Επιλογή συνθετικού Phoenix Artisan Accoutrements

Ποιο από τα 3 και γιατί

Το δημοψήφισμα λήγει την 19 Ιούλ 2023, 18:52

PEREGRNO
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
SOLAR FLARE
2
50%
PHANTOM AEROLITE
2
50%
 
Σύνολο ψήφων: 4
ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 115 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

Αποφάσισα επιτέλους να πάρω ένα συνθετικό, να έχω να συναλλάζω με το Semogue βασικά, γιατί πολλές φορές με παιδεύει το συγκεκριμένο και δεν έχω όρεξη οπότε ψάχνω και την ευκολία και κακά τα ψέμματα, τα συνθετικά δίνουν ακριβώς αυτό.

Είδα κάποια reviews κλπ. αλλά όχι πολλά πράγματα κι έχω μπερδευτεί λίγο οπότε θα ήθελα και τη δική σας βοήθεια. Έχω καταλήξει σε τρία από την Phoenix Artisan Accoutrements.

"Ναι, γειά σας, για μια δημοσκόπηση σας καλούμε" 😂

Πείτε μου πως θα τα κρίνατε από μέγεθος φιόγκου, backbone, εργονομίας χερουλίου κλπ. κλπ.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Το Amber Aerolite έχω μόνο. Απαλή τρίχα, καλή πυκνότητα, καλό μπακμπον, όσο πρέπει άνοιγμα του μπαλμπ ψηλά. Με τράβηξε η όμορφη λαβή του, που αποδείχθηκε κ αρκούντως εργονομική καθώς δεν γλιστρά κ δεν στρίβει καθόλου στο χέρι λόγω των ακμών που έχει. Αρνητικό πως χάνει τρίχες από το πρώτο πλύσιμο που έχασε περίπου τέσσερις, έως τώρα αρκετό καιρό μετά που χάνει μία -δύο όποτε το θυμάται. Δεν είναι κάτι τρομερό, αλλά προσωπικά με εκνευρίζει. Μπορεί να έτυχε σε μένα...

Προστέθηκε μετά από 3 λεπτά 51 δευτερόλεπτα:
Θα έπαιρνα το Yaqi Tuxedo 26mm στα μισά λεφτά. Βασικά το εχω πάρει σε προσφορά 3.5€ χωρίς να είναι defect, αλλά κ στα 18€ που παίζει κανονικά πάλι αυτό θα έπαιρνα. Δυστυχώς κ λογικά, δεν το έχει σαν επιλογή.
Μπάμπης
ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 115 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

Μπας κι έπεσες σε ελλατωματικό ? Αν και οκ εμένα δε μου φαίνονται και τόσες πολλές απλά δεν ήξερα ότι χάνουν και τα συνθετικά (γιατί όχι θα μου πεις...)

Αν κατάλαβα καλά οι διαφορές στα δύο Aerolites, εκτός του χερουλίου, είναι πως το μεν Amber είναι 26άρι, το δε Phantom 24άρι και αλλάζει και το χρώμα της τρίχας. Τίποτα άλλο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 20 Ιουν 2023, 03:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
mgm
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 15 Μαρ 2023, 16:12
1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2344 times
Been thanked: 1959 times
Ηλικία: 47

Εγώ συμπλήρωσα το Semogue 830 με ένα Omega Roma Colliseum. Αρχικά το πήρα για ταξίδια αλλά είναι πολύ εύχρηστο, μαλακό και κάνει εξαιρετική μαρέγκα. Θα το πάρω σίγουρα ξανά για δώρο στον πεθερό μου.
Ο δεύτερος κανόνας του μάγου:
"Εκ των καλύτερων προθέσεων προκύπτουν οι μεγαλύτερες των καταστροφών." :angry-banghead:
Γιώργος
ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 115 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

Μήπως παραείναι μαλακό ? Σε σχέση με τα PAA αλλά και μόνο του γιατί δε το θέλω σφουγγαρίστρα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 20 Ιουν 2023, 03:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
mgm
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 15 Μαρ 2023, 16:12
1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 2344 times
Been thanked: 1959 times
Ηλικία: 47

Στο πρόσωπο το νιώθω μαλακό αλλά χρειάζεται δύναμη για να απλώσει στο μάγουλο. Συγκεκριμένα χτές ξυρίστηκα με αυτό. Οι τρίχες είναι μπαμπάκι αλλά έχει backbone. Βέβαια το οπτικό του είναι πολύ μέτριο σε σχέση με τα τρία που έβαλες. Ψήφισα το phantom...
Ο δεύτερος κανόνας του μάγου:
"Εκ των καλύτερων προθέσεων προκύπτουν οι μεγαλύτερες των καταστροφών." :angry-banghead:
Γιώργος
ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 115 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

Μπααα, μια χαρά όμορφο είναι, κλασσικό!!! Απλά είναι κάπως πιο χημικίλα, σε σχέση με τα PAA που είναι έτσι πιο ιδανικά για ευαισθητούληδες σαν κι εμένα 😜
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 20 Ιουν 2023, 03:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5276 times
Ηλικία: 57

Γιατί δεν ρίχνεις και μια ματιά στο Stygian Wisp???
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 115 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

Γιατί το μαγαζί που θα πάω να το πάρω έχει μόνο αυτά από PAA και είναι και σε έκπτωση! 🤪
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Antonis την 20 Ιουν 2023, 03:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Δεν χρειάζεται να κάνεις ολική παράθεση όταν απαντάς στο αμέσως προηγούμενο μήνυμα. Φιλικά, Αντώνης.
fusarium
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 04 Οκτ 2022, 15:18
1
Has thanked: 4380 times
Been thanked: 4352 times

Τα έχω αυτά τα πινέλα και ξεχωρίζω το σολαρ και το περεγκρίνο. Σε ομορφιά το περεγκρίνο είναι κλάσεις ανώτερο απο τα άλλα.

Ωστόσο
το σόλαρ απο πολλές απόψεις κάνει καλύτερο αφρό: μιτσελς, ταμπακ, αμερικάνικα, LPL, MdC, Φαενα ... και δε συμμαζεύεται έχουν δουλευτεί με σόλαρ δίνοντας εξαίσια αποτελέσματα, έχασε μερικές τρίχες, αλλά οκ πινέλο PAA είναι! θα χάσει και μερικές τρίχες κατά τη χρήση!

μπορεί να είναι όμορφα και επιμελημένα πινέλα τα PAA ωστόσο δεν παύουν να είναι "κινεζιές"

για 'αθάνατο' συνθετικό που έχει σχετικά μικρό κόστος πας Trafalgar T3 ή/και μικρότερο, Yaqi, Omega Roma κλπ κλπ

Αφού θες μόνο PAA θα ξέρεις ότι κάνουν καλά τη δουλειά τους, αλλά και οτι έχουν ελαττώματα (χάσιμο τριχών, πιθανά στραβοκολλημένος ο φιόγκος, αίσθηση φθήνιας)

Εν συντομία: σόλαρ και ακολουθεί περεγκρίνο

καλή αγορά!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”