Προτάσεις για 2band πινέλο

Sefis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 07 Μάι 2023, 20:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Καλημέρα συνξυριστες και καλά ξυρισματα.
Θέλω προτάσεις για πινέλο 2band έως 50€.
Κάνω bowl lathering και προτιμώ συνήθως τα σαπούνια και λιγότερο τις κρέμες οπότε θέλω ένα πινελακι που να μπορεί να ανταπεξελθει και στα σαπούνια και να μη γίνεται σφουγγαρίστρα.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14348 times
Ηλικία: 54

Στην κατηγορία τιμής το Yaqi Moka two band είναι μία καλή λύση, για καμιά ώρα ακόμα έχει προσφορά στα 38 ευρώ
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Eδώ δες τη λίστα. Όλα κάτω από 50 ευρώ και όλα αξιοπρεπέστατα σε αυτό το εύρος τιμής, δεν θα σε απογοητεύσουν. Πρόσεξε να δεις στις φώτο από κάτω τα mm που είναι το καθένα, ανάλογα με το μέγεθος που το θες. Καθαρά προσωπική γνώμη, επειδή θα ανοίξει ό,τι και να γίνει να πάρεις 22-24mm. Αν πας πιο ψηλά μπορεί να καταλήξεις να σφουγκαρίζεις..
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14348 times
Ηλικία: 54

@stakyr Σταύρο δεν παίζει ρόλο η διάμετρος του θυσάνου για το αν θα είναι "σφουγγαρίστρα" αλλά η πυκνότητα, το σχήμα (bulb/fan), το ύψος (loft) πάνω από τη λαβή και το πως είναι σεταρισμένος μέσα στη λαβή (αν η άκρη της κόλλας είναι χαμηλότερα, πρόσωπο με αυτήν ή προεξέχει (glue bump).
Έχω 6 πινέλα ασβού 26m και κανένα δεν είναι "σφουγγαρίστρα", το δε Moka έχει μπόλικο backbone και για τα γούστα μου τα 26mm είναι ιδανικό μέγεθος σε ασβοπίνελο.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Μιλούσα για τα yaqi συγκεκριμένα. Εγώ εχω πάρει ένα 24mm και δες πως είναι. Διπλάσιο το πανω απ το κατω μέρος Εικόνα
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14348 times
Ηλικία: 54

Μα όλα τα ασβοπίνελα είναι υπερδιπλάσια στο πάνω μέρος τους από τη βάση, το 26άρι moka είναι 62 στο φαρδύτερο σημείο του και δεν έχει χάσει το backbone για να το πεις σφουγγαρίστρα ενώ είναι απολαυστικό στο face lather. Έχεις δοκιμάσει άλλο ασβό και τι ακριβώς σε ενοχλεί στο πινέλο σου ??

Εικόνα
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Όταν λέω σφουγγαρίστρα δεν εννοώ οτι χάνει το backbone, αλλά ότι απλώνει πάρα πολύ στο πρόσωπο, ότι σφουγγάριζει το μισο πρόσωπο, αντί ένα πιο μικρό μέρος του. Με το πινέλο μου, δεν έχω κανένα πρόβλημα γιαυτό και το προτείνω, αν και προτιμώ πιο μαζεμένα πινέλα σε εύρος, να μου δίνουν μεγαλύτερη λεπτομέρεια στο απλωμα του αφρού
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14348 times
Ηλικία: 54

Μπερδευτήκαμε Σταύρο, με τον όρο "σφουγγαρίστρα" αναφερόμαστε στα πινέλα με πολύ λίγο backbone (τουλάχιστον αυτό έχω αντιληφθεί από τις συζητήσεις στο φόρουμ) οπότε αν εννοείς ότι είναι μεγάλο σε μέγεθος για τα γούστα σου απολύτως δεκτό και σεβαστό.
Γιάννης
Sefis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 07 Μάι 2023, 20:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Εγώ εξ αρχής ήθελα να πάω σε Silvertip ως καλύτερη τρίχα, αλλά αναφέρεται γενικά ότι είναι πολύ μαλακή η τρίχα του και σφουυγγαρίζει να το πω έτσι οπότε ως καλύτερη επιλογή είναι τα 2band ως πιο σκληρή τρίχα. Δεν ξλερω αν ισχύει αυτό.
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14348 times
Ηλικία: 54

Φίλε μου αν δεν δοκιμάσεις δεν θα μάθεις ποτέ τι σου αρέσει, επίσης άλλο το silvertip ή το two band των ακριβών εταιρειών Thater, Simpson κτλ. και άλλο των κινέζικων που τα πλακώνουν στη χημική επεξεργασία όπως αναλυτικά έχει περιγράψει ο Ανδρέας @merambelo εδώ
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”