Συνθετικό: PAA ή Omega Roma;

Απάντηση
Sefis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 07 Μάι 2023, 20:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Είμαι ανάμεσα σε ένα απ' αυτά τα δύο συνθετικά πινέλα, ποιο μου προτεινετε;Αν κάποιος έχει και τα δύο να μου πει διαφορές που έχει δει.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1545
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12968 times
Been thanked: 13624 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Φίλε @Sefis , προτείνω το Omega Roma, colosseum. Το έχω στην κατοχή μου, όπως και το πινέλο της PAA, phantom aerolite. Σε όλα τα χαρακτηριστικά υπερτερεί σε σχέση με εκείνο της PAA. Απόψεις...
fusarium
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 338
Εγγραφή: 04 Οκτ 2022, 15:18
1
Has thanked: 4385 times
Been thanked: 4359 times

@Sefis γειά σου

Το Omega Roma colosseum είναι βολικότερο και καταλληλότερο για την πλειοψηφία των σαπουνιών - κρεμών και ξυρισμάτων. Το έχω και έχω 3-4 PAA. Τα PAA είναι πολύ καλά πινέλα, είναι βέβαια κινεζιές και ακριβά σε σχέση μ αυτό που προσφέρουν, ωστόσο το Peregrino ή το Starcraft είναι όμορφα και αξιόλογα πινελάκια. Επειδή όμως δεν είναι η αισθητική το πρωταρχικό κριτήριο στο ξύρισμα, αλλά η λειτουργικότητα σου προτείνω το Omega Roma colosseum ως all-round πινέλο (με μόνη εναλλακτική το Trafalgar T3, αλλά να μη σου βάζω δαίμονες...) μείνε Omega δεν θα χάσεις.
Sefis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 07 Μάι 2023, 20:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Είμαι ανάμεσα σε Omega και PAA Peregrino συγκεκριμένα και επειδή έχω διαβάσει οτιδήποτε ποστ αναφέρεται σε αυτά τα δύο πινέλα άλλοι λένε όντως ότι το Omega υπερτερεί και άλλοι πως αν θες ποιότητα πας στο PAA. Εμένα προσωπικά δε με αφορα καν το αισθητικό κομμάτι αλλά μόνο η λειτουργικότητα του πινέλου. Το μόνο που φοβάμαι είναι το backbone του Omega (δε θέλω να είναι πολύ σκληρό) επειδή ξέρω οτι το Peregrino είναι μαλακό ως προς θυσανο του.
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5276 times
Ηλικία: 57

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, αν είσαι Αθήνα/Θεσσαλονίκη/Λάρισα είναι να πας σε κάποιο μαγαζί, να τα δεις από κοντά κι όποιο σε βολεψει το κτυπάς επί τόπου...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
fusarium
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 338
Εγγραφή: 04 Οκτ 2022, 15:18
1
Has thanked: 4385 times
Been thanked: 4359 times

Sefis έγραψε: 21 Μάι 2023, 15:03 αν θες ποιότητα πας στο PAA
Με όλο τον σεβασμό αυτό με τα πινέλα δίπλα - δίπλα και με χάιδεμα του θυσσάνου καταρρίπτεται εύκολα και γρήγορα. Θα πεισθείς μόνο και μόνο με την αφή.
Μακάρι να βρεθείς σε φυσικό κατάστημα και να τα τσεκάρεις ο ίδιος.
Sefis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 07 Μάι 2023, 20:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Η αλήθεια είναι πως στο Omega τείνω περισσότερο αν και μου αρέσουν οι μικροί θυσανοι (το πολυ δλδ μεχρι 24)....Ειδομεν!!!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”