Γκάλοπ για τη νέα αγορά

Ποια από τις παρακάτω και γιατί ? Ή άλλη...

Rex Ambassador
4
31%
Rex Ambassador Polished
2
15%
Rex Konsul
2
15%
Rex Konsul Polished
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Άλλη πρόταση (γράψτε στα σχόλια)
5
38%
 
Σύνολο ψήφων: 13
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

Το αποδοτικοτερο ξυρισμα με ανυπαρκτους ερεθισμους απο μια κεφαλη στην οποια εχει γινει εξαιρετικη δουλεια. Πολυ μικρο διακενο λεπιδας οπως και εκθεση παρολα αυτα τρομερα αποδοτικη! Δεν ειναι τυχαιο που οποιος την αγοραζει λεει τα καλυτερα. Εγω προσωπικα εχω βαλει προς πωληση τις περισσοτερες μηχανες μου αφοτου απεκτησα την Blackbird. Ειχα φτασει να εχω πανω απο 25 αλλα μπορω να μεινω μονο με 1, την Blackbird.
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Κατ αρχάς για να μην πολυμπερδευομαστε, να πούμε πως αν είναι να πάρεις κάποια rex, θα πάρεις την ambassador που είναι ρυθμιζόμενη και μπορείς να κάνεις ο,τι θες και κατά το ξύρισμα και όσον αφορά τη συχνότητα των ξυρισματων. Οι άλλες rex, είναι καλές μηχανές, αλλά καμία δεν είναι η super ουαου μηχανή, κατά τη γνώμη μου. Με την ambassador είναι σαν να έχεις τρεις μηχανές σε μια, όσον αφορά στην επιθετικότητα - αποτελεσματικότητα.

Τώρα όσον αφορά στην rex ή στην Blackbird, εγώ θα διαφωνήσω με τον Απόστολο, εν μέρη. Η Blackbird είναι μια πραγματικά εξαιρετική μηχανή, αποτελεσματική, ήπια (πάντα με βαση την αποτελεσματικότητα της) και δουλεύει άριστα με τις περισσότερες λεπίδες. Από την άλλη έχει έναν και μόνο χαρακτήρα. Δεν αλλάζει. Είναι αυτό. Είτε σου κάνει είτε όχι. Πολύ δύσκολα θα κάνεις κάθε μέρα ξύρισμα με αυτήν και κατά τη διαρκεία του ξυρίσματος δεν μπορείς να αλλάξεις τίποτα.

Η ambassador μπορεί να κάνει από δυο ξυρίσματα τη μέρα μέχρι ένα ξύρισμα τη βδομάδα, είναι άλλης φιλοσοφίας μηχανή, επειδή είναι ρυθμιζόμενη.

Για να καταλήξω κάπου, αν έχεις κι άλλες αρκετές μηχανές, πάρε την Blackbird. Αν ψάχνεις να βρεις μια και μόνο ή αν είναι από τις πρώτες σου και θέλεις να παίξεις λίγο με ρυθμίσεις, πάρε την rex.
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27393 times
Been thanked: 38926 times
Ηλικία: 54

Παρότι γνωρίζω άριστα τις παραπάνω μηχανές, δε θα προσθέσω παρά μόνο το ότι έχουν γραφεί σεντόνια για πάρτη τους στο φόρουμ και με λίγο διάβασμα θα σχηματίσεις εικόνα. Blackbird και Ambassador είναι μες στις πέντε που κράτησα* από τις πενήντα και βάλε.

Άποψη προσωπική θα σχηματίσεις μόνο όταν βάλεις τη μηχανή να ξυριστείς. Κάθε πρόσωπο είναι διαφορετικό, κάθε προτίμηση είναι προσωπική.

Άσε που ο καθένας θα σου προτείνει τη μηχανή που αρέσει στον ίδιο. Στο ΠΞ με τα λόγια δεν προχωράς, μόνο με τις δοκιμές.

Η Konsul είναι ρυθμιζόμενη slant, δεν τη δοκίμασα ούτε με έλκει κάτι σε αυτήν για να τη δοκιμάσω. Διαβάζω απ' όσοι την έχουν, ότι είναι πιο ήπια και 'άνευρη' από την Ambassador.

Από τη μακρά πλέον γνώση και εμπειρία που αποκόμισα, θεωρώ ότι η διαφορά στο φινίρισμα machined με polished είναι μόνο αισθητική. Ίσως κάποιοι με πιο ευαίσθητη επιδερμίδα ή που δε φτιάχνουν καλό προστατευτικό λάδερ, να σου πουν ότι οι polished γλιστρούν καλύτερα.

* επειδή θα με ρωτήσετε, οι λοιπές είναι η Vector, η R41 και η Yaqi The Final Cut.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

stakyr έγραψε: 01 Ιαν 2023, 02:05 Πολύ δύσκολα θα κάνεις κάθε μέρα ξύρισμα με αυτήν
Εχεις δικιο , δεν προλαβαινουν να βγουν τα γενια σε μια μερα
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27393 times
Been thanked: 38926 times
Ηλικία: 54

Τα δικά μου βγαίνουν και ξυρίζομαι κάθε πρωί στις 6. Τρία περάσματα με R41 και Ambassador, τέσσερα με τις Blackbird.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 115 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

@Apostolos K Εμένα μου πουλάνε τη Machined closed comb, την ασημένια αλλά τη φοβάμαι γιατί πρώτη μου μηχανή ήταν η Rockwell 6S Matte και δε μου άρεσε καθόλου. Δε γλιστρούσε ούτε με αίτηση!!! Και δοκίμασα τα πάντα - λεπίδες, grip, κρέμες, σαπούνια...

@stakyr Μα όλες ρυθμιζόμενες είναι εκτός από την Envoy που είναι γύρω στο 3-4 της Ambassador. Αυτό που με χαλάει είναι πως λένε ότι είναι επιθετική και νιώθεις πολύ λεπίδα ακόμα και στα χαμηλά. Εμένα έχουν περάσει από τα χέρια μου όλες κι όλες δύο μηχανές (εκτός από μια φαλτσέτα και δύο σαβέττες). Η Rockwell και η Futur, την οποία και πουλάω. Δεν έμεινα με καμία ευχαριστημένος.

Τα γένια τα δικά μου κάνουν περίπου τρεις μέρες για να βγουν γιατί κάνω δύο χέρια - ενα κανονικά κι ένα κόντρα, cross απαγορεύεται γιατί βγάζω σπυράκια!
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

Αυτο που λεει ο Ανδρεας @Vavous ειναι πολυ σωστο. Πρεπει να δοκιμασεις για να δεις τι σου ταιριαζει. Εγω την ειχα δοκιμασει την Blackbird για 9 συνεχομενα ξυρισματα και μετα απο μερικους μηνες την βρηκα μεταχειρισμενη και την πηρα. Οσον αφορα το γλιστρημα ειναι αστεια πραγματα. Μια χαρα γλιστραει η μηχανη ειδικα αν βαλεις ενα καλο σαπουνι.
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

ManosRK έγραψε: 31 Δεκ 2022, 21:06 Η τιμή της και ότι είναι Κινεζική (πάρτε το όπως θέλετε 🙂) εμένα με αποτρέπει πάντως.
Χωρίς να θέλω επ' ουδενί να υποστηρίξω ότι η εν λόγω μηχανή θα σου προσφέρει αντίστοιχη εμπειρία με μηχανές που κοστίζουν τω όντι τα 10πλά, θα σου πω ότι αυτή η εντύπωση που έχεις προέρχεται από τα πρώιμα χρόνια της δεκαετίας του 2000, το πολύ-πολύ ως τις αρχές της δεκαετίας του 2010 για την Ελλάδα, που αργούμε αρκετά να πάρουμε μυρωδιά τις παγκόσμιες εξελίξεις.

Αυτή τη στιγμή, η Κίνα είναι η πιο προηγμένη βιομηχανική χώρα του κόσμου. Δεν παράγει απλώς ποσότητες φθηνών προϊόντων, όπως μέχρι το 2008-2009. Παράγει ΤΑ καλύτερα και ακριβότερα πάνελ οθονών (QLED, OLED και δε συμμαζεύεται), ενώ οι ΗΠΑ όχι. Παράγει τα πιο προηγμένα μικροτσίπ, που χρησιμοποιούνται, από τα πλυντήρια ρούχων Miele (αυτά τα πανάκριβα και καλά "made in Germany") ως κι από τους εγκεφάλους των -και καλά- Αμερικανικών αυτοκινήτων TESLA. Ο μόνος της ανταγωνισμός είναι... η Ταϊβάν και πολύ-πολύ λιγότερο η Ιαπωνία, η οποία έχει επίσης γυρίσει την οικονομία της μακριά από την τεχνολογική παραγωγή και περισσότερο προς το research & development.

Ας μη μιλήσω για κινητά τηλέφωνα, κονσόλες παιχνιδιών, τάμπλετ και hardware προσωπικών υπολογιστών. 100% μονοπωλιακή παγκοσμίως Κίνα, από την πρώτη βίδα ως την τελευταία κάρτα γραφικών των 900 ευρώ. Από το φθηνότερο lenovo ως το ακριβότερο macbook, θα βρεις μέσα αποκλειστικά προϊόντα Κίνας (80-100%) ή Ταϊβάν (0-20%).

Οπότε, το να λέμε το 2023 ότι δεν αγοράζουμε Κινέζικο αγαθό γιατί μας φαίνεται χαμηλής ποιότητας, είναι σα να λέμε το 1908 ότι δε θέλουμε Αμερικάνικο αυτοκίνητο. Μα, δεν υπάρχει το 1908 άλλο πολιτικό αυτοκίνητο στον κόσμο, πέρα από το Model T της Ford. :mrgreen:

Για να επιστρέψω στον πυρήνα του θέματος, οι μόνοι λόγοι για τους οποίους μία rex ή μία blackbird θα δώσει (ενδεχομένως και πολύ πιθανά) καλύτερη εμπειρία από μία yaqi, είναι δύο: Πρώτον, ότι η Δύση έβαλε τον εαυτό της από μόνη της (διώχνοντας τη βιομηχανία στη φτηνή Ανατολή) να επιστρέψει σε προ 1800 επίπεδα, δηλαδή στην εποχή της μανιφακτούρας, της μικροπαραγωγής με χειρωνακτικό τρόπο. Οπότε, όταν έχεις μικρή και κοπιώδη παραγωγή, το κόστος εκτοξεύεται (η blackbird Κίνας θα κόστιζε 70-80ε προ ΦΠΑ), αλλά η ποιότητα αυξάνεται επίσης. Ο εργαζόμενος βλέπει λάηβ όλη την παραγωγική διαδικασία και διορθώνει μικρολάθη των μηχανημάτων όπου αυτά προκύψουν.

Ο δεύτερος λόγος, είναι το καλύτερο quality control, ο μόνος τομέας στον οποίο η Δύση υπερτερεί (για πόσο ακόμη; ) της Κίνας. Κάθε κατασκευή είναι καλύτερα ελεγχόμενη και τα ποιοτικά standards υψηλότερα. Αν έχεις 1/1000 να πέσεις σε ελαττωματική Γιάκι, η πιθανότητα να συμβεί αυτό με ΡΕΞ είναι 1/100.000.
De savoir vient avoir.
ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 115 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

Νομίζω τα είπες όλα!
TASOS.K.
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 02 Απρ 2023, 09:27
1
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Καλημέρα,
RAZOROCK GERMAN 37 SLANT
Επειδή βλέπω την Consul στις βασικές επιλογές, θα πρότεινα την RAZEROCK 37 Slant. Η αλήθεια είναι ότι την CONSUL δεν την έχω δοκιμάσει (έχω σκεφτεί να πάρω μια REX αλλά δεν έχω αποφασίσει ποια)), αλλά έχω δοκιμάσει την RAZOROCK την οποία μου τη δάνεισε ένας γνωστός. Έκανα τρια ξυρίσματα, για 1η φορά με SLANT μηχανή (με τριών-τεσσάρων ημερών γένια κάθε φορά) και με μια LORD λεπίδα και μπορώ να πω ότι σταδιακά το ξύρισμα ήταν καλύτερο, δηλαδή το τρίτο καλύτερο από δεύτερο που ήταν καλυτερο από το πρώτο. Έχω ευαίσθητο δέρμα στο πρόσωπο (εξού και επέλεξα LORD λεπίδα που γενικά στο δικό μου δέρμα τη νιώθω ήπια) οπότε την πρώτη φορά την ένιωσα αρκετά επιθετική αλλά την τρίτη φορά το ξύρισμα ήταν πάρα πολύ καλό. Καλό βάρος ~90-100gr και στην τιμή που την βρίσκεις -30 euro, θεωρώ ότι είναι μια καλή επιλογή. Ίσως βέβαια τα τρία ξυρίσματα σε διάστημα 10-12 ημερών να είναι μικρό δείγμα, αλλά συτές είναι οι εντυπώσεις που μου άφησε.
Απλά ενημερώνω το forum ότι έχω ξαναξεκινήσει πρόσφατα (κάνα πεντάμηνο) το παραδοσιακό ξύρισμα (μετά από 20 χρόνια απουσίας), οπότε δεν θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”