Πρόταση για ασβο

Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3399 times
Ηλικία: 42

Όλα τα ζωικής προέλευσης πινέλα 'κλέβουν'. Αν και είναι νωρίς για συμπεράσματα, φαίνεται ότι κλέβει αρκετά λιγότερο από χοίρο. Το 24άρι αν είναι συνθετικό, είναι οκ πιστεύω, γιατί δεν έχει αυξομείωση στον όγκο του. Αυτό που βλέπεις αυτό είναι. Ο ασβός και αυτός συγκεκριμένα, από 24άρι άβρεχτο, γίνεται 28άρι βρεγμένο (ίσως με λίγη υπερβολή αλλά ελπίζω να καταλαβαίνετε τι εννοώ).
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
merambelo
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 381
Εγγραφή: 26 Σεπ 2015, 14:22
8
Has thanked: 1443 times
Been thanked: 1424 times
Ηλικία: 54

μιλωντας εμπειρικα (και οχι σαν κατασκευαστης)

το κλεψιμο του αφρου περιοριζεται οσο περιοριζεται και το μουλιασμα του ασβου

γενικα, προσπαθω να απλωνω στο μαγουλο το σαπουνι με οσο το δυνατον λιγοτερο βρεγμενο πινελο (ΟΧΙ στεγνο, προς Θεου) και στη συνεχεια δινω το νερο στο σαπουνι σταδιακα, υγραινοντας ελαφρα και επαναλαμβανομενα το πινελο μεχρι να ερθει το πραγμα εκει που πρεπει
per ardua ad astra
Άβαταρ μέλους
kwnssk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 09 Μαρ 2022, 09:50
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 50 times
Been thanked: 89 times
Ηλικία: 36

@merambelo δλδ δεν το μουλιαζεις;
Κώστας
-------------
:animals-dogrun:
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Εγώ στα πινέλα ζωικής τρίχας όσον αφορά το μούλιασμα συμπεριφέρομαι με τον ίδιο τρόπο, τουτέστιν 5 λεπτά μούλιασμα σε χλιαρό νερό.
Αλλά σε διακεκριμένους "κλέφτες αφρου" εφαρμόζω τεχνική saturation -δηλαδή που απαιτεί μπολάκι αφού κάνω 2 "γεμίσματα".
Δεν την εφαρμόζω συχνά γιατί προτιμώ το fave lather και γι' αυτό το λόγο αυτά τα πινέλα δεν τα χρησιμοποιώ συχνότερα.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14356 times
Ηλικία: 54

Η λύση για μένα είναι να δίνω στον "κλέφτη" μπόλικα κλοπιμαία , ήτοι μούλιασμα του ασβού 15-30 λεπτά, στύψιμο και φόρτωμα μεγάλης ποσότητας κρέμας (πανεύκολο) ή σαπουνιού που έχει μουλιάσει κι αυτό στο scuttle και face lather με δημιουργία αφρού για 5-6 περάσματα και δεν πα να κλέβει όσο θέλει, έτσι κι αλλιώς διανύω τον τρίτο χρόνο στο ΠΞ και σαπούνι δεν έχω τελειώσει ακόμα :mrgreen:
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
kwnssk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 09 Μαρ 2022, 09:50
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 50 times
Been thanked: 89 times
Ηλικία: 36

@Algebar δεν έχεις τελειώσει γιατι δεν μπορώ να φανταστώ καν το ποσα σαπουνια εχεις... :)
Κώστας
-------------
:animals-dogrun:
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14356 times
Ηλικία: 54

Δεν έχω πάρα πολλά σαπούνια, πρέπει να είναι καμιά 20αριά.
Το θέμα είναι ότι για μένα το ΠΞ είναι απόλαυση οπότε δεν έχει νόημα να προσπαθώ να κάνω οικονομία 20-30 ευρώ το χρόνο για να μην φορτώνω τους αγαπημένους μου ασβούς με μπόλικο σαπουνάκι.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28072 times
Been thanked: 29328 times
Ηλικία: 64

Κύριοι παρακαλώ πίσω στο θέμα μας. :btt
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Bob Dens
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 08 Οκτ 2022, 20:18
1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 70 times
Been thanked: 163 times

Zenith k-kotibe bb best.
Αξιοπρεπέστατο.
Panos79
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 05 Ιουν 2022, 13:21
1
Has thanked: 8 times
Been thanked: 69 times

Καλησπέρα σε όλους !
Για να μην ανοίγω και άλλο θέμα αναζητώ και εγώ το πρώτο μου πινέλο ασβού . Κάνω αποκλειστικά face lathering , γένια θα έλεγα μάλλον μέτρια αλλά στην περιοχή γύρω από το στόμα και χαμηλά στα μάγουλα πολύ πιο σκληρά . Σαπούνια που χρησιμοποιώ τελευταία είναι του γιατρού . Τα άλλα μου πινέλα είναι το κλασσικό 48ρι Omega και το συνθετικό Yaqi Cola που πλέον χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά γιατί είναι πολύ πιο βολικό και πολύ λιγότερο messy από το Omega . Εχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια για το Yaqi Moka αλλά σαν 26ρι φαντάζομαι ότι θα μου φανεί τεράστιο ...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”