspice Bearglove asl

Πολλά νέα πραγματακια... Το μπωλ πραγματικά κάνει το χοιροπινελο να πιάνει τόπο... Γέμισμα με καυτό νερό στο μπωλ, το πινέλο να κάνει το σπα του και ο ατμός να μαλακώνει το σαπούνι...

Ένα τέταρτο, όσο περίπου να κάνεις το ντουζακι σου, στράγγισμα το πινέλο και μερικές σβούρες μόνο να πάρεις καλή ποσότητα σαπουνιού...

Το μόνο μείον είναι ότι όσο σβουριζεις το πινέλο στο σαπούνι, στις πρώτες στιγμές κυνηγάς το σαπούνι (μετά έχει "κολλήσει" και κάθεται μια χαρά) και φυσικά η σαπουναδα γεμίζει τον τόπο... Χωριά που θελει καλό κράτημα γιατί γλυστραει το μπωλ και δεν είμαστε για να αποκτήσουμε το παζλ της Truefitt & Hill...

Ωραία η συνολική αίσθηση της χρήσης του, αλλά δεν είναι για κάθε μερα... Χώρια που παίρνει μόνο τα μικρά refill...

Το σαπούνι δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε αρωματικά, αλλά τη δουλειά του την κάνει και με το παραπάνω... Απλά μου φάνηκε πολύ στεγνό το ποστ σειβ του...

Μετά τα τελευταία μακελεματα που είχα φάει με τις Yaqi open comb, η αλήθεια είναι ότι τις πήρα με φόβο... Η Ινδή Μαχαραμπατα, μου χάρισε από τα πιο βαθειά ξυρισματα σε γένια 2 ημερών, χωρίς κανένα απολύτως φόβο και χωρίς ίχνος ερεθισμού... Νομίζω πως με μια λαβή της προκοπής, μιας κι είναι κοντή σαν μηχανή ταξιδίου και άγρια στην αφή (πολύ γρεζι), θα μου δίνει μεγαλύτερη ασφάλεια...

Το αφτερ, απλά ολοκληρωσε ένα πολύ ωραίο old time ξύρισμα ή καλύτερα ήταν μια καλή προσομοίωση ενός old time ξυρίσματος...

Καλό βράδυ σε όλους!!!
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13611 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Εικόνα
Απογευματινό Ξύρισμα...
Shaving cream : Simpson, Bay Rum, ήπιο άρωμα, μέτρια προστασία, άριστη ολίσθηση λεπίδας, καλό post shave,
Brush : Semogue, 830, πινέλο χοίρου, με knot 24mm, αγαπημένη επιλογή,
Blade : Gillette, Rubie, 2η και τελευταία χρήση,
Razor : Merkur, 34c, δύο περάσματα, με τη φορά των γενιών και σχεδόν αδύνατο να έχεις ερεθισμούς,
Lotion : GroomingCult, Iris Sandalwood, για τα μέλη του Forum 2022, εξαιρετική ενυδάτωση,
Καληνύχτα και καλό Σαββατοκύριακο σε όλους!! 🙏💈🙏
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3400 times
Ηλικία: 42

Εικόνα

Την old spice ήθελα να χρησιμοποιήσω, να ξυριστω επιτέλους σαν άντρας, τα υπόλοιπα τι τα ήθελα; derby premium λεπίδα, leaf the twig και τρια περάσματα με κόντρα. Αυτός ο όμορφος συνδυασμός του bbs με το bloodbath. Ξυρισματάρα,αντρική σωστή. Καλη σας νύχτα..
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26486 times
Been thanked: 25958 times

Καλημέρα!

- Truefitt & Hill Preshave Oil
- WSP T Barbershop ss
- Vie Long 16655
- Gillette New Improved Gold
- Personna Comfort Coated [1] ( :ty @qsplan)
- 444
- Thayers Lemon Witch Hazel
- Aqua Velva asl

Αμερικάνικο (πλην πινέλου) setup σήμερα, προς τιμήν της Αμερικανίδας πρωταγωνίστριας που ακούει στο όνομα Gillette New Improved. Κατασκευής του 1928, είναι σε άριστη κατάσταση πλην ενός πάρα πολύ μικρού κρακ στην λαβή (που δύσκολα διακρίνεται). Η μηχανή είναι πανέμορφη οπτικά και καλογυαλισμένη (είπαμε η ρέμα γυαλίσματος που χρησιμοποιώ κάνει θαύματα). Ξυρίζει πολύ ωραία, δεν την λες ούτε επιθετική αλλά σίγουρα ούτε και ήπια. Δεν μπορώ να πω ότι έκανε ταιριαστό δίδυμο με την αμερικανική Personna (μια ευγενική χορηγία του Κώστα), αλλά δείχνει ότι μπορεί πολύ ωραία ξυρίσματα μόλις συνδυαστεί με την κατάλληλη λεπίδα. Γενικά πολύ ευχαριστημένος που την πήρα, σίγουρα δεν είναι για κάθε μέρα αλλά για επετειακά ξυρίσματα από μια κυρία σχεδόν 100 χρονών!

Η λεπίδα τώρα φαίνεται πιο κοφτερή από τις κλασσικές Personna που δούλευα παλαιότερα, δεν μπορώ να πω ότι με ξετρέλαναν αλλά σίγουρα θέλουν και άλλες δοκιμές. Σίγουρα δεν έκαναν το καλύτερο δυνατό δίδυμο με την Gillette.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3117
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28076 times
Been thanked: 29342 times
Ηλικία: 64

Εικόνα


Razorock.plissoft
ToOBS.Oud sc
iKon.Shavecraft.103
Perma-sharp.stainless
LPL.Oud.Neroli asl


Ευχάριστο και διακριτικό το άρωμα της κρέμας.
Το βαρύ Oud, το σπάει ένα άρωμα ανοιξιάτικου τριαντάφυλλου. Πολύ όμορφος συνδυασμός.

Οσο για τις ιδιότητες, άψογες, όπως όλες οι κρέμες της Taylor. 8)
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
christos_
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 616
Εγγραφή: 01 Οκτ 2017, 14:47
6
Has thanked: 6277 times
Been thanked: 5286 times

Δύσκολη μέρα σήμερα, κρεβατωμένος με λουμπάγκο, έμπλαστρα και παυσίπονα. Το ζεστό μπάνιο, μόλις ένιωσα καλύτερα, βοήθησε σημαντικά να χαλαρώσω και να καταφέρω να ξυριστώ. Έχουμε και λέμε:

Brush - SOC Semogue 2 band
Lather - Saponificio Bignoli Sandalo Indiano sc
Razor - Parker Variant 4, 3, 2
Blade - Big Ben Super Stainless #1
Post - Saponificio Bignoli Sandalo Indiano asl

Πρώτο ξύρισμα σήμερα με την λεπίδα Big Ben της Lord
και ομολογώ πως με άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.
Καλό Σαββατόβραδο κύριοι και καλό καφεδάκι αύριο.
Ολα είναι ατμός... Θρασύβουλας!
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27393 times
Been thanked: 38926 times
Ηλικία: 54

Περαστικά @christos_

Εικόνα

Κυριακάτικο ξύρισμα στο γραφείο!

Pearl SSH
Gillette Nacet
Stirling Lime
Simpson T3
TFS Which Hazel
Lucky Tiger Balm
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Gian_Arg
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2023, 00:42
Has thanked: 1191 times
Been thanked: 691 times
Ηλικία: 34

Καλημέρα, το Κυριακάτικο ξύρισμα έχει ως εξής:
ASL : Aqua di Parma Aqua di cologne
Κρέμα: Nivea μπλέ
Πινέλο : Omega No.48
Λεπίδα : Polsilver #1 (πρώτη δοκιμή)
Μηχανή : Gillette King C
Η Gillette King C ήταν η πρώτη μου μηχανή και η πιο πολυδουλεμένη , η κρέμα μια τίμια εύκολη και με σίγουρα αποτελέσματα , ήταν ο λόγος που διάλεξα αυτόν τον συνδυασμό για να δοκιμάσω πρώτη φορά την λεπίδα. Εντυπώσεις τώρα : Τρομερά κοφτερή λεπίδα και σε αντίθεση με την ηπιότητα της μηχανής είχα ένα καλό αποτέλεσμα. Άλλα την ένιωσα να μην την σηκώνει το δέρμα μου. Σίγουρα θα της δώσω και άλλες ευκαιρίες γιατί έχω ακούσει εξαιρετικά λόγια για την αυθεντία της ! Δεν συνηθίζω κόντρα γιατί δεν το σηκώνει η επιδερμίδα μου και όταν το κάνω το μετανιώνω.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13438 times
Been thanked: 14366 times
Ηλικία: 54

SOTD

Εικόνα

iKon Tek
Wilkinson Sword
Qsplan Fougere d'Argent
TOBS Sandalwood
Thater 4670/5 two band
Brut

Το Thater κορυφαίο σε αίσθηση στο face lather απογειώνει την απόλαυση, καλή σας ημέρα και καλή εβδομάδα !!!
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”