RENA #42 Solingen

Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3400 times

Σήμερα, νωρίς το πρωί, το πρόγραμμα είχε επίσκεψη σε κομμωτήριο - κουρείο. Ήμουν ο πρώτος πελάτης και ο κομμωτής - κουρέας, βλέποντάς με αξύριστο μου πρότεινε να με ξυρίσει, αρνήθηκα ευγενικά. Κατά τη διάρκεια του κουρέματος μου ανέλυε τα προτερήματα του παραδοσιακού ξυρίσματος!

Τον ρώτησα αν χρησιμοποιεί ξυράφια και μου έδειξε με υπερηφάνεια μία σαβετα Parker και τις μισές λεπίδες Derby Extra που «είναι επαγγελματικές». Τελειώνοντας το κούρεμα και παρατηρώντας το χώρο έπεσε το μάτι μου σε μερικές φαλτσέτες που τις είχε ως διακοσμητικό είδος. Μια Gold Dollar, δυο φανταχτερές απομιμήσεις ξυραφιού και στο κάτω μέρος ένα πραγματικό ξυράφι Solingen χωρίς λαβή. Στην απορία μου γιατί δεν το ανακατασκευάζει μου είπε ότι ήταν μία αποτυχημένη αγορά μέσω internet, η οποία του στοίχισε 30 ευρώ. Αν και έχω αρκετά ξυράφια, προθυμοποιήθηκα να τον απαλλάξω από κάτι που δεν ήθελε. Μάλιστα, χάρηκε τόσο πολύ για την αναίρεση της αποτυχημένης αγοράς του που μου είπε ότι κάπου είχε κρατήσει και τη λαβή του. Ψάχνοντας λίγο στον πάγκο του τη βρήκε και μου την έδωσε (ήταν σε άθλια κατάσταση).

Πριν λίγο γύρισα σπίτι και άρχισα να αφαιρώ τη σκουριά, αφήνοντας ελάχιστα σημάδια που λειτουργικά δεν πρόκειται να επηρεάσουν το ξυράφι. Το σημείο που θα δημιουργηθεί η κόψη είναι εξαιρετικά καθαρό και δεν βλέπω κανένα σημαντικό ελάττωμα. Το ξυράφι είναι 6/8, έχει περάσει λίγες ώρες στα ακόνια και δεν εντόπισα κανένα θέμα γεωμετρίας ή κακής σκλήρυνσης. Σε λίγο θα του παραγγείλω θήκη αποθήκευσης και scales, δίνοντάς του ξανά ζωή.

Τη μάρκα RENA δεν τη γνωρίζω και δεν την έχω συναντήσει πουθενά. Προφανώς, πρόκειται για κάποια μικρή προσωπική επιχείρηση που κατασκεύαζε ξυράφια. Κρίνοντας από την κατασκευή του, υποθέτω ότι πρέπει να είναι από τις παλιές παραγωγές του Solingen πριν το 1960 – 1970. Αν κάποιος συνάδελφος έχει περισσότερα στοιχεία ας μας διαφωτίσει.

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Γέλασα πάρα πολύ με τη σαβέτα πάρκερ και τις λεπίδες ντέρμπυ που κοκκορεύτηκε ότι είναι "επαγγελματικά".

Θυμήθηκα έναν τύπο γύρω στα 65 στον Άγιο Νικόλαο Κρήτης, που είχε φτιάξει κάτι λαβές για de μηχανή από ξύλο ελιάς, τις οποίες χρέωνε 50 ευρώ μαζί με τη μηχανή, δε μπορούσες να πάρεις μόνο λαβή για χαμηλότερο ποσό.

Στην ερώτησή μου ποια μηχανή έχει χρησιμοποιήσει ως κεφαλή, μου είπε "αγόρι μου, όλες αυτές οι μηχανές είναι ακριβώς οι ίδιες". Με ύφος περισπούδαστου - γνωστικού γέρου κάτω από ένα μεγάλο πλάτανο και βλέμμα στο υπερπέραν.

Το να είσαι άσχετος και/ή αγύρτης δεν έχει ηλικία. Μεγειά στο νέο σου απόκτημα, είθε πάντα να επωφελείσαι από τη βλακεία των άλλων!
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3400 times

Αγαπητέ @mbakurin σε ευχαριστώ για τις ευχές απόκτησης. Συμφωνώ ότι η ασχετοσύνη και αγυρτεία δεν έχουν ηλικία και πολλές φορές όρια. Στην περίπτωση που ανέφερα θεωρώ ότι ήταν σχετική ασχετοσύνη, χωρίς όμως κάποια συνιστώσα αγυρτείας. Πάντως, μη θέλοντας να επωφεληθώ από αυτήν (μιας και δεν θα μου άρεσε αυτό), τον ενημέρωσα ότι από όλα τα ξυράφια που είχε αυτό άξιζε περισσότερο. Αφού δεν το συνειδητοποιούσε όμως (ή για αυτόν δεν ήταν έτσι) δεν έχασα την ευκαιρία :D . Νομίζω ήταν η καλύτερη λύση και για τους δυο μας.
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Γι' αυτό έβαλα το διαζευκτικό και/ή. ;) Ο δικός σου ήταν απλά ασχετούλης. Επαγγελματίας που ξέρει ότι στην Αθήνα της αξυρισιάς, οιαδήποτε σαβέτα φαντάζει ακραία επαγγελματικό εργαλείο που κατέχουν μόνο μεγαλομάστορες, οπότε όταν πέφτει στον 1/1.000.000 γνωστικούς, φαίνεται φέηλ.

Μια χαρά... αγοραία χρυσή τομή βρήκατε. Πήρες κάτι περιττό γι' αυτόν και σημαντικό για σένα με τίμιο γι' αυτόν ποσό. Nothing wrong here.

Θα ήθελα να δω πώς θα καταλήξει το ξυράφι, αν δε σου κάνει κόπο να ανεβάσεις στο εδώ θέμα μία φωτό. Γενικά, ζηλεύω λίγο τα motor skills σας των σαβετο-φαλτσετάκηδων. Ο τελικός στόχος του ΠΞ μου, σε κάποια χρόνια, είναι να βάλω χέρι σε καλό ξυράφι 60-70ς και να παίρνω σκληρό bss με άνεση. Μέχρι τότε, "ματάκιας"! :)
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
rhtoras
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2709
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2012, 16:12
11
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 1670 times

Και όμως και οι σαβέτες Parker και οι λεπίδες Derby είναι επαγγελματικές. Οι μισές λεπίδες derby είναι κατασκευασμένες για τα Τούρκικα κουρεία και κατεπέκταση για επαγγελματική χρήση. Η λεπίδα Derby είναι αθλια στο δικό μου πρόσωπο αλλά έχω ακούσει οτι σε σαβέτα και δη αν σε ξυρίσει άλλος συμπεριφέρεται διαφορετικά. Δε μπορώ να ξέρω μιας και δεν την έχω χρησιμοποιήσει σε σαβέτα. Επίσης η σαβέτα Parker -που δεν την έχω χρησιμοποιήσει- φαίνεται πολύ καλής κατασκευής. Νομίζω μόνο η Dovo και η Feather είναι πιο τοπ σε κατασκευή. Σε κάθε περίπτωση ο Μπαρμπέρης δεν είχε και τόσο άδικο σε αυτά που έλεγε. Ίσως να μην ξέρει όλες τις επιλογές της αγοράς. Αυτό όμως δεν είναι κακό. Δεν είναι έμπορας ούτε χομπίστας.
https://unchained-gnu.gr Βάλτε linux που είναι δωρεάν, ελαφρύ και κάνει ο,τι θέλετε.
oneirofono.gr Το καλύτερο e-steki.

Φυσικά δε θέλω να ξεμείνω από: gillette κρέμα ξυρίσματος και oldspice asl.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3400 times

Για να μένουνε στο θέμα και να μην μας βγάλουν off topic οι διαχειριστές @mbakurin θα ανεβάσω σίγουρα φώτο με την καινούρια λαβή-θήκη. Η παραγγελία των scales έγινε ήδη. Το κακό είναι ότι δεν τράβηξα το πρίν με τη σκουριά και τις οξειδώσεις που ήταν αρκετές αλλά σχετικά επιφανειακές.

@rhtoras μια χαρά κάνουν τη δουλειά τους οι σαβέτες parker από ότι διαβάζω σε κριτικές και όντως οι derby είναι για κουρείο (γράφουν και profesional στη συσκευασία) αλλά πχ perma sharp ή feather μου φαίνονται επεγκελματικότερες. Βέβαια αν δει κάποιος και της τούρκικες επαγγελματικές σαβέτες οι parker φαντάζουν διαστημικές, φαντάσου οι feather.
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Καλά ξυρίσματα εύχομαι , φαίνεται καλό μαχαίρι , η RENA είναι-ήταν μικρή βιοτεχνία - πλέον τέταρτης γενιάς μεταλλουργοί που πρόσφατα έκαναν παραχώρηση-εξαγορά της μπράντας σε Ινδούς και ειδικεύονται κυρίως σε κουζινικά και αντίστοιχα εργαλεία κοπής.

Δεν ξέρω λεπτομέρειες για το straight , αλλά έχω RENA μαχαίρια κοπής καθώς και μια mezzaluna και τα θεωρώ εξίσου καλά με τα zwilling μου (προσωπικά θεωρώ τα zwilling κορυφαία εργαλεία κουζίνας).

P.s. Περί σαβέτας και επαγγελματισμού μπορεί ο κουρέας να εννοούσε πως είναι πλέον υποχρέωση βάσει νόμου η χρήση των (έχει απαγορευτεί η χρήση του straight στα κουρεία) , και γι'αυτό πλέον θεωρούνται "εργαλεία του επαγγελματία". Δεν είναι όλοι "άσχετοι και κλεφτες" μην τρελαθούμε κιόλας....
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3400 times

@Akist ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Τη μάρκα RENA σε μαχαίρια τη βρήκα και εγώ αλλά ως κατασκευαστή ξυραφιων δεν ξέρω κάτι. Το γνωρίζω για την απαγόρευση των ξυραφιών στα κουρεία εδώ και δεκαετίες, για λόγους υγιεινής.

Προφανώς και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι δεν είναι και ότι δεν πρέπει να βλέπουμε τους γύρω μας άσχετους και κλέφτες. Το μόνο που μπορώ να "προσάψω" στον κουρέα ήταν η μη αναγνώριση των πραγματικών ξυραφιών. Μια χαρά επαγγελματίας είναι και θα ξαναπάω. Όσο για τα zwilling συμφωνώ απόλυτα, κορυφαία εργαλεία κουζίνας. Έχω αρκετά και πολλές φορές τα επιλέγω και ως δώρα 😄.

Στα του ξυραφιού, περιμένω το δεματάκι από τη Revisor με τη λαβή και μερικά άλλα αναλώσιμα. Θα ακολουθήσει ακόνισμα και αξιολόγηση της πέτρας La Lune.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3400 times

H RENA νομίζω σώθηκε. Η λαβή της μου φαίνεται λίγο χοντροκομμένη και λίγο μεγαλύτερη από το “μπόι” της. Υποθέτω οι κόκκινες του Revision είναι ίδιες 6/8 - 7/8 ή έστειλε την 7/8, εγώ βεβαία τους είχα στείλει αναλυτικότατες μετρήσεις και φωτογραφίες. Τo newsilver pin και τα washers ήταν ποιοτικά, τα κλασικά τύπου Solingen. Το τρύπημα των λαβών και το κάρφωμα δεν δυσκόλεψε πολύ. Θα μπορούσα να το κάνω καλύτερα αλλά δεν ήθελα να αφιερώσω περισσότερο χρόνο. Πάντως, η λάμα είναι ευθυγραμμισμένη αρκετά καλά και κλείνει στο κέντρο. Της βρήκα και μια ΟΕΜ Solingen χάρτινη θήκη, μιας και η αναζήτηση κουτιού της εταιρίας της θα ήταν υπόθεση χαμένη από χέρι, και νομίζω με το ακόνισμά της θα έχει τελειώσει η διάσωση της Ρένας.


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Τώρα θα κάνει παρέα με ένα άλλο ξυράφι 42 από το Solingen, ένα Dorko. Βέβαια, αυτό είναι (κατά τη γνώμη μου) ποιοτικότερο και λίγο περισσότερο προσεγμένο. Διαφέρει ακόμα και στο “άλεσμα”, μιας και είναι σχεδόν σφήνα (ακριβέστερα ¼ κοίλο).

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Κούκλα η RENA. Δεν ξέρω γιατί, το σχήμα - απόχρωση μου έχουν φανεί πολύ όμορφα εξ αρχής. Δεν ξέρω αν η dorko είναι ένα καλύτερο ξυράφι, σίγουρα η (εσχάτως) κοκκινούλα είναι sleek & elegant af.
De savoir vient avoir.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”