Προτάσεις για 2band πινέλο

Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11589 times
Ηλικία: 55

Είναι κάτι που εξαρχής ήθελα να γράψω, το έγραψα κ το έσβησα. Με αφορμή το παραπάνω ποστ του Γιάννη το ξαναγράφω και αν το δείτε πάει να πει πως δεν το ξαναέσβησα. Αντί να γίνεται κάποια ερώτηση καλό είναι να γίνεται κάποια αναζήτηση στα νήματα του φόρουμ γιατί είναι θέματα που έχουν απαντηθεί πολλές φορές. Και μάλιστα έχουν απαντηθεί και από μέλη με γνώσεις που δεν είναι πλέον στο φόρουμ για να απαντήσουν εκ νέου. Συν τις σχετικές απαντήσεις που μπορεί να προκύψουν και δεν εμπεριέχονται στο αρχικό ερώτημα. Φιλικά και ειρηνικά αυτά... Αλλά για να πω και κάτι σχετικό με το ερώτημα, αν πας σε κάτι κάτω από 50€ τα Yaqi μάλλον είναι μονόδρομος. Αν είχα ποστάρει πριν την Κυριακή θα έγραφα πως με το promo Discovery η Yaqi στο Aliexpress είχε βγάλει τρία όμορφα 2band με 14€ που κάνουν πάνω από 30€. Αλλά πάει... Που μπορεί όμως να ξανάρθει.
Μπάμπης
Sefis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 07 Μάι 2023, 20:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Σωστό το αν δε δοκιμάσεις δε θα μάθεις ποτέ τι σου αρέσει, αλλά απο το άρθρο το οποίο διάβασα ουκ ολίγες φορές προκύπτει πως: α) Αν πληρώσεις καλό θυσανο θα έχεις αυτό που πλήρωσες και β) Και να το πληρώσεις μπορεί απλά να πληρώσεις κάτι που δεν αξίζει και ίσως να έπαιρνες το ίδιο με πολύ λιγότερα χρήματα.....
Όσο για το επαναλαμβανομενα ποστ, όταν ένα ποστ έχει να απαντηθεί απ το 2015 και ένας μπαίνει στο ΠΞ το 2022 είναι λογικό να κάνει ένα καινούριο ποστ διότι θα εχουν βγει καινούρια προϊόντα και θα θέλει τη γνώμη των παλαιότερων και όχι να μείνει σε εκείνο το ποστ (φιλικά πάντα)......
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

Sefis έγραψε: 16 Μάι 2023, 09:53 Εγώ εξ αρχής ήθελα να πάω σε Silvertip ως καλύτερη τρίχα, αλλά αναφέρεται γενικά ότι είναι πολύ μαλακή η τρίχα του και σφουυγγαρίζει να το πω έτσι οπότε ως καλύτερη επιλογή είναι τα 2band ως πιο σκληρή τρίχα. Δεν ξλερω αν ισχύει αυτό.
ειναι και θεμα πυκνοτητας του θυσανου

μπορει να 'σφουγγαριζει΄και το ενα και το αλλο αν ειναι λιανοι οι θυσανοι
per ardua ad astra
Sefis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 07 Μάι 2023, 20:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Σε ποιο πινέλο δλδ θα πηγαίνατε; Εγώ καταλήγω σε 22-24 θυσανο όχι παραπάνω απλά δεν ξερω αν θα παω σε silvertip ή two band.
Άβαταρ μέλους
mitsos
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1719
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2016, 10:00
7
Has thanked: 4002 times
Been thanked: 6263 times

Προτάσεις για 2band πινέλο. Το δίλημμα 2band ή 3band ή silvertip είναι καθαρά θέμα δέρματος και γούστου. Πέρα από αυτό όμως παίζουν (όπως αναφερεται και πιο πάνω) ρόλο άλλοι παράγοντες πχ πυκνότητα και διατομή θύσανου, μήκος τρίχας, ακόμα και η λαβή και το πως την πιάνει το συγκεκεριμένο χέρι κλπ κλπ. Φάσμα κόστους τεράστιο, Από κινέζικα απλά μέχρι τα plisson των πολλών εκατοντάδων ευρώ. Ένα πολύ καλό πινέλο είναι το yaqi/26 2band. Αρκετά πιο πάνω βρίσκει κανείς τα πινέλα του merambelo (ένα που έχω με 26άρη θύσανο ξύλινη λαβή και τρίχα hmw είναι από τα καλύτερά μου και πιστεύω καλύτερο από αρκετά ακριβότερα) Πολύ καλή ποιότητα και προσεγμένη δουλειά.
"Aut viam inveniam aut faciam "
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Ξανασηκώνω το παρών νήμα ζητώντας τη γνώμη σας σε αναζήτηση κάποιου "decent" 2band πινέλου.
Γενικά η εμπειρία μου με ασβούς είναι μικρή (από ένα απλό badger της hjm σε μαντζουριανό της ζενιθ που έδωσα -και μετα ξαναπήρα πάλί άλλο ματζουριανό της ζενιθ που τελικά μάλλον θα τον δώσω και αυτόν).
Έχω κάποια καλούτσικα συνθετικά που κάνω την δουλειά μου -επίσης και γουρουνάκια που τα χρησιμοποιώ λιγότερο, αλλά ότι και να πω, αυτή την αίσθηση που δίνει το ασβούδι (καθώς και τον πυκνό ήχο του "χλούτσου-χλούτσου" όταν κάνω λαδερ στο μπωλάκι δεν τα πιάνει το artificial η ο χοίρος.

Βάζω κάποια specs:

Χρήση κατα κόρον σε μπωλ λαδερ - θέλω κάτι ειδικά για σκληρά και 3-milled σαπουνια που κάνω πάρα πολύ φόρτωμα (φορτώνω για να ξυρίσω όλη τη γειτονιά -τους γείτονες και τις γάτες τους) και μετά περνάω σε μπωλάκι.
Θύσανο max 22mm - δεν θέλω να απλώνει παρα πολύ στο πρόσωπο (δεν θελω δηλαδή πινέλο που να μου "καταπίνει" το μάγουλο την ώρα που λαδάρω ...ναι μεν να κάνει ωραίο splay αλλά όχι να παλεύω με το alien).
Handle να είναι κάπως "μπαμπάτσικο" δηλαδή κάτι που να μπορώ εύκολα να το γυροβολάω στο puck και μετά στο μπώλ χωρίς να χάνεται μέσα στον αφρό μετά από λίγο , πχ κάτι σε μέγεθος κοντά στους ζενιθ πάνω-κάτω.

Τιμή (η τιμή τιμή δεν έχει) θα τα βρούμε ... (καλά δεν είπαμε και paladin -και φυσικά δεν θα γκρινιάξω και για κάποιο οικονομικό αλλά τίμιο πινέλο).
Αν προταθεί και κατάστημα ,αν είναι δυνατόν προτιμώ από ΕΕ και όχι από την άλλη μεριά της γης - η τα βάθη της ασίας. Ακόμα καλύτερα ελληνικό μαγαζί να αφήσω αν μπορώ και ένα μέρος του κέρδους τοπικά.

Για δώστε τα φώτα σας...

(p.s. εναλλακτικά δεν έχω και μεγάλο πρόβλημα να πάρω κάποιο θύσανο και να τον προσαρμόσω, αλλά θέλω να "δοκιμάσω τα νερά" που λέμε -δηλαδή να δω τι προτείνουν οι χρήστες από δικές τους προτιμήσεις και σε σχέση με τι προσφέρει η αγορά αυτή τη στιγμή -δήλάδη του π@υστη που λέμε ...δεν θα βρούμε ένα πινέλο;; )
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Χάρης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 19 Σεπ 2023, 09:47
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 135 times
Ηλικία: 51

Ολα καλα σε αυτα που ζητας αλλα 22αρι θυσανο σε 2band λιγο χλωμο να βρεις τουλαχιστον ελλαδα ισως καποιο yaqi και αν,στον maggard εχει ενα με μεταλλικο handle κι εχει καλα review ριξε μια ματια
Tallowας απο κουνια
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13438 times
Been thanked: 14362 times
Ηλικία: 54

Κάνω αποκλειστικά face lather καθώς απολαμβάνω το αγκάλιασμα του θύσανου στο πρόσωπο και για μένα τα Thater ξεχωρίζουν για την ποιότητα της τρίχας και την ποιότητα κατασκευής. Ακόμα και ένα που είχε μία ελάχιστη τραχύτητα στην αρχή μετά από καμιά 30αριά ξυρίσματα έχει γίνει απαλό σαν χάδι. Έχω δοκιμάσει Shavemac, Zenith, Yaqi και τα Thater είναι σε άλλο επίπεδο, το 4670 είναι σεταρισμένο για περισσότερο backbone και φορτώνει σκληρά σαπούνια σχετικά εύκολα ενώ το 4125 για βελούδινη αίσθηση.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Χάρης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 19 Σεπ 2023, 09:47
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 135 times
Ηλικία: 51

Συνξυριστη μου @Akist για δες εδω

Εικόνα
Tallowας απο κουνια
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Χάρη , ευχαριστώ για την πρόταση. :)
Προσωπικά θεωρώ πολύ μικροκαμωμένη αυτη τη λαβή , μου αρέσει το minimal γενικά , αλλά πιστεύω πως η συγκεκριμένη θα μου "χαλάσει το ζεν" ειδικά αμα πάω να κάνω αφρό σε μπωλάκι.
Επίσης δεν έχω δοκιμάσει ποτέ μου mixed θύσανο και φοβάμαι πως θα το βάλω πάνω στο πρόσωπό μου μια φορά και μετά θα πάει χάρισμα.

Αυτές τις μέρες κοιτάζω κάποια πινέλα που μου ήρθαν δανεικά και είναι διαφορετικής φιλοσοφίας από αυτό που είχα στο μυαλό μου να ψωνίσω αρχικά (αλλά είναι καταπληκτικά όλα ... και με βλέπω να "ξεπαραδιάζομαι" μόλις μπεί ο μισθός του επόμενου μήνα).
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”