BBS Shaving Soaps (GR)

Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3400 times
Ηλικία: 42

Μετά από προτροπή φίλων του φόρουμ και με την άδεια των δημιουργών των σαπουνιών, ανοίγω αυτό το νήμα, παρουσίασης και σχολιασμού των ελληνικών BBS Shaving Soaps.
O Θανάσης με τον οποίο επικοινώνησα, ήταν ευγενέστατος και φιλικός, με διάθεση να με ενημερώσει για τα σαπούνια και με την υπόσχεση να μπει στην παρέα μας με την πρώτη ευκαιρία.
Θα παραθέσω όλα τα διαθέσιμα μέχρι στιγμής, βίντεο, καθώς και φωτογραφίες και περιγραφές των δημιουργών, των πέντε sets που κυκλοφορούν μέχρι στιγμής.

Εικόνα

Medusa:
Ένα κλασικό άρωμα.
Βάση κέδρου και σανταλόξυλου, με κόκκους βανίλιας τόνκα, κανέλα, άνθη πορτοκαλιάς, λεβάντας και μέντα.
Εμπνευσμένο από το Jean Paul Gaultier Le Male.

Εικόνα

Sweet Bourbon:
Ένα ζεστό γκουρμέ άρωμα.
Η μυρωδιά του αλκοόλ Bourbon μαζί με πορτοκάλι και γάλα καρύδας, σε σοκολατένια βάση βανίλιας και musk.
Μια πραγματικά ζεστή και κομψή μυρωδιά.

Εικόνα

Lavender Delight:
Όχι ένα ακόμα άρωμα λεβάντας.
Αυτό είναι κάτι διαφορετικό.
Μια βάση λεβάντας μαζί με περγαμόντο και λουλούδια. Ylang-Ylang Magnolia και λίγο λεμονόχορτο βρίσκονται πίσω από τη βάση της λεβάντας. Ένα πραγματικά φρέσκο ​​λουλουδάτο άρωμα για όλους τους λάτρεις της λεβάντας...αλλά όχι μόνο για αυτούς.

Εικόνα

Neptune:
Ο Ποσειδώνας ο θεός της θάλασσας είναι εδώ !!!!
Ένα φρέσκο ​​άρωμα για όλες τις εποχές, που περιέχει ροζ γκρέιπφρουτ, θαλασσινό αλάτι της Χαβάης, πορτοκάλι, Yuzu, νέκταρ ροδάκινου σε μία βάση αλμυρή, θαλασσινή και κρυστάλλινο μόσχο.
Απλά νιώστε τη θαλασσινή αύρα :)

Εικόνα

Summer Smoothie:
Ένα μοναδικό φρέσκο ​​άρωμα με ανανά, μπανάνα, καρύδα και νότες νερολί και πορτοκαλιού. Ένα πραγματικά φρέσκο ​​άρωμα. Γλυκό και πικρό ταυτόχρονα. Αυτή είναι η μυρωδιά του καλοκαιριού.
Φτιαγμένο με την eco Base μας 100% vegan με τα καλύτερα συστατικά για πολύ απαλό ξύρισμα. Γρήγορος αφρισμός εξαιρετικά λεία και με κορυφαία προστασία. Αυτή είναι η eco Base.

Unscented After Shave Lotion
Asl χωρίς άρωμα για να το ταιρίαξετε με όποιο απ τα σαπούνια θέλετε.

Τα βίντεο, με ημερολογιακή σειρά που ανεβήκαν:

https://www.youtube.com/watch?v=L7pR7hj7vUc&t=341s https://www.youtube.com/watch?v=XeDmYSziMaQ&t=268s https://www.youtube.com/watch?v=sfL3N-whaKc&t=49s

https://www.youtube.com/watch?v=Ws5J6Gmxk8w&t=31s https://www.youtube.com/watch?v=IIlRV5caHFw

Περιμένω να έρθουν και τα δικά μου σαπούνια μέσα στη βδομάδα, για να κάνω κι εγώ τα reviews μου:)

Τα σαπούνια θα τα βρείτε εδώ και στο insta
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5276 times
Ηλικία: 57

Bay Rum δεν βλέπω πουθενά κι ανησυχώ...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3400 times
Ηλικία: 42

Τώρα που βρήκαμε την πηγή θα το κάνουμε παραγγελιά. Βολέψου προς το παρόν με το bourbon :D
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8567 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Συγχαρητήρια Στακύρ για την καλή προαίρεσή σου που κατέληξε σε αυτήν την αναλυτική παρουσίαση, έναρξη παράθεσης εμπειριών γύρω από τα συγκεκριμένα σαπούνια. Ελπίζω να υπάρξει υποστηρικτική συνέχεια από τα μέλη, όπως και σε άλλα ανάλογα νήματα του φόρουμ, παρακαταθήκη στους επίδοξους ξυριστές.. Περιμένω με αδημονία το renew. Ομολογώ πως τελευταία λείπουν οι στοχευμένες δημοσιεύσεις σε θεματικά νήματα όπως αυτά που αυτά που δημιουργείς. Προσωπικά παραθέτω μόνο εμπειρίες της στιγμής στο SOTD, που νομίζω δύσκολα ανασύρονται σε μια αναζήτηση.Thnx.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3400 times
Ηλικία: 42

Εικόνα

Πρωινό ξύρισμα με :

BBS Shaving Soaps Sweet Bourbon
Rockwell 6s #4
Astra πράσινη
Yaqi lucky dice synth
Clubman pinaud Whisky Woods


Πρώτο δοκιμαστικό για τα καινούρια ελληνικά σαπούνια BBS, με το sweet bourbon (tallow). Αρωματικά όλα τα σαπούνια έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον (έχω δείγμα απ όλα οπότε θα σας κουράζω κάθε μέρα). Τα αρώματα είναι έντονα έως πολύ έντονα, άλλα χειμωνιάτικα, άλλα ουδέτερα και άλλα καλοκαιρινά.

Το bourbon όπως καταλαβαίνετε είναι το πιο χειμωνιάτικο απ όλα, γιαυτό και το δοκίμασα πρώτο, πριν φύγει ο χειμώνας :)
Μυρίζει έντονα, καραμέλα, σοκολάτα και ρούμι. Γλυκό και έντονο άρωμα.

ΕικόναΕικόνα

Με μικρή ποσότητα της τάξης του μισού γραμμαρίου, κάνει εύκολα και γρήγορα με μέτρια ποσότητα νερού, μπόλικο και πηκτό αφρό για πέντε περάσματα. Δεν είναι φουλ πάστα, αμερικανικού στυλ, ούτε αφρος τύπου προρασο, είναι κάτι ενδιάμεσο. Προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ ο αφρισμός του, θα βολέψει πολύ και χρήστες φαλτσέτας,που παλεύουν με τους αμερικανικους στοκους.

Όσον αφορά στην γλυστρα και την προστασία το βρήκα πάρα πολύ καλό, ενώ το residual, ήταν ικανοποιητικό. Για τρια περάσματα με ελαφρύ buffering, τα πήγε εξαιρετικά καλά. Κανένας ερεθισμός, ούτε στο μουστάκι ή τον λαιμό που έχω σχεδόν πάντα. Πέτυχα 9/10 βάθος με μια ήπια μηχανή και λεπίδα, σε ενα ειλικρινά ευχάριστο ξύρισμα.

Το post ήταν αναμενόμενο, καλό σε αποτέλεσμα, μέτριο σε διαρκεία, 2-3 ωρες. Το asl το έβαλα μετά, για να μπορώ να κρίνω το post shave.

Συνολικά πάρα πολύ ικανοποιημένος, στέκομαι στο άρωμα και τον αφρισμό σαν τα μεγάλα ατού του σαπουνιού και πιστεύω οτι είναι ένα σαπούνι που αξίζει να το δοκιμάσει κάνεις, έστω και σαν blind buy ανάλογα με το αρώμα που του ταιριάζει..
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5276 times
Ηλικία: 57

Ωραίος!!!

Είσαι ο δεύτερος που ακούω ότι και σαν τυφλή/θεογκαβη αγορά δεν θα σε αφήσει παραπονεμένο...

Οπότε βλέπω να βολεύομαι με το συγκεκριμένο μέχρι να φιλοτιμηθει να βγάλει κανένα μπεϋραμι
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3400 times
Ηλικία: 42

@qsplan Παρτο και αν δεν σου αρέσει το αγοράζω εγώ :D

Βρήκα αλλά δύο βιντεακια για όποιον ενδιαφέρεται. Είναι ξένα αλλά έχουν υπότιτλους.

Προστέθηκε μετά από 8 ώρες 41 λεπτά 25 δευτερόλεπτα:
https://www.youtube.com/watch?v=oE9zKVlcGs0&t=910s

https://www.youtube.com/watch?v=jv_aC6CBrB8
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5276 times
Ηλικία: 57

Σήμερα μιλούσα με τον Θανάση, ο άνθρωπος έχει γούστο, τρελό χιούμορ κι αγάπη σε αυτό που κάνει...

Ελπίζω αυτα να περάσουν και στα σαπούνια τους...

Είμαι περίεργος, τι θα συμβεί πρώτα... Να γραφεί στο φόρουμ ή να βγάλει Bay Rum...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3400 times
Ηλικία: 42

Εικόνα

Απογευματινό ξύρισμα μετά από μέρες με το BBS Nile Lotus Limited.
To άρωμα του σαπουνιού είναι μεθυστικό. Όταν ανοίγεις το κουτί και μυρίζεις είναι πολύ βαρύ, ίσως το πιο βαρύ λουλουδένιο που έχω μυρίσει. Δεν θα αρέσει σε όλους όταν το μυρίσουν στο κουτί του. Βγάζει κάτι και από χορτάρι, ίσως από τα φύλλα του λουλουδιού.
Όταν όμως βραχεί και αρχίζει να κάνει αφρό είναι το κάτι άλλο. Σε ταξιδεύει στον Νείλο, βράδυ καλοκαιριού που μυρίζουν τα λουλούδια της ερήμου. Βαρύ φουλ αντρικό άρωμα.
Όσοι σας αρέσουν τα λουλουδάτα σαπούνια, παραγγείλτε το χτές! Περιμένω με μεγάλη ανυπομονησία και το asl του.
Οι ιδιότητες του σαπουνιού είναι πάρα πολύ καλές, ενώ σε αυτό εκτίμησα παρα πολύ και το post του, που διαρκεί πολύ και χαρίζει μαλακό δέρμα για ώρες. Δεν έβαλα asl επίτηδες.
Εξαιρετική προσπάθεια, που δεν θα συνεχιστεί (μάλλον), διότι το άρωμα το αγόρασε ο δημιουργός από την Αίγυπτο, οπότε όπως καταλαβαίνετε υπάρχει δυσκολία και υψηλό κόστος κτήσης, εξ ου και το limited..

Προστέθηκε μετά από 1 ημέρα 15 ώρες 37 λεπτά 5 δευτερόλεπτα:
Εικόνα

Πρωινό ξύρισμα με BBS Mediterraneo, rockwell 6s #4 και minora. Προσπαθώ να μην πολυαλλάζω το setup και την συχνότητα ξυρίσματος, για να βγάζω ασφαλή συμπεράσματα για τα σαπούνια. Θα σταθώ στο άρωμα που όταν το μυρίζεις στο κυπελάκι του θυμίζει πολύ το Sbandavapori του Joserra, φύκι και θαλλασινή αρμύρα. Όταν όμως γίνεται ο αφρός, αρχίζει και βγάζει έντονες νότες από εσπεριδοειδή και κάτι κολωνάτο που δεν μπόρεσα να το προσδιορίσω, ενώ παράλληλα διατηρεί την θαλλασινή του φρεσκάδα κάθ όλη τη διάρκεια του ξυρίσματος. Είναι χαρακτηριστικό των σαπουνιών αυτών, μάλλον, ότι άλλο άρωμα βγάζουν στο δοχείο τους και άλλα αρώματα κατά τη διάρκεια του ξυρίσματος, γεγονός που μαρτυρά την ποικιλία των υλικών που κρύβουν μέσα τους. Για τις ιδιότητες δεν θα κουράζω, είναι 10/10, με μόνο περιθώριο βελτίωσης το residual, που θα του έβαζα 8/10. Ίσως να είναι η ιδέα μου, ίσως το δέρμα μου στεγνό, δεν ξέρω.
Το σαπούνι δεν κυκλοφορεί ακόμα, θα μας έρθει σύντομα ελπίζω γιατί είναι φουλ καλοκαιρινό..

Προστέθηκε μετά από 1 ημέρα 1 ώρα 19 λεπτά 50 δευτερόλεπτα:
ΕικόναΕικόνα

Πρωινό ξύρισμα με BBS Lavender Delight, rockwell 6s #4 και minora. Πλούσιος και προστατευτικός αφρός και σε αυτό το σαπούνι που μυρίζει καθαρά και μόνο λεβάντα. Οι λάτρεις του αρώματος, θα το εκτιμήσουν ιδιαίτερα. Δεν είναι πάρα πολύ έντονο, αλλά και δεν χάνεται κατά τη διάρκεια του ξυρίσματος. Όλα καλά..
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5276 times
Ηλικία: 57

Ο συνδυασμός του σαπουνιού με το αφτερ του, έχει τη μεγαλύτερη διάρκεια σε άρωμα που έχω πετύχει μέχρι στιγμής...

Τουλάχιστον στο Sweet Bourbon που έχω...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”