Εξωτερικοί Παράγοντες που επηρεάζουν το ξύρισμα.

Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Δεν συζητιούνται αρκετά συχνά, πιθανόν για κάποιους να μην υφίστανται. Το έχω ψάξει όμως αρκετά και έχω καταλήξει ότι επηρεάζουν κατά πολύ το τελικό αποτέλεσμα.
Λαμβάνω πάντα την παραδοχή ότι το ξύρισμα είναι 90% ενυδάτωση, κάτι που υποστηρίζω με πάθος. Τα παρακάτω προέρχονται από προσωπικές εμπειρίες και δεν είναι επιστημονική έρευνα.
1. Καιρικές συνθήκες – Ταλαιπωρία δέρματος. Αν όλη την ημέρα είστε στον ήλιο, ειδικά καλοκαίρι και χωρίς αντηλιακή κρέμα, ή αν τον χειμώνα σας φυσάει παγωνιά στο πρόσωπο, για ώρα είναι σίγουρο ότι το ξύρισμα σας θα έχει προβλήματα αν δεν αφήσετε ένα χρονικό διάστημα (1-2 ώρες) ώστε το δέρμα να επανέλθει όσο γίνεται, και φυσικά ίσως χρειαστεί η διπλή προετοιμασία. Προβλήματα υπάρχουν και αν π.χ. είστε όλη μέρα σε σκόνη και γενικά επιβαρυμένο περιβάλλον.
2. Αν έχετε φάει ή πιει αλκοόλ σε μεγάλες ποσότητες, οι πιθανότητες να κοπείτε είναι μεγαλύτερες. Είναι καλό να ξυρίζεστε 1-2 ώρες μετά το φαγητό. Γενικά κατά την διαδικασία της πέψης το πρόσωπο έχει περισσότερες πιθανότητες να ερεθιστεί ή κοπεί. Για αυτό το λόγο το καλύτερο ξύρισμα είναι το πρωί, άσχετα αν για τους περισσότερους είναι δύσκολο.
3. Όταν η ψυχολογική κατάσταση σας δεν είναι καλή, το ξύρισμα έχει πολλές πιθανότητες να μην είναι καλό. Αφενός γιατί δεν θα χειρίζεστε σωστά τα εργαλεία σας, αλλά και αφετέρου γιατί το δέρμα δεν ανταποκρίνεται σωστά ειδικά στην ενυδάτωση. Για το δεύτερο δεν γνωρίζω την επιστημονική εξήγηση – ίσως ο Ηλίας να μπορούσε να βοηθήσει-.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Apostolos έγραψε:το ξύρισμα είναι 90% ενυδάτωση
Μεγάλη υπερβολή πιστεύω.
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Κι όμως. Λίαν συντόμως θα γράψω ένα άρθρο για το ξύρισμα, ασχέτου φοράς τριχών , σε τρία περάσματα πάνω - κάτω, 90 μοίρες μύτη - αυτιά, 90 μοίρες αυτιά – μύτη, ένα σύστημα το οποίο εφαρμόζω και είναι εμπνευσμένο από το Method Shaving. Ανήκω στην σπάνια, αλλά υπαρκτή κατηγορία ανθρώπων που τα γένια τους δεν έχουν ενιαία κατεύθυνση ακόμη και διπλανές τρίχες. Σε συνδυασμό με το ευαίσθητο δέρμα και το ότι είναι πολύ σκληρά τόσα χρόνια ταλαιπωρούμουν, πολύ άσχημα όμως. Θα σου έχει τύχει να δεις στον δρόμο ανθρώπους γεμάτους σπυριά, ingrown hairs, μόνιμους ερεθισμούς κ.λπ. Η λύση είναι η σωστή ενυδάτωση στον μέγιστο βαθμό η οποία δεν είναι καθόλου απλό να την πετύχεις, παίζουν πολλά ρόλο, γιαυτό και το θέμα αυτό.

Όμως δεν ανήκουν όλοι οι άνθρωποι σε αυτή την κατηγορία. Για τους περισσότερους τα πράγματα είναι πιο απλά. Το δέρμα τους είναι ήδη κατά πολύ ενυδατωμένο, και χωρίς τα υπόλοιπα προβλήματα που ανέφερα, οπότε για αυτό νομίζουν ότι π.χ. μια μεγάλη προετοιμασία είναι περιττή, γιατί στην ουσία έχουν καλύτερο σημείο εκκίνησης. Οπότε εν μέρει έχεις δίκιο.
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Slur
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3535
Εγγραφή: 26 Οκτ 2010, 13:59
13
Has thanked: 35 times
Been thanked: 148 times

Δεν διαφωνώ επί της ουσίας, αλλά χάνουμε την αίσθηση των αριθμών.
90% σημαίνει ότι αν βάλω το κεφάλι μέσα σε ένα κουβά με νερό μέχρι να μουλιάσει, θα μου έχουν φύγει και τα περισσότερα γένια. Αυτό σημαίνει 90% η αξία της ενυδάτωσης.
Δηλαδή το ξυράφι που τα κόβει θα στριμωχτεί με όλα τα άλλα στο 10% ;

Ξέρω, δεν έχουν ουσία αυτά που λέω, αλλά να μην χάνουμε το νόημα των λέξεων και των αριθμών. Έχουν και αυτά την αξία τους. :beah2
Συγνώμη αν σου την έσπασε το ποστ :censored1

Το θέμα που άνοιξες είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον πάντως.



Επίσης εξωτερικοί παράγοντες είναι και άνθρωποι που ενδεχομένως να τριγυρνάνε στο σπίτι και να ανοίγουν απότομα την πόρτα του μπάνιου.
Για αυτό εγώ κλειδώνω όταν κυκλοφορεί γυναίκα στο σπίτι και πρέπει να ξυριστώ με την κουμπούρα μου. :whistle
εἶς ἐμοὶ μύριοι, ἐὰν ἄριστος ἦι
Άβαταρ μέλους
BABIS
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 971
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2010, 23:51
13
Τοποθεσία: Αθήνα, Ελλάς.
Has thanked: 3 times
Been thanked: 211 times

Slur έγραψε:Επίσης εξωτερικοί παράγοντες είναι και άνθρωποι που ενδεχομένως να τριγυρνάνε στο σπίτι και να ανοίγουν απότομα την πόρτα του μπάνιου.Για αυτό εγώ κλειδώνω όταν κυκλοφορεί γυναίκα στο σπίτι και πρέπει να ξυριστώ με την κουμπούρα μου.
Το να λείπει η γυναίκα από το σπίτι είναι σημαντικότατος παράγοντας.
Καθημερινές κάνω τέλεια ξυρίσματα, επειδή ξυρίζομαι μεσημέρι όταν λείπει η γυναίκα μου.
Αν κάποια στιγμή κάνω τη μεγάλη απόφαση να πάρω φαλτσέτα,
θα την παίρνω τηλέφωνο πριν ξεκινήσω το ξύρισμα
και αν έχω εξασφαλίσει ότι δεν θα έρθει την επόμενη μισή ώρα θα ... ξεκινάω.
:megagrin :megagrin :megagrin
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Bad mood...

Οχι τοοοσο εξωτερικος παραγοντας, μπορει να προελθει απο εξωτερικη επιρροη και να εχει "φονικα" αποτελεσματα ομως..
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
eliakiss
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: 07 Οκτ 2010, 17:47
13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Ηλικία: 57

Apostolos έγραψε:2....Γενικά κατά την διαδικασία της πέψης το πρόσωπο έχει περισσότερες πιθανότητες να ερεθιστεί ή κοπεί. Για αυτό το λόγο το καλύτερο ξύρισμα είναι το πρωί, άσχετα αν για τους περισσότερους είναι δύσκολο.
Απόστολε, δεν βρίσκω επιστημονική εξήγηση στην παρατήρησή σου αυτή. Γνωρίζω ότι κατά τη διάρκεια της πέψης υπάρχει αυξημένη κυκλοφορία αίματος σε στομάχι κι έντερο, με αποτέλεσμα να υπάρχει μειωμένη κυκλοφορία σε άλλες περιοχές του σώματος. Σ' αυτό οφείλεται και η υπνηλία που αισθανόμαστε μετά από τα γεύματα (μειωμένη κυκλοφορία στον εγκέφαλο). Μάλλον λοιπόν, θα αιμορραγούμε λιγότερο αν ξυριστούμε μετά το φαγητό και κοπούμε, αλλά θα είναι περισσότερο πιθανό να κοπούμε επειδή θα υπάρχει μειωμένη εγρήγορση μετά από γεύμα.
Clean face, clean heart...

Ηλίας
Άβαταρ μέλους
Apostolos
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δάσκαλος Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 6359
Εγγραφή: 22 Ιαν 2009, 14:06
15
Has thanked: 1394 times
Been thanked: 652 times
Επικοινωνία:

Ηλία το έχω διαπιστώσει εμπειρικά, ούτε εγώ μπορώ να το εξηγήσω, ίσως είναι αυτό που λες…
Νow Τhat Υou Αre Α Μan, Shave Like One.
or
Grow A Beard
(growing a beard doesn't mean you have to be ungroomed)
Άβαταρ μέλους
Gati
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 112
Εγγραφή: 26 Αύγ 2010, 18:59
13
Has thanked: 17 times
Been thanked: 7 times
Ηλικία: 42

Slur έγραψε:Για αυτό εγώ κλειδώνω όταν κυκλοφορεί γυναίκα στο σπίτι και πρέπει να ξυριστώ με την κουμπούρα μου. :whistle
δε φταιω εγω που διαβασα "κουμπαρα" αντι για "κουμπουρα" :megagrin !!!!!!!!!
Άβαταρ μέλους
Stefanos
Καθηγητής Ξυρίσματος
Καθηγητής Ξυρίσματος
Δημοσιεύσεις: 9900
Εγγραφή: 14 Ιουν 2010, 10:28
13
Τοποθεσία: [ Mering ]
Has thanked: 212 times
Been thanked: 1189 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Και γω το ιδιο ειχα διαβασει και προσπαθουσα να καταλαβω τι θελει να πει ο ποιητης! :megagrin
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”