Vie Long Αλόγου vs. Semogue Χοίρου

ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 116 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

Καλησπέρα! :) Όπως λέει και ο τίτλος θα ήθελα να μου πείτε διαφορές μεταξύ πινέλου αλόγου (Vie Long) και χοίρου (Semogue) γιατί σκέφτομαι ποιο από τα δύο να διαλέξω. Το βασικό μου τώρα είναι ένα Silvertip Τσιρώνη που θα το πουλήσω γιατί δε μου αρέσει, επίσης έχω δοκιμάσει χοίρου και συνθετικό.

Ευχαριστώ! :D
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3595 times
Been thanked: 3401 times
Ηλικία: 42

Αν θες τη γνώμη μου, τα συνολικά πλεονεκτήματα ενός συνθετικού δεν θα τα βρεις σε κανένα ζωικό. Διάλεξε ένα yaqi συνθετικό, που είναι full vfm. Αν μου έβαζες το μαχαίρι στο λαιμό για τα παραπάνω που ρώτησες, θα έλεγα το semogue του χοίρου
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
andreop
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1534
Εγγραφή: 28 Οκτ 2020, 19:08
3
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα
Has thanked: 11775 times
Been thanked: 12136 times
Ηλικία: 48

Κατά τη γνώμη μου, το vielong 14833 είναι εξαιρετικό πινέλο με αρκετό backbone όπως τα πινέλα χοίρου.
Παναγιώτης
ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 116 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

@stakyr Έχω δοκιμάσει αλλά δε μου άρεσε και πολύ...

@andreop Θα το κοιτάξω, ευχαριστώ! :)
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2141
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8656 times
Been thanked: 11684 times
Ηλικία: 55

Τι δεν σε ικανοποιεί και τι σε ικανοποιεί σε αυτό που έχεις; Είναι κάπως βασικά για τις πιθανές γνώμες και προτάσεις.
Μπάμπης
ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 116 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

@babkoug Τώρα έχω ένα Silvertip Τσιρώνη (το έχω βάλει και σε φωτογραφίες εδώ!), το οποίο όμως πουλάω. Γι'αυτό και άνοιξα αυτό το θέμα για να δω τι θα πάρω εάν κι εφόσον.

Τώρα στο τι δε μου αρέσει σε αυτό:

- Το σχήμα του χερουλίου.
- Το ότι είναι πολύ μεγάλο για το φατσικό μου γίγνεσθαι :P (26άρι).
- Είναι ΠΟΛΥ μαλακό! Δεν είναι σφουγγαρίστρα γιατί είναι χαμηλά στημένο αλλά ανοίγει πάρα πολύ εύκολα.
- Τσιμπάει!
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1671 times

Για την ιστορία υπάρχουν mixed αγριοχοιρος και αλόγου ή ασβός - αγροιόχοιρος. Θυμάμαι το semogue caravela επειδή το είχα από κοντά τα έσπαγε. Δεν έχω όμως επεξεργαστεί άλλα πέραν από του mens only το mixed που το βρίσκω έτσι και έτσι γιατί ήταν άλογο με χοιρο. Το caravela ήταν πιο καλό.

Και μόλις είδα οτι ο bulgoose έχει ενα caravela μούρλια. Ααααχ!

Το karavela ήταν αρκετά μαλακό για mixed, δεν τσίμπαγε ιδιαίτρερα, είχε backbone σαν αγροιόχοιρος αλλά όχι πολύ μεγάλο θύσανο. Οι εντυπώσεις μου ήταν οι καλύτερες αλλά μιας και δεν εμφανίζεται συχνά προς πώληση δεν ασχολήθηκα ποτε σοβαρά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος rhtoras την 09 Οκτ 2022, 23:52, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2141
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8656 times
Been thanked: 11684 times
Ηλικία: 55

Ναι εχω δει που το έχεις ανεβάσει σε ΞτΗ. Τα πινέλα του Τσιρωνη, από όσο εχω ακουστά, είναι επί παραγγελία κ με συζήτηση πάνω στα "θελω", οπότε αναρωτιέμαι λίγο. Εκτός κ αν το εχεις παρει λίγο στα τυφλά από αλλον. Τεσπά. Οταν λες το πουλάς, μάλλον όχι εδώ γτ δε βλέπω αγγελία. Το πόσο ανοιχτό ειναι δε σχετίζεται μόνο με το knot 26 ή το στήσιμο, αλλά κ με το πόσο φλοπι ειναι ο θυσανος. Αλλο 26άρι μπορεί να είναι πολύ πιο μαζεμένο. Το έχεις δουλέψει αρκετά μήπως σταματήσει να τσιμπάει; Βέβαια σιλβερτιπ κ να σε τσιμπάει ακούγεται κάπως, αλλά σίγουρα εσύ ξέρεις. Στο δια ταυτα του νήματος. Αλόγου δεν έχω κανένα. Semogue το 1305 από το οποίο έχω κακοχαρακτηρισει αυθαιρετα όλο το μπράντ. Μούρη οκ αλλά κοκό γιοκ. Αν σε τσιμπάει (;) το σίλβερτιπ, αυτό θα σε τσιμπαει Χ4.67. Καλύτερα Ομεγα 48, ή 49 ή κάτι τέτοιο, με μηδέν μούρη αλλά με κοκό.... Τελος θα σου πρότεινα, αν δεν έχεις καιρό του Τσιρωνη, να μην το πουλήσεις αλλά να το ξαναδοκιμάσεις στο μέλλον.
✌️✌️✌️
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1702
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13552 times
Been thanked: 14499 times
Ηλικία: 54

Αν σε ενοχλεί το ελάχιστο τσίμπημα του silvertip νομίζω ότι τα συνθετικά είναι μονόδρομος.
Γιάννης
ManosRK
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 21 Φεβ 2022, 15:48
2
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 116 times
Been thanked: 136 times
Ηλικία: 36
Επικοινωνία:

rhtoras έγραψε: 09 Οκτ 2022, 23:42 Για την ιστορία υπάρχουν mixed αγριοχοιρος και αλόγου ή ασβός - αγροιόχοιρος. Θυμάμαι το semogue caravela επειδή το είχα από κοντά τα έσπαγε. Δεν έχω όμως επεξεργαστεί άλλα πέραν από του mens only το mixed που το βρίσκω έτσι και έτσι γιατί ήταν άλογο με χοιρο. Το caravela ήταν πιο καλό.

Και μόλις είδα οτι ο bulgoose έχει ενα caravela μούρλια. Ααααχ!

Το karavela ήταν αρκετά μαλακό για mixed, δεν τσίμπαγε ιδιαίτρερα, είχε backbone σαν αγροιόχοιρος αλλά όχι πολύ μεγάλο θύσανο. Οι εντυπώσεις μου ήταν οι καλύτερες αλλά μιας και δεν εμφανίζεται συχνά προς πώληση δεν ασχολήθηκα ποτε σοβαρά.
Τι διαφορά έχει από το να είναι σκέτο αλόγου ή mixed ?

Προστέθηκε μετά από 18 λεπτά :
babkoug έγραψε: 09 Οκτ 2022, 23:47 Ναι εχω δει που το έχεις ανεβάσει σε ΞτΗ. Τα πινέλα του Τσιρωνη, από όσο εχω ακουστά, είναι επί παραγγελία κ με συζήτηση πάνω στα "θελω", οπότε αναρωτιέμαι λίγο. Εκτός κ αν το εχεις παρει λίγο στα τυφλά από αλλον. Τεσπά. Οταν λες το πουλάς, μάλλον όχι εδώ γτ δε βλέπω αγγελία. Το πόσο ανοιχτό ειναι δε σχετίζεται μόνο με το knot 26 ή το στήσιμο, αλλά κ με το πόσο φλοπι ειναι ο θυσανος. Αλλο 26άρι μπορεί να είναι πολύ πιο μαζεμένο. Το έχεις δουλέψει αρκετά μήπως σταματήσει να τσιμπάει; Βέβαια σιλβερτιπ κ να σε τσιμπάει ακούγεται κάπως, αλλά σίγουρα εσύ ξέρεις. Στο δια ταυτα του νήματος. Αλόγου δεν έχω κανένα. Semogue το 1305 από το οποίο έχω κακοχαρακτηρισει αυθαιρετα όλο το μπράντ. Μούρη οκ αλλά κοκό γιοκ. Αν σε τσιμπάει (;) το σίλβερτιπ, αυτό θα σε τσιμπαει Χ4.67. Καλύτερα Ομεγα 48, ή 49 ή κάτι τέτοιο, με μηδέν μούρη αλλά με κοκό.... Τελος θα σου πρότεινα, αν δεν έχεις καιρό του Τσιρωνη, να μην το πουλήσεις αλλά να το ξαναδοκιμάσεις στο μέλλον.
✌️✌️✌️
Ναι, δεύτερο χέρι το αγόρασα.- "τυφλή" αγορά. Εδώ δε το έχω γιατί ακόμα δε μου επιτρέπεται να βάλω αγγελίες. Είναι αρκετά χαμηλά στημένο σε σχέση με τα Yaqi π.χ. αλλά μάλλον είναι πολύ floppy όπως λες. Από τον Ιούλη το έχω περίπου. Δε το δουλεύω στο πρόσωπο, μόνο σε μπωλ, ίσως και γι'αυτό να μην έχει μαλακώσει. Έχει "σπάσει" καλά απλά οι άκρες του τσιμπάνε λίγο. Από την άλλη έχω πολύ ευαίσθητο δέρμα! Και ένα συνθετικό 28άρι Alpha που δοκίμασα κι αυτό με τσίμπαγε, ελάχιστα βέβαια, γι'αυτό πολύ σπάνια κάνω face lathering! Omega 48άρι έχω δοκιμάσει, αν και δε με τσίμπαγε, έγινε πολύ πατσαβούρα μετά από 4 μήνες οπότε το έδωσα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”