Μπουρμπουλήθρες

Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Τα χοιρινά πινέλα είναι σχεδόν πάντα δύσκολα στο να δημιουργήσουν αφρό και σούπερ έξτρα μπελάς να φτιάξουν σωστό αφρό. Εγώ θα σου πω ότι είναι καλύτερα, βάσει δικής μου εμπειρίας, να μουλιάζεις το πινέλο 5-10 λεπτά (όσο πχ μπανιάρεσαι) και μετά να το στίβεις + τινάζεις καλά, για να φύγει όλη η περιττή υγρασία. Αν απλώς το βρέξεις λίγο πριν ξυριστείς, οι τρίχες δε θα είναι αρκούντως υγρές και το νερό μπορεί να είναι ακανόνιστο ως ποσότητα που θα βρεθεί στο σαπούνι σου.

Πάντως, η ύπαρξη φυσαλίδων per se υποδηλώνει υπερβολική παρουσία νερού, όπως σου είπαν και παραπάνω. Βέβαια, μας λες κιόλας ότι βάζεις 5γ (!!!!!!!!) σαπούνι. Το ζύγισες, ή το λες αυθαίρετα; Δε θα έπρεπε να σου κάνει καν ελάχιστο αφρό αυτή η ποσότητα σαπουνιού με αυτή την ποσότητα νερού, στην καλύτερη περίπτωση κάποια λεπτόρρευστη πάστα.
De savoir vient avoir.
ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 115 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

Δε σκέφτηκα καν να το μουλιάσω, συνήθως δε τα μουλιάζω τα πινέλα μου γιατί είναι μαλακά, δηλαδή δε χρειάστηκε ποτέ μέχρι τωρα, ούτε με χοίρου που είχα, ούτε με ασβού κλπ. αλλά θα το δοκιμάσω στο επόμενο ξύρισμα!!!! Δε μου πήγε το μυαλό εκεί!!!!!!! Έχει λογική αυτό που λες κι εύχομαι να φταίει αυτό.

Το πινέλο είναι αυτό

Εικόνα


Τα 5 γρ. σαπούνι συνήθως τα ζυγίζω αλλά εξαρτάται και το σαπούνι νομίζω, δηλαδή άλλο όγκο έχει μια κρέμα, άλλο ένα croap κλπ. ή τέλος πάντων υπολογίζω ένα κ.γ. και μου βγάζει πάντα αρκετό για δύο χέρια.
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Συμφωνώ 100% @mbakurin
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

Τα πινελα με αληθινες ζωικες τριχες πρεπει απαραιτητα να μουλιαζονται αλλιως δεν αποδιδουν
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

Επίσης με τόσο λίγο νερό θεωρώ απίθανο να καταφέρεις να σηκώσεις από το σκατλ, όχι 5γρ. σαπουνιού αλλά ούτε το αγαπημένο μου 1.5γρ
1κ.γ. σαπουνιού. Κάτι μας διαφεύγει...
Τέλος κ ψιλοάσχετο, σε κάποια σαπούνια με κάποια πινέλα, όπως του Χοζέρα ασούμε, οι φυσαλίδες δεν οφείλονται στο πολύ νερό. Αντίθετα πρέπει να βάλεις κ άλλο νερό κ άλλο νερό κ άλλο νερό κ Ωωω του Θαύματος εμφανίζεται αφρός...
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

ManosRK έγραψε: 15 Δεκ 2022, 13:36 Δε σκέφτηκα καν να το μουλιάσω, συνήθως δε τα μουλιάζω τα πινέλα μου γιατί είναι μαλακά, δηλαδή δε χρειάστηκε ποτέ μέχρι τωρα, ούτε με χοίρου που είχα, ούτε με ασβού κλπ. αλλά θα το δοκιμάσω στο επόμενο ξύρισμα!!!! Δε μου πήγε το μυαλό εκεί!!!!!!! Έχει λογική αυτό που λες κι εύχομαι να φταίει αυτό.


Τα 5 γρ. σαπούνι συνήθως τα ζυγίζω αλλά εξαρτάται και το σαπούνι νομίζω, δηλαδή άλλο όγκο έχει μια κρέμα, άλλο ένα croap κλπ. ή τέλος πάντων υπολογίζω ένα κ.γ. και μου βγάζει πάντα αρκετό για δύο χέρια.
Άρα, ανεξαρτήτως πινέλου και υλικών, βρήκαμε τι έφταιγε κατά πάσα πιθανότητα, η ελλειπής ύγρανση του πινέλου, η οποία αποτρέπεται μόνο με καλό μούλιασμα. Ντάξει, μην κάνεις και υπερβολές, πχ ώρες μουλιάσματος, αλλά 10-15 λεπτά θα σου είναι, φρονώ, υπερ-αρκετά.

Δοκίμασέ το και πες μας. Αλλά ΟΧΙ με 5 γραμμάρια σαπούνι, ούτε το Σπλέντιτ που... θέλει πόνο δεν απαιτεί τέτοια ποσότητα για μερακλήδικο αφρό. Με 1-1,5 γραμμάριο θα είσαι υπερ-εντάξει. Άντε, επειδή το πινέλο είναι χοίρος κι εσύ όχι στο απόγειο της ξυριστικής εμπειρίας, να βάλεις 2γρ. Αλλά ως εκεί, και πολύ λέμε.

Η αμέσως επόμενη σεναριολογία, είναι να έχεις πέσει σε προβληματικό πινέλο, με ελλειπή συγκέντρωση στο θύσανο, ή με κάποιο άλλο ελαττωματικό χαρακτηριστικό.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6398 times
Been thanked: 5273 times
Ηλικία: 57

Οι περισσότεροι έχουμε τις σταθερές μας... Π.χ. πλέον, μουσμευω το σαπούνι με λίγο χλιαρό νερό για κανένα πενταλεπτο και το νερό αυτό το αδειάζω στο σκατλ... φορτώνω για κανένα λεπτό το σαπούνι μέσα από το μπωλ του για συνήθως λιγότερο από ένα λεπτο (απλά μουλιασμένο και τιναγμενο το συνθετικό πινέλο, αρκετά μουλιασμένο και πολύ τιναγμενο το ζωικό πινέλο) και μετά το δουλεύω στο Σκάτλ με το νερό που έχει μέσα...

9 στις 10 φορές δεν έχω θέμα... Αν τύχει και μου κάνει χάλια σαπουναδα ή έχω θεματακια, ψάχνω σε βιντεάκια πως μπορεί κάποιος άλλος να δουλεύει το σαπούνι αυτό...

Το χειρότερο είναι να πέσεις σε σαπούνι ελαιολάδου... Βλαστημας!!!
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 115 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

babkoug έγραψε: 15 Δεκ 2022, 14:49 Επίσης με τόσο λίγο νερό θεωρώ απίθανο να καταφέρεις να σηκώσεις από το σκατλ, όχι 5γρ. σαπουνιού αλλά ούτε το αγαπημένο μου 1.5γρ
1κ.γ. σαπουνιού. Κάτι μας διαφεύγει...
Τέλος κ ψιλοάσχετο, σε κάποια σαπούνια με κάποια πινέλα, όπως του Χοζέρα ασούμε, οι φυσαλίδες δεν οφείλονται στο πολύ νερό. Αντίθετα πρέπει να βάλεις κ άλλο νερό κ άλλο νερό κ άλλο νερό κ Ωωω του Θαύματος εμφανίζεται αφρός...
Το μπωλ δεν είναι scuttle, δηλαδή δεν έχει διπλό τοίχωμα για ζεστό νερό.

Έχω πειστεί πως είναι θέμα πινέλου ή ποσότητας/ρυθμού προσθήκης του νερού γιατί με όλα τα σαπούνια και τα πινέλα ή μπωλ στο παρελθόν έβαζα ή βάζω 5 με 8 γρ. ή το ΠΟΛΥ 10 και βγάζω όση μαρέγκα χρειάζομαι ή και παραπάνω καμιά φορά.

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 19 δευτερόλεπτα:
mbakurin έγραψε: 15 Δεκ 2022, 15:02
ManosRK έγραψε: 15 Δεκ 2022, 13:36 Δε σκέφτηκα καν να το μουλιάσω, συνήθως δε τα μουλιάζω τα πινέλα μου γιατί είναι μαλακά, δηλαδή δε χρειάστηκε ποτέ μέχρι τωρα, ούτε με χοίρου που είχα, ούτε με ασβού κλπ. αλλά θα το δοκιμάσω στο επόμενο ξύρισμα!!!! Δε μου πήγε το μυαλό εκεί!!!!!!! Έχει λογική αυτό που λες κι εύχομαι να φταίει αυτό.


Τα 5 γρ. σαπούνι συνήθως τα ζυγίζω αλλά εξαρτάται και το σαπούνι νομίζω, δηλαδή άλλο όγκο έχει μια κρέμα, άλλο ένα croap κλπ. ή τέλος πάντων υπολογίζω ένα κ.γ. και μου βγάζει πάντα αρκετό για δύο χέρια.
Άρα, ανεξαρτήτως πινέλου και υλικών, βρήκαμε τι έφταιγε κατά πάσα πιθανότητα, η ελλειπής ύγρανση του πινέλου, η οποία αποτρέπεται μόνο με καλό μούλιασμα. Ντάξει, μην κάνεις και υπερβολές, πχ ώρες μουλιάσματος, αλλά 10-15 λεπτά θα σου είναι, φρονώ, υπερ-αρκετά.

Δοκίμασέ το και πες μας. Αλλά ΟΧΙ με 5 γραμμάρια σαπούνι, ούτε το Σπλέντιτ που... θέλει πόνο δεν απαιτεί τέτοια ποσότητα για μερακλήδικο αφρό. Με 1-1,5 γραμμάριο θα είσαι υπερ-εντάξει. Άντε, επειδή το πινέλο είναι χοίρος κι εσύ όχι στο απόγειο της ξυριστικής εμπειρίας, να βάλεις 2γρ. Αλλά ως εκεί, και πολύ λέμε.

Η αμέσως επόμενη σεναριολογία, είναι να έχεις πέσει σε προβληματικό πινέλο, με ελλειπή συγκέντρωση στο θύσανο, ή με κάποιο άλλο ελαττωματικό χαρακτηριστικό.


Υπάρχει περίπτωση να το "τρώει" το πινέλο ?

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 19 δευτερόλεπτα:
babkoug έγραψε: 15 Δεκ 2022, 14:49 Επίσης με τόσο λίγο νερό θεωρώ απίθανο να καταφέρεις να σηκώσεις από το σκατλ, όχι 5γρ. σαπουνιού αλλά ούτε το αγαπημένο μου 1.5γρ
1κ.γ. σαπουνιού. Κάτι μας διαφεύγει...
Τέλος κ ψιλοάσχετο, σε κάποια σαπούνια με κάποια πινέλα, όπως του Χοζέρα ασούμε, οι φυσαλίδες δεν οφείλονται στο πολύ νερό. Αντίθετα πρέπει να βάλεις κ άλλο νερό κ άλλο νερό κ άλλο νερό κ Ωωω του Θαύματος εμφανίζεται αφρός...
Αυτό μου έχει συμβεί στο PAA CaD που έχω!

Προστέθηκε μετά από 8 λεπτά 5 δευτερόλεπτα:
mbakurin έγραψε: 15 Δεκ 2022, 15:02
ManosRK έγραψε: 15 Δεκ 2022, 13:36 Δε σκέφτηκα καν να το μουλιάσω, συνήθως δε τα μουλιάζω τα πινέλα μου γιατί είναι μαλακά, δηλαδή δε χρειάστηκε ποτέ μέχρι τωρα, ούτε με χοίρου που είχα, ούτε με ασβού κλπ. αλλά θα το δοκιμάσω στο επόμενο ξύρισμα!!!! Δε μου πήγε το μυαλό εκεί!!!!!!! Έχει λογική αυτό που λες κι εύχομαι να φταίει αυτό.


Τα 5 γρ. σαπούνι συνήθως τα ζυγίζω αλλά εξαρτάται και το σαπούνι νομίζω, δηλαδή άλλο όγκο έχει μια κρέμα, άλλο ένα croap κλπ. ή τέλος πάντων υπολογίζω ένα κ.γ. και μου βγάζει πάντα αρκετό για δύο χέρια.
Άρα, ανεξαρτήτως πινέλου και υλικών, βρήκαμε τι έφταιγε κατά πάσα πιθανότητα, η ελλειπής ύγρανση του πινέλου, η οποία αποτρέπεται μόνο με καλό μούλιασμα. Ντάξει, μην κάνεις και υπερβολές, πχ ώρες μουλιάσματος, αλλά 10-15 λεπτά θα σου είναι, φρονώ, υπερ-αρκετά.

Δοκίμασέ το και πες μας. Αλλά ΟΧΙ με 5 γραμμάρια σαπούνι, ούτε το Σπλέντιτ που... θέλει πόνο δεν απαιτεί τέτοια ποσότητα για μερακλήδικο αφρό. Με 1-1,5 γραμμάριο θα είσαι υπερ-εντάξει. Άντε, επειδή το πινέλο είναι χοίρος κι εσύ όχι στο απόγειο της ξυριστικής εμπειρίας, να βάλεις 2γρ. Αλλά ως εκεί, και πολύ λέμε.

Η αμέσως επόμενη σεναριολογία, είναι να έχεις πέσει σε προβληματικό πινέλο, με ελλειπή συγκέντρωση στο θύσανο, ή με κάποιο άλλο ελαττωματικό χαρακτηριστικό.


Αυτό είναι το πινέλο μου μετά από 2-3 ξυρίσματα, όπως είπα είναι καινούργιο και δε το έχω δουλέψει πολύ για να το μαθω


Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11587 times
Ηλικία: 55

10γρ. σαπούνι για ένα ξύρισμα; Θα σαλτάρεις και τον Γιάννη :) . Εμένα με έχεις καταφέρει ήδη. Πες το όπως θες και χρησιμοποίησε ακόμα και μπολ για ρυζογαλο, είναι πααρα πολύ. Εκτός και αν έχει μικρή αποκλιση η ζυγαριά σου. Την επομένη φορά πόσταρε φώτος των σταδίων, για να μην αναλωνόμαστε σε υποθέσεις...

Προστέθηκε μετά από 7 λεπτά 5 δευτερόλεπτα:
Τώρα είδα φώτο του πινέλου σου. Τα πινέλα χοίρου και ασβού θέλουν στρώσιμο, δλδ ξυρίσματα για να αρχίσουν να λειτουργούν καλά στην διαχείριση του νερού. 2-3 ξυρίσματα δεν είναι τίποτα. Μιλάμε για διψήφια. Το semogue 1305 που έχω μου έβγαλε το λάδι από αριθμό ξυρισμάτων για να έρθει στα ίσια του. Και νομίζω πως όταν έχω καιρό να το χρησιμοιήσω θέλει πάλι κάποιο αριθμό ξυρισμάτων για να ισιώσει. Βέβαια έχει διαφορετική τρίχα από το δικό σου, αλλά σε έναν βαθμό ισχύει αυτό που έγραψα...
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27390 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

Σε σύγκριση με τα πινέλα ασβού και τα συνθετικά, τα πινέλα χοίρου υπολείπονται κατά πολύ σε κάθε τομέα.
Λάβε επίσης υπόψη πως το ίδιο πινέλο συμπεριφέρεται διαφορετικά σε κάθε σαπούνι.
Το στρώσιμο, κατά την άποψή μου, έχει να κάνει κυρίως με την απαλότητα των άκρων των τριχών.
Το Semogue 810 είναι πιο κατάλληλο για face lathering.

Εν ολίγοις: μούλιασμα πινέλου σε δοχείο με χλιαρό νερό για 3-4 λεπτά η καλό μούλιασμα σε τρεχούμενο νερό΄--> καλό τίναγμα --> ρίχνεις σταδιακά μερικές σταγόνες νερό στο μπολ μέχρι να φτιάξεις τον αφρό της αρεσκείας σου.

Αν δεν τα καταφέρεις, πάρε κανα συνθετικό να ησυχάσεις.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”