Δώστε γνώμη τι μηχανή να διαλέξω για φίλο.

Άβαταρ μέλους
tzavardin
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 02 Ιαν 2020, 14:54
4
Has thanked: 262 times
Been thanked: 371 times
Ηλικία: 29

Γεια σας. Καιρό έχω να μπω στο φόρουμ. Αφενός ενδιάμεσα μεσολάβησε η στρατιωτική θητεία που τη βγάλαμε με bic τη μισή και γκαζομπούκαλο λόγω βαρεμάρας, αφετέρου πήρα απόφαση να εξαντλήσω το δυσανάλογα μεγάλο στοκ που έχω από σαπούνια κλπ, και κάθε φορά που μπαίνω εδώ με παρασύρετε, παλιοαμαρτωλοί και παίρνω πράγματα. }:)

Στα σοβαρά τώρα. Φίλος που έχω βάλει στο παραδοσιακό ξύρισμα, ζητάει βοήθεια να πάρει καινούρια μηχανή. Ήταν από τους τυχερούς τύπους, που με πολύ λίγο εξοπλισμό έκανε ανέκαθεν τη δουλειά του. .Όμως η πρώτη LORD που του είχα προτείνει να πάρει, φτωχός φοιτητής τότε γαρ, και διστακτικός να δώσει παραπάνω, έσπασε.

Οπότε, ζητάει πρόταση για νέα μηχανή, καλύτερης ποιότητας να μην πάθει το ίδιο. Παράμετροι να πάρουμε υπόψη:

1) Θέλουμε μία και καλή. Δεν θα πάρει άλλη για την ώρα να παίζει με διαφορετικούς τύπους ξυρίσματος. Θέλει μία, να μπορεί να ξυρίζεται μια στις τρεις μέρες ή και πιο αραιά. Άρα θέλουμε μία all around. Καλύτερα για αυτόν τον λόγο closed comb.

2) Είναι το αντίθετο από μένα, δηλαδή ο φίλος έχει πυκνά γένια ΚΑΙ ευερέθιστο δέρμα (συν ελαφριά ακμή). Δηλαδή, προτάσεις τύπου merkur Futur απορρίπτονται, θα υποφέρει. Γενικά, του έχω πει να αποφεύγει την κόντρα, ένα wtg, και ένα πλάγια μετά στο τσακίρ κέφι.

3) Λεπίδες, χρησιμοποιεί μόνο permasharp (μέτριες προς κοφτερές δηλαδή), είχαμε πάει Τουρκία, και πήραμε και για τα εγγόνια μας. Δεν ξέρω αν αυτό θα σας επηρεάσει στην επιλογή, απλά το λέω να υπάρχει.

4) Έχει κιαλάρει και γουστάρει γερμανικές, muhle και merkur δηλαδή. Αλλά δεν μας περιορίζει. Μπάτζετ βάλτε 20-60. Ξέρω ότι είναι μεγάλη απόσταση, αλλά θα του το δώσω έτσι για να πάρει τουλάχιστον με 40. Δεν είμαστε πια φοιτητές, αλλά παραμένουν στενά τα οικονομικά όρια.

Όπως τα βλέπω εγώ, θα του προτείνω τις εξής: Parker (πχ την 91R), σίγουρα μια rockwell (πχ 6c), μια Muhle και μια Merkur. Το θέμα είναι οτί τους γερμανούς δεν τους ξέρω καλά στις closed comb. Έχω την Futur, και την R41, που και οι δύο είναι το αντίθετο από αυτό που θέλουμε. Για go to καθημερινή μέχρι σήμερα δουλεύω rockwell και parker. Από αυτά που έχω διαβάσει, Muhle r89 και merkur 34c θα του έδινα, να είμαι safe. Πείτε κι άλλες προτάσεις, εννοείται.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13438 times
Been thanked: 14364 times
Ηλικία: 54

Νομίζω ότι με τις πλάκες 3-4-5 της 6C θα καλυφθεί ο φίλος σου σε όλες τις περιπτώσεις.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3400 times
Ηλικία: 42

Ξεκάθαρα πράγματα. Merkur 34c ή rockwell 6c. Σίγουρα η rockwell καλύπτει περισσότερα σενάρια ξυρισματος, αυτη θα επέλεγα. Η merkur αν δεν του κάτσει, πράγμα δύσκολο, αλλά λέμε αν, τσάμπα το δώρο.
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
tibolaso
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 12 Νοέμ 2021, 18:32
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 697 times
Been thanked: 186 times
Ηλικία: 51

Εγώ θα πρότεινα την Parker 97R που ήταν και η αποκλειστική μηχανή που χρησιμοποιούσα για πάνω από ένα χρόνο (τώρα τη συναλλάσω).
Έχω ευαίσθητο δέρμα αλλά όχι πολύ πυκνά γένια - εκτός από το πηγούνι. Με Feather, Permasharp, Nacet και Persona -ανάλογα την περίπτωση- ευχαριστιέμαι ξύρισμα κάθε 3-4 ημέρες. Πέρυσι τον Αύγουστο, μετά τον COVID, με μια Feather θέρισε γένια 11 ημερών με δύο περάσματα (WTG και XTG) με ελάχιστους, λόγω πολλών ημερών, ερεθισμούς. Συνήθως δεν έχω καθόλου!
Με ένα πέρασμα δεν έχω δοκιμάσει, αλλά με δύο, είτε WTG, είτε WTG και XTG, είμαι ευχαριστημένος σχεδόν πάντα χωρίς ερεθισμούς.
Είναι φθηνή αλλά πολύ καλή κατασκευή και πιστεύω πως θα μου κρατήσει χρόνια.

Καλή επιλογή και καλά ξυρίσματα ότι κι αν επιλέξετε!
Γιώργος! :)
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13611 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Φίλε @tzavardin προτείνω : α) Parker 97r, για οικονομική επιλογή, ή β) Edwin Jagger 3one6 για πιο "ανοιχτά" πορτοφόλια.... Απόψεις....
fusarium
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 04 Οκτ 2022, 15:18
1
Has thanked: 4380 times
Been thanked: 4352 times

Είχε LORD δηλ. μακριά λαβή

αν του άρεσε,

Parker 65R (που έχει και ξεχωριστή ομορφιά, εκτός του οτι είναι αποδοτική μηχανή και κατάλληλη για ευαίσθητο δέρμα, αλλιώς οποιαδήποτε parker 3 τεμαχίων)

και

Muhle ROCCA (χωρίς κόντρα είναι κάτι περισσότερο απο εξαιρετική)

και τέλος

Merkur 34 g/c ανάλογα το γούστο (αν και αυτή με κοντή λαβή, γιατί είναι για όλα τα γούστα, τεχνικές και καταστάσεις)
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1516
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11679 times
Been thanked: 12001 times
Ηλικία: 48

Θα συμφωνήσω κι εγώ για την Parker 97r. Συμφέρει και κάνει εξαιρετική δουλειά.
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5276 times
Ηλικία: 57

Άλλη μια ψήφος για την Parker R97... Εναλλακτικά την Rockwell 6c ή 6s...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
kkapag
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 01 Ιουν 2023, 09:55
Has thanked: 115 times
Been thanked: 107 times
Ηλικία: 49

Δεν ξέρω αν είναι το σωστό νήμα, αλλά χαίρομαι τόσο πολύ, που θα ήθελα να το μοιραστώ! Μόλις αγόρασα μια gillette slim adjustable από ΗΠΑ!
Κώστας
Άβαταρ μέλους
kkapag
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 01 Ιουν 2023, 09:55
Has thanked: 115 times
Been thanked: 107 times
Ηλικία: 49

Προτείνω Rockwell 6c ή s ανάλογα την διάθεση για τιμή. Εξαιρετική μηχανή, δίνει πάντα ευχάριστο ξύρισμα!
Κώστας
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”