Φαλτσέτα Henckels

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Fir3wind
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 16 Οκτ 2023, 11:41
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 5 times
Been thanked: 110 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

Αυτή είναι η φαλτσέτα του πατέρα μου που ανακάλυψα σε ένα ξεσκαρτάρισμα στο πατρικό μου.
Τραγική ειρωνία γιατί είναι και ο λόγος που κόλλησα το μικρόβιο του Π.Ξ.
Ότι πληροφορία ενδεχομένως γνωρίζεται θα έχει για εμένα μεγάλο ενδιαφέρον.
Πρέπει να είναι και εντελώς αχρησιμοποίητη με εξαίρεση τη δική μου απόπειρα χρήσης πριν κάνα μήνα που ήρθε στη κατοχή μου.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Life is too short for bad coffee.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3400 times

Αγαπητέ @Fir3wind καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Το ξυράφι σου είναι από σοβαρό και πρώτης γραμμής κατασκευαστή. Είναι από ανθρακούχο χάλυβα, άρα επιρρεπές στις οξειδώσεις αν δεν το φροντίζεις. Το μοντέλο είναι το 28 με μέγεθος 4/8 (καλύτερα 9/16) της ίντσας και χονδροειδές άλεσμα (ΙΙ ½). Μπορείς να ξυρίζεσαι άνετα με αυτό (αν είναι καλά ακονισμένο) αλλά προοριζόταν περισσότερο για επικουρική χρήση σε λεπτομέρειες και διαμορφώσεις γενειάδας ή και του τριχωτού.

Σου επισυνάπτω και τις σχετικές πληροφορίες από τον κατάλογο της εταιρείας παραγωγής του. Παλαιότερα (πριν το 1940), το μοντέλο 28 ήταν σε μεγαλύτερο μέγεθος (για το λόγο αυτό ο κατάλογος αναφέρει 11/16). Εσένα είναι μεταγενέστερο.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Fir3wind
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 16 Οκτ 2023, 11:41
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 5 times
Been thanked: 110 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

@SrTv σ' ευχαριστώ πολύ για της πληροφορίες. Υποθέτω πρέπει να ήταν δώρο του νονού μου προς τον πατέρα μου, κάποια στιγμή τη δεκαετία του 70 μιας και είχε μετακομίσει στη Γερμανια και ερχόταν στην Ελλάδα τα καλοκαίρια. Χρονολογικά στέκει αυτό, ή σταμάτησε η παραγωγή πριν τη δεκαετία του 70;
Είναι σίγουρα σε άριστη κατάσταση, αλλά δε νομίζω να ξυρίζει, μιας και δε κόβει τρίχα στον αέρα που απ' όσο γνωρίζω είναι ένα έγκυρο τεστ.
Life is too short for bad coffee.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3400 times

Μιά χαρα στέκει.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κατάλογος ξυραφιών”