Ρυθμιζόμενες μηχανές

ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 115 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

Καλημέρα! Ήθελα να ρωτήσω εσάς που έχετε ρυθμιζόμενες μηχανές...πως τις μαθαίνετε ? 😜 Συγκεκριμένα, πως επιλέγετε σε ποια νούμερα θα τη βάλετε για κάθε πέρασμα που θα κάνετε και ανάλογα με το πόσες μέρες έχετε να ξυριστείτε ?
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3400 times
Ηλικία: 42

Το πιο δύσκολο είναι να βρεις τη λεπίδα που σου ταιρίαζει, γιατί αλλιώς κόβει η λεπίδα στο 1, αλλιώς στο 6. Αν υποθέσουμε ότι έχεις βρει τη λεπίδα που είναι οκ με το δέρμα σου, μετά κάνεις δοκιμές ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Δηλαδή πχ κάθε δύο μέρες ξύρισμα, δοκιμάζεις την ρύθμιση 1, 2, 3 και πάει λέγοντας και βλέπεις πιο ξύρισμα σε ικανοποιεί πιο πολύ. Αν περνάνε περισσότερες μέρες βάζεις πιο πάνω ρύθμιση και αν περνάνε λιγότερες πιο κάτω. Όταν μάθεις πολύ καλά τη μηχανή μπορεί να ρίχνεις και ρύθμιση από χέρι σε χέρι.
Σταύρος
:text-nocomment:
ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 115 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

@stakyr Δηλαδή αν κατάλαβα καλά λες να ξεκινήσω ας πούμε από τη μέση και ανάλογα να κατέβω ή να ανέβω. Η Futur πάει μέχρι το 6 αλλά έχει και μισά.

Λεπίδα έχω βρει (νομίζω...) αλλά δοκιμάζω ακόμα κι άλλες, πιο πολύ έτσι από περιέργεια ας το πούμε και μήπως βρω κάποια ακόμα πιο κατάλληλη.
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5276 times
Ηλικία: 57

Φαντάζομαι τα μισά θα είναι για μικρομετρηση.... Μπορεί το 3 να μην σου φτάνει, αλλά το 4 να σε μακελευει... Οπότε το μισό, κάνει δουλιτσα...

Από κει και πέρα, λεπίδα μπορεί να βρήκες, αλλά πιθανώς να μην σου κάτσει καλά στην συγκεκριμένη μηχανή κι ακόμη χειρότερα στη συγκεκριμένη ρύθμιση της μηχανης (το είχα δει κάπου που κάποιος γκρινιάζει για το συγκεκριμένο θέμα, είχε τρελαθεί στις δοκιμές λεπίδων ανα ρυθμιση μηχανής)...

Καλές, χρυσες, βολικοτατες οι ρυθμιζόμενες αλλά κάπου σε πιάνει πονοκέφαλος με το παζλ τους...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 115 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

Συμφωνώ! 😆
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27393 times
Been thanked: 38926 times
Ηλικία: 54

Τα πράγματα είναι απλά. Ρυθμίζετε τη μηχανή στο σημείο όπου αισθάνεστε τη λεπίδα να κόβει γλυκά και αποτελεσματικά.
Κάντε μια πρώτη κοφτή κατεβασιά και προσαρμόστε προς τα πάνω ή κάτω ανάλογα με την αίσθηση για να συνεχίσετε. Γενικά, μετά το πρώτο πέρασμα κατεβάζουμε λίγο ρύθμιση.
Αυτά και μη σπάτε το κεφάλι σας χωρίς να υπάρχει λόγος.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

έχω 2 ρυθμιζόμενες μηχανές μια futur και μια αντιγραφο της gillette slim από την ΕΣΣΔ
διαφέρουν πάρα πολύ μεταξύ τους και στο ξύρισμα και στην αίσθηση
να πω π.χ οτι η futur όντας βαριά και δεκτική με όλες τις λεπίδες χρησιμοποιείται για εμένα με πολλά γενια
πάντα ξεκινάω συντηριτικά και δοκιμάζοντας... πάω από το 1 και ανεβαίνω αν δω οτι με παίρνει
και ανάποδα αν δω οτι δε με παίρνει
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Nuntius
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 19 Σεπ 2022, 13:22
1
Has thanked: 9 times
Been thanked: 40 times

Πριν 20 μέρες παρελαβα την parker variant κ επειδή έχω αργή τριχοφυια κ μαλακες τρίχες στο 3ημερο ξυρίζομαι πρωτη ρυθμιση στο 2 κ μετα στο 1. Ακόμη δοκιμάζω λεπίδες κ αν σκεφτείς οτι εχω παραγγειλει οποία λεπίδα κυκλοφορεί Ελλάδα, θα αργήσω να εκφέρω γνώμη 😂
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27393 times
Been thanked: 38926 times
Ηλικία: 54

Δε συστήνω ρυθμιζόμενη μηχανή σε νέους στο ΠΞ. Για να καταλάβει κανείς τι προσφέρουν και να τις ευχαριστηθεί θέλει καλή τεχνική.
Έπαναλαμβάνω, ρυθμίστε στο σημείο που κόβει καλά χωρίς να σας είναι δυσάρεστη η αίσθηση.
Αν δεν, τότε είτε δοκιμάζετε διαφορετική γωνία είτε αλλάζετε λεπίδα είτε περιμένετε κανα δωδεκάμηνο να μάθετε με καμια απλή μηχανή.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
akis_peiraias
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 3809
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2015, 15:54
8
Τοποθεσία: Πειραιάς !!!
Has thanked: 18547 times
Been thanked: 15729 times
Ηλικία: 54

Nuntius έγραψε: 13 Οκτ 2022, 22:07 Πριν 20 μέρες παρελαβα την parker variant κ επειδή έχω αργή τριχοφυια κ μαλακες τρίχες στο 3ημερο ξυρίζομαι πρωτη ρυθμιση στο 2 κ μετα στο 1. Ακόμη δοκιμάζω λεπίδες κ αν σκεφτείς οτι εχω παραγγειλει οποία λεπίδα κυκλοφορεί Ελλάδα, θα αργήσω να εκφέρω γνώμη 😂
Η Parker είναι επιθετική μηχανή, και τραχειά , την θεωρώ πιο επιθετική και απο την Futur . Αν και η κεφαλή της έχει σχεδιαστική ομοιότητα με την Progress, δεν έχει καμία σχέση με αυτή.
Κάνεις πολύ καλά που την χρησιμοποιείς σε χαμηλή ρύθμιση. Στις ψηλές ρυθμίσεις της , ειναι πολύ καλή για έντονη και πυκνή τριχοφυΐα. Ψάξε να βρεις τις λεπίδες που σου ταιριάζουν και κοίτα και σε πιο universal λεπίδες όπως οι πράσινες Astra , γιατι με κοφτερές λεπίδες θέλει προσοχή και καλή τεχνική.
Δύο πράγματα αξίζουν στη ζωή, η λεβεντιά και το χαμόγελο !
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”