To After Shave or not to After Shave?

Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3400 times
Ηλικία: 42

Με έχει προβληματίσει εδώ και καιρό αν η χρήση αλκοολούχου after shave κάνει κακό στο δέρμα μετά το ξύρισμα. Με προβλημάτισε ένα βίντεο που έλεγε ο παρουσιαστής (έμπειρος και μιας κάποιας ηλικίας μπαρμπέρης), ποτέ αλκοόλ στο δέρμα μετά το ξύρισμα και με αφομή αυτό άρχισα να διαβάζω διάφορα άρθρα, αλλά ο καθένας λέει το μακρύ του και το κοντό του.

Στα θετικά του after shave, η καταπολέμηση των μικροβίων και η απολύμανση των πιθανών ανοικτών πληγών που έχουν προκύψει από το ξύρισμα.
Στα αρνητικά πολλά, όπως ξηρότητα του δέρματος, πανάδες με την χρόνια χρήση, καταστροφή του θυλάκου της τρίχας κ.α.

Έχετε παρατηρήσει κάτι από τα παραπάνω; Έχει ψάξει κάποιος το θέμα πιο επισταμένα;
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3680 times
Been thanked: 3400 times

Προσωπικά, χρησιμοποιώ πάντα asl με οινόπνευμα. Μπορεί δερματολογικά το αλκοόλ να είναι "επιθετικό" για την επιδερμίδα και να χρειάζεται κάποιο βάλσαμο ενυδάτωσης αμέσως. Δεν το έχω ψάξει αλλά το ακούω να λέγεται συχνά.
Εγώ θα συνεχίσω την παμπάλαια τεχνική της απολύμανσης μετά το ξύρισμα. Λειτουργεί άψογα όσα χρόνια ξυρίζομαι και μου αρέσει. Όταν νοιώθω ότι θέλω κάποια ενυδάτωση βάζω μια κρέμα λίγο αργότερα.
Σημειωτέον, σταμάτησα κάποια χρόνια τη χρήση asl με αλκοόλ αλλά δεν είδα να βοήθησε καθόλου. Επέστρεψα έτσι στην παλιά, απολαυστική και αποτελεσματική για μένα τακτική.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3117
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28076 times
Been thanked: 29344 times
Ηλικία: 64

Υπάρχουν άλλωστε after shave που έχουν συστατικά που "ισοφαρίζουν" την ξηρότητα του δέρματος που θα προκαλέσει το αλκοόλ.
Πχ γλυκερίνη, ή εκχύλισμα χαμομηλιού όπως και άλλα.
Σίγουρα τα "ψαγμένα" after shave (ένα απο αυτά είναι της Speick) έχουν συστατικά που απολυμαίνουν, ενυδατώνουν και "προσέχουν" το δέρμα.
Δεν είναι όπως παλιά που ξυριζόταν κάποιοι με σαπούνι αρκάδι και είχαν για after shave το πράσινο φωτιστικό οινόπνευμα. :mrgreen:
Αυτό ναι, έκανε ζημιά στο πρόσωπο.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Kι εγώ βάζω πάντα ASL ή Balm, εκτός από τις εξαιρετικά σπάνιες φορές που κάνω ξύρισμα ενός χεριού. Τότε είναι τόσο καλή η κατάσταση του δέρματος που είναι σα να τα πήρα με μηχανή, δε νιώθω ότι χρειάζεται κάτι. Αυτό πρέπει να έχει συμβεί σε 1,5 χρόνο ΠΞ... κάτω από 10 φορές.

Αυτό που έχω παρατηρήσει ότι "φλογίζει" το πρόσωπο, όπου υπάρχει ερεθισμός, είναι η μενθόλη. Γι' αυτό και το floid το έχω ελαττώσει αρκετά στη χρήση, την οποία περιορίζω μόνο για απροβλημάτιστα βαθιά ξυρίσματα 2 χεριών. Άμα πιάνω δοκιμές και/ή κάνω 3 χέρια λόγω αναποτελεσματικής λεπίδας και μηχανής (αυτό πριν πάρω την ρ41), εναλλάσσομαι μεταξύ ASL με οινόπνευμα και Balm.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5276 times
Ηλικία: 57

Πάντα θα βάλω κάτι μετά το ξύρισμα, και τις περισσότερες φορές θέλω να νιώσω και το τσούξιμο...

Τον τελευταίο καιρό όμως, θα χρησιμοποιήσω σίγουρα τόσο το μπαλμ όσο και 2-3 σταγόνες αμυγδαλελαιο μαζί με την λοσιόν...

Έχουν υποχωρήσει τόσο οι ερεθισμοί όσο και τα τσουξισματα....

Από κει και πέρα, προσπαθώ να παιρνω λοσιόν ή και μπαλμ, τα οποία να έχουν συστατικά τα οποία θα θρέψουν καθ' θα προστατεύσουν το δέρμα όλο και περισσότερο....
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Αν και δεν μου αρέσει η "αυτοδιαφήμιση"...
Αφήνω αυτό εδώ.
https://mens-only.gr/el/2022/07/19/aftershave/

Όπως επίσης και...
Από άφτερ shave δεν πέθανε ποτέ κανένας άνδρας...
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 214 times
Been thanked: 555 times
Ηλικία: 43

Για εμενα ξυρισμα ειτε παραδοσιακο ειτε με πολυλεπιδα,δεν υπαρχει χωρις aftershave lotion.Απο τα 15 μου που ξεκινησα το ξυρισμα χρησιμοποιω μονο λοσιον!Τρελαινομαι για αυτο το τσουξιματακι μετα το απλωμα της λοσιον!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13439 times
Been thanked: 14369 times
Ηλικία: 54

Βάζω πάντα στύψη μετά το ξύρισμα για απολύμανση/κλείσιμο πόρων και γιατί μου δίνει την αίσθηση "τρίζει από καθαριότητα" και μετά βάζω αλκοολούχο λοσιόν για επιπλέον απολύμανση και για το άρωμα που ολοκληρώνει την ξυριστική απόλαυση.
Η επιδερμίδα μου είναι κανονική και ανθεκτική και δεν είχα ποτέ αίσθηση ξηρότητας ειδικά με λοσιόν που έχουν περιποιητικά συστατικά αλλά ούτε και με κολώνιες ή το Alcolado Glacial.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
jimgiov
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 20 Ιαν 2022, 19:52
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 558 times
Been thanked: 678 times
Ηλικία: 45

Εγω βάζω κάθε φορα που ξυρίζομαι και πολλές φορες χρησιμοποιώ και τα δυο και asl και asb.
8) Δημήτρης 8)
Άβαταρ μέλους
emminad
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2020, 19:01
3
Has thanked: 35 times
Been thanked: 1628 times
Ηλικία: 32

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ γουσταρω την αίσθηση του after shave μετά το ξύρισμα!Μπορώ να πω ότι κατά 70% μ αρέσει να ξυρίζομαι για το after shave,για την αίσθηση καθαριότητας και την μυρωδιά! Τον χειμώνα στα πολύ κρύα θα βάλω και balm πάνω από το asl κι αφού κάτσει το balm και απορροφηθεί θα ξαναπεράσω με asl.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Pre-, After shave λοσιόν και -κρέμες”