Ερεθισμοί και φορά της τρίχας - Βοήθεια σε αρχάριο

Άβαταρ μέλους
veridisquo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 24 Απρ 2023, 15:46
1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Ηλικία: 35

Καλησπέρα σας! Πριν μπω στο θέμα για το οποίο θα ήθελα τη βοήθειά σας, θα ήθελα πραγματικά να σας ευχαριστήσω γιατί εδώ και 6 μήνες διαβάζω ανελλιπώς το forum, χάνομαι σε threads και κάπως εκτέθηκα σε γνώση που υπό άλλες συνθήκες θα ήταν πολύ δύσκολο να αποκτήσω. Ευχαριστώ : )

Είμαι αισίως 35 χρονών με αρκετά ευαίσθητο δέρμα (κυρίως στο λαιμό) και σκληρή τρίχα (ειδικά στο πιγούνι και στο λαιμό). Επειδή τα πλαστικά ξυραφάκια με πολλές λεπίδες πάντα με κατακρεουργούσαν κατέληξα να είμαι για πολλά χρόνια γενειοφόρος. Κάπου όμως βαρέθηκα και τα μούσια. Αφού λοιπόν διάβασα και ξαναδιάβασα, είπα να δοκιμάσω το wet shaving για πρώτη φορά. Μάλιστα μου έκανε εντύπωση το πόσα μέλη του forum, ακολουθώντας τις προσφερθείσες συμβουλές, κατάφεραν να εξαλείψουν τους ερεθισμούς.

Εξοπλίστηκα λοιπόν αντιστοίχως και εδώ και 3 μήνες - με συχνότητα 2 φορές την εβδομάδα - προσπαθώ να εκπαιδευτώ στο σπορ. Ξυρίζομαι ανά 2 ή 3 ημέρες αλλά κάποιες φορές αν προκύψει έντονος ερεθισμός προτιμώ να περιμένω 5-6 ημέρες.
Στον πρώτο μήνα έκανα διάφορα λάθη. Γρήγορα παράτησα τις κόντρες και το γλυκό όνειρο του BBS και κατάλαβα ότι θέλει υπομονή - ότι είναι μαραθώνιος, όχι sprint μέχρι να το κατακτήσεις.

Εδώ και 20 ξυρίσματα έχω καθιερώσει μια σταθερή ρουτίνα. Μετά από μπάνιο ακολουθώ τα ακόλουθα βήματα:
  • Pre shave Cream: Proraso Sensitive Skin (2-3 λεπτά επάλειψη/μασάζ στο πρόσωπο)
  • Πινέλο: PAA Peregrino
  • Σαπούνι: Mitchell’s Wool Fat (Έχω αγαπήσει το άρωμα καθαριότητας και νομίζω έχω βρει τον τρόπο να κάνω lathering με ικανοποιητικό αποτελέσματα και πυκνότητα)
  • Λεπίδα: Perma sharp (νομίζω με βόλεψε και κλείδωσα εδώ προς το παρόν. Ως "φέλωμα" χρησιμοποιω προσεκτικά την παλάμη για έλεγχο πριν τη χρήση)
  • Μηχανή: Rockwell 6S (με την πλάκα 6 στο πρώτο πέρασμα και 2 στο δεύτερo)
  • Έχω κι ένα alum block για έλεγχο
  • After Shave Balm: Proraso Sensitive Skin / Ενίοτε χρησιμοποιώ και ένα gel 99% αλόη

Κάνω αυστηρά 2 περάσματα – είτε 2 with the grain (αρχικά με Rockwell πλάκα 6 και μετά πλάκα 2) είτε 1 with the grain (πλάκα 6) και ένα across the grain (πλάκα 2).
Είδα ότι το δέρμα μου ανταπορκίνεται κάπως καλύτερα όταν το κομμάτι του ξυρίσματος γίνεται με κρύο νερό. Προσπαθώ να έχω τη σωστή κλίση και δε βάζω καθόλου πίεση.


Όσο σχολαστικά κι αν ακολουθώ τη συγκεκριμένη ρουτίνα το τελευταίο 2μηνο, εξακολουθώ στο τέλος και έχω από λίγο έως πολύ ερεθισμένο λαιμό. Στον έλεγχο με alum block εντοπίζω σημεία που ο λαιμός τσούζει και σκέφτομαι ότι κάπου τα χαλάω με την τεχνική. Οι κοκκινίλες μετά το balm (και μετά από 3-4 ώρες ) λίγο υποχωρούν αλλά δεν εξαφανίζονται και εύκολα.

Έχω δοκιμάσει τους ακόλοθους πειραματισμούς και μικρο-αλλαγές:
  • διαφορετική πλάκα της Rockwell (πχ μόνο 3 ή 4 κλπ) - δεν αλλάζει κάτι. Ομολογώ ότι η πλάκα 6 με έχει βολέψει πολύ και δεν έχω ποτέ κοπεί σοβαρά
  • δοκιμασα και άλλες λεπίδες όπως Astra Plaintum Πρασινες και Nacet. Οκ ήταν και οι 2 αλλά καμία ουσιαστική διαφορά. Την perma sharp θαρρώ την ένιωσα καλύτερα στο δέρμα μου. Σκοπεύω να δοκιμάσω κι άλλες (ίσως Personna) αλλά σιγά σιγά με έναν παράγοντα τη φορά
Αντιλαμβάνομαι ότι θέλει υπομονή μέχρι το χέρι να μάθει και να απομνημονεύσει τη σωστή κλίση αλλά σκέφτομαι και ότι μάλλον δε δουλεύω καλά τη φορά της τρίχας. Γι αυτό κι αποφάσισα να επισυνάψω επίτηδες και φωτογραφικά δεδομένα : )


Στην Εικόνα 1 βλέπετε τη φορά της τρίχας μου στο λαιμό (και τα διάφορα κόλπα που κάνει).
Εικόνα
  • Στο youtube οι περισσότεροι ανεβάζουν videos που στο χαμηλότερο τμήμα του λαιμού τους τα παίρνουν συνήθως με κατευθυνση είτε (α) από κάτω προς τα πάνω είτε (β) από πάνω προς τα κάτω αναλόγως και φοράς τρίχα. Κάποιοι από αυτούς δηλώνουν ρητά ότι οι τρίχες τους πάνε ζιγκ ζαγκ αλλά βλέπω ότι μάλλον μετά από χρόνια το δέρμα τους συνήθισε και έχοντας και καλή τεχνική (;) κάνουν τέτοιες απλές κινήσεις στον άξονα χωρίς να το πολυκουράζουν
  • Αυτό σε εμένα δε δουλεύει γιατι ερεθίζομαι έντονα. Δοκίμασα αρκετές φορές προσεκτικά με φορά από κάτω (στέρνο) προς τα πάνω (πιγούνι) - που αυτό για τις δικές μου τρίχες εκεί δεν ειναι δα και κόντρα - αλλά ο λαιμός φουντώνει. Οπότε σεβόμενος τον ιερό κανόνα προσπαθώ να ακολουθώ πάντα τη φορά της τρίχας και αναγκαστικά το δουλευω τμήμα – τμήμα όπως φαίνεται στην εικόνα 2


Στην Εικόνα 2 βλέπετε χοντρικά το τι κινήσεις κάνω στο With the Grain πέρασμα ενώ παράλληλα αποφεύγω να περάσω από το ίδιο σημείο πολλές φορές. Κάπου εδώ μάλλον κάτι κάνω λάθος.
Εικόνα


Στην Εικόνα 3 βλέπετε μια κλασική περίπτωση ερεθισμού μετά από ξύρισμά μου. Οι κοκκινίλες υποχωρούν αρκετά μέσα σε κάποιες ώρες αλλά μη φανταστείτε εντελώς.
Εικόνα


Κύριοι, συγγνώμη αν σας κούρασα.

Προφανώς πρέπει να κάνω υπομονή αλλά αναρωτιέμαι αν κάνω κάτι εμφανώς λάθος. Ίσως παραείναι ευαίσθητος ο λαιμός μου εκεί κάτω.
Προσπάθησα να είμαι αναλυτικός -ως σημείο αναφοράς για συζήτηση - γιατί θεωρώ ότι σίγουρα και άλλοι υπήρξαν και θα υπάρξουν στη θέση μου.

Οποιαδήποτε βοήθεια ή παραπομπή σε κάποιο άλλο thread ή video παραπάνω από καλοδεχούμενα!


Να στε καλά : )
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Καλώς ήρθες κ καλή συμμετοχή. Ωραίο post και δεν κουράζεις καθόλου. Εμένα δηλαδή. Τρεις μήνες κ με τον ρυθμό που ξυρίζεσαι είναι πολύ μικρό διάστημα για συνηθίσει το δέρμα σου στη διαδικασία. Αυτό που δεν λες είναι τι κάνεις πριν το πρι σέιβ. Αν δεν κάνεις κάποιο ντουζ, να πλένεις καλά το πρόσωπό σου με κάποιο σαπούνι. 6 μέρες ανάμεσα στα ξυρίσματα λόγω ερεθισμών το θεωρώ επιβαρυντικό για το επόμενο ξύρισμα, αλλά κ ανασταλτικό για το πέτσωμα του δέρματός. Την 6s δεν την έχω, αλλά αφού τερματίζει στο 6 θα την πηγαινα μέχρι το 4, όχι σαν δοκιμή αλλά συνέχεια. Επίσης θα πηγαινα μόνο wtg, συνέχεια κ πάλι κ οχι σαν δοκιμή. Δοκίμασε κ άλλες λεπίδες. Αν κάτι δεν σου πηγαίνει καλά από την αρχή μην κολλήσεις να την πετάξεις και να πάρεις άλλη μάρκα στη μέση του ξυρίσματος. Δοκίμασε να μη βάζεις μπαλμ αλλά μία λοσιόν κ μην την τρίβεις στο δέρμα. Τα υπόλοιπα περί τεχνικής, αφρού, γωνιών , περασμάτων, πίεσης κλπ κλπ, το λες κ ο ίδιος πως μπορεί να ισχύουν αλλά μπορεί και να μην ισχύουν ακριβώς. Με τον χρόνο θα δεις αν τλκ ίσχυαν. Αυτά και βασικά το πιο σημαντικό είναι ο χρόνος πού είσαι στο άθλημα. Keep Shaving.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13438 times
Been thanked: 14364 times
Ηλικία: 54

Καλώς ήρθες στο φόρουμ veridisquo, το δέρμα χαμηλά στο λαιμό είναι λίγο πολύ πιο ευαίσθητο σε όλους τους ανθρώπους. Θα έλεγα να δοκιμάσεις να ξυριστείς στα εν λόγω σημεία μόνο με την πλάκα 2 να δεις πως θα πάει. Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να προσθέσεις στο pre-shave 2-3 σταγόνες φυτικής γλυκερίνης (πωλείται στα φαρμακεία πολύ φθηνά) για καλύτερη προετοιμασία του δέρματος.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3400 times
Ηλικία: 42

Πολύ κατατοπιστικη παρουσίαση του προβλήματος. Νομίζω οτι η πλάκα 6, η Permasharp και το σαπούνι, φταίνε για την έντονη εικόνα του προβλήματος. Ισως και η προσπαθεία να ακολουθήσεις τόσο πίστα τις τρίχες, ταλαιπωρεί την περιοχή.

Δοκίμασε την πλακα 4 με κάποια άλλη λεπιδα της gillette (nacet, minora, silverblue...) . H 6s τα πάει πολυ καλα με τις gillette. Μην χρησιμοποιείς την 6,είναι πολύ επιθετική πλάκα. Πάρε ένα σύγχρονο σαπούνι που να προσφέρει φουλ προστασία. Το wool fat καλό αλλά για τα βασικά. Τέλος δοκιμασε να ξυρίστεις στην περιοχή εκείνη μόνο με κάθετο πέρασμα με κατεύθυνση από πιγούνι προς τα κάτω, όσα περάσματα και αν κάνεις, καθόλου πίεση της μηχανής στο δέρμα, τράβηγμα όσο μπορείς και αποφυγή του μήλου πάλι οσο μπορείς. Η εικόνα είναι εικόνα κόντρας σε συνδυασμό με το πολυ ευαίσθητο δέρμα στην περιοχή
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
veridisquo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 24 Απρ 2023, 15:46
1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Ηλικία: 35

Γιάννη, Μπάμπη και Σταύρο σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας : )

Αγαπητέ Μπάμπη (@babkoug) , νομίζω δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς εδώ:
babkoug έγραψε: 23 Ιουν 2023, 21:07 6 μέρες ανάμεσα στα ξυρίσματα λόγω ερεθισμών το θεωρώ επιβαρυντικό για το επόμενο ξύρισμα, αλλά κ ανασταλτικό για το πέτσωμα του δέρματός.

Αγαπητέ Στάυρο (@stakyr), θα δοκιμάσω να απλουστεύσω τη φορά των περασμάτων στο λαιμό από το να αλλάζω συνέχεια τον άξονα. Η πρότασή σου περί κάθετης φορά από πιγούνι προς τα κάτω συνήθως μου προκαλεί έντονους ερεθισμούς. Λεω να δοκιμάσω κυρίως το ανάποδο.
stakyr έγραψε: 23 Ιουν 2023, 22:47 Τέλος δοκιμασε να ξυρίστεις στην περιοχή εκείνη μόνο με κάθετο πέρασμα με κατεύθυνση από πιγούνι προς τα κάτω


Συνοψίζοντας αυτά που μου λέτε, λεω να λάβω υπόψη τα ακόλουθα:
  • Περα από preshave cream θα δοκιμασω και καποιο σαπούνι
  • Θα δοκιμάσω κι άλλες λεπίδες – πχ. Personna
  • Θα δοκιμάσω να μείνω μόνο στην πλάκα 4 για αρχή και ίσως στο λαιμό μόνο στη 2 (αν και θα ήθελα πιο επιθετική πλάκα για να μη χρειάζεται να περνάω περισσότερες φορές)
  • Θα δοκιμάσω να απλοποιήσω τα περάσματα και να μεινω κυρίως σε απλούς άξονες (αντί το να κυνηγάω πάντα τη φορά) να δω πώς θα παει

Κράταω φυσικά ότι οι 3 μήνες είναι μικρό διάστημα για συνηθίσει το δέρμα στη διαδικασία.
Οπότε υπομονή και δοκιμές.


Κάποιo άλλο tip για το πώς πρέπει να ξυρίζω το λαιμό βάση της φοράς της τρίχας μου;


Και πάλι ευχαριστώ και καλή συνέχεια!
Οποιαδήποτε άλλη συμβουλή από κάποιο φίλο του forum καλοδεχούμενη!
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

@veridisquo εννοώ το εξής. Το συχνό ξύρισμα κάνει το δέρμα πιο ανεκτικό κ ανθεκτικό στη διαδικασία του ξυρίσματος. Επίσης το τόσο μεγάλωμα των τριχών πιθανόν να ευνοεί την αναδημιουργία ερεθισμών που δεν είχαν περάσει πλήρως ή κ τη δημιουργία νέων, λόγω αναπνοής του δέρματος, νεκρών κυττάρων κ παραγόντων που δεν καθαρίζονται τόσο εύκολα με το πλύσιμο κλπ, αλλά και την περαιτέρω ανάπτυξη των ινγκροουνς που έχουν δημιουργηθεί στο προηγούμενο ξύρισμα. Καλό είναι να ηρεμεί το δέρμα μετά από ένα κακό ξύρισμα, αλλά όχι και τόσο γιατί ισιώνει προς το μηδέν η καμπύλη εκμάθησης του δέρματος στο ΠΞ, συν τα προηγούμενα περί ερεθισμών. Βέβαια όλα αυτά είναι σχετικά αν σκεφτείς πως υπάρχουν άνθρωποι που ταλαιπωρούνται χρόνια με τους ερεθισμούς από το ξύρισμα. Πάντως νομίζω και ελπίζω πως κάνοντας όλα αυτά που προτάθηκαν, αργά ή γρήγορα δε θα έχεις θέμα... Με πιθανότερο το γρήγορα, που πάλι είναι σχετικό. Επίσης όπως σου είπα θα σκεφτόμουν τη χρήση μιας λοσιόν έστω και με λίγο αλκοόλ αντί για μπαλμ. Επειδή έχω πολύ λιπαρό δέρμα τα μπαλμ έχουν φάει Χ από την διαδικασία μετά τον πρώτο χρόνο, γτ μπορεί και άδικα τα θεώρησα υπεύθυνα για πολλά δεινά. Μπορεί να μην ήταν υπεύθυνα για αυτά, αλλά σίγουρα δε μου άφηναν ωραία αίσθηση κυρίως την επόμενη το πρωί που ξυπνούσα με μια λιπαρότητα Να με το συμπάθειο. Καλή συνέχεια.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3400 times
Ηλικία: 42

Συμφωνώ με τον Μπάμπη. Κάνε κάθε μέρα ή κάθε δύο μέρες ξύρισμα (ισως η αραιή συχνότητα να είναι το βασικό πρόβλημα), με δύο wtg περάσματα και πλάκα #4. Κράτησε τη διαδικασία απλή, μην το ταλαιπωρείς το δέρμα με τις ώρες και με πολλά περάσματα και μην βάζεις στόχο το bbs. Δεν νομίζω ότι το συχνό ξύρισμα κάνει το δέρμα ανθεκτικό, ίσως και το αντίθετο, αλλά σίγουρα οι μικρότερες τρίχες φέρνουν μικρότερο ερεθισμό. Είναι σαν να σπας ένα μεγάλο ξύρισμα σε δύο μικρότερα με διαφορά 1-2 ημερών.

Για μετά, συμφωνώ επίσης ότι ένα asl με οινόπνευμα ή alum block ή παγάκια απ την κατάψυξη ή και όλα τα παραπάνω με την αντίθετη όμως σειρά, θα βοηθήσουν στο θέμα κοκκινίλα. Το asb το βάζεις μετά από κάνα μισαωράκι που θα έχει εξατμιστεί το asl και θα έχει κάνει τη δουλειά του. Εμένα με βοηθάει πάρα πολύ ειδικά άμα το έχω παρακάνει.
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
stratri1
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 450
Εγγραφή: 29 Απρ 2014, 22:12
10
Τοποθεσία: Τριπολιτσά
Has thanked: 1132 times
Been thanked: 720 times
Ηλικία: 52

Καλωσόρισες συνξυριστή.
Αυτά που σου είπαν τα παιδιά παραπάνω. Αν και το σαπούνι νομίζω ότι είναι αστέρι σε θέμα μαλακώματος τρίχας και λίπανσης. Εγώ πολλές φορές το τρίβω στη μούρη και κάνω face lathering, και ας μην κάνει τρομερό αφρό.
Βάζω ένα ερωτηματικό για το pre shave και το μπάνιο πριν. Εμένα το μπάνιο μάλλον μου «στεγνώνει» το δέρμα και αν ξυριστώ μετά θα έχω τραβήγματα, σαν να μην λειτουργεί το σαπούνι που θα χρησιμοποιήσω. Το pre δεν ξέρω αν βοηθάει πραγματικά. Νομίζω ότι έχει γραφτεί εδώ μέσα ότι μπορείς να χρησιμοποιήσεις ελαιόλαδο!!! Επίσης προσπάθησε να καταλάβεις αν δουλεύει καλύτερα το ζεστό ή το χλιαρό νερό σε σένα.
Επίσης νομίζω ότι η καλύτερη ώρα για ξύρισμα είναι το πρωί, που είναι πιο μαλακά τα γένια.
Όπως είπες, ξέχνα το bbs και προσπάθησε απλά να φαίνεσαι ξυρισμένος. Πρόσεξε επίσης τη γωνία του ξυραφιού. Μπορεί στο λαιμό να την πηγαίνεις λάθος. Ξυρίσου αργά και πρόσεχε την κλίση της κεφαλής της μηχανής σου.
Υπομονή και καλή συνέχεια. Περιμένουμε νέα σου.
cutados
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 01 Ιαν 2023, 23:09
1
Has thanked: 16 times
Been thanked: 347 times

Κάτι άλλο που βοήθησε εμένα σε αντίστοιχο πρόβλημα, ήταν η ανακάλυψη των open comb!!! Ξύρισμα καθημερινά, δοκιμές με 6c, blackbird, blackbird lite, ακόμα και με 34g...το πρόβλημα το ίδιο. Μέχρι που έπεσε στα χέρια μου η r41 και σώθηκα... Στις τρεις μέρες είχαν φύγει όλα από το λαιμό και με αποτέλεσμα που είναι γνωστό (χωρίς κόντρα στο λαιμό).


Άβαταρ μέλους
veridisquo
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 24 Απρ 2023, 15:46
1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 7 times
Been thanked: 5 times
Ηλικία: 35

Σας ευχαριστώ όλους και θα συνεχίσω να λαμβάνω υπόψη όλα τα σχόλια που αφήνετε! Το εκτιμώ πολύ.

Επιτρέψτε μου παράλληλα να θέσω μια απλή ερώτηση προς όλους:

Έτσι όπως βλέπετε τις φωτογραφίες (στο πρώτο μου thread) και τη φορά της τρίχας στο κάτω μέρος του λαιμού, ποιά είναι, κατά την άποψή σας, η κατάλληλη φορά για ξύρισμα
- with the grain (που με ενδιαφέρει) και
- across the grain (για το μέλλον!)

Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”