Το ξύρισμα της ημέρας: Αύγουστος 2022

Άβαταρ μέλους
lozioditalia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 08:10
3
Has thanked: 122 times
Been thanked: 927 times

Κινεζικό ίσιο ξυράφι παρόμοιο με το ιαπωνικό στιλ Kai Captain
Κρέμα για γένια Figaro
Argan Figaro aftershave


Πολύ πόνο αυτό το ξυράφι, πρέπει να βελτιώσω καλύτερα τις χειρωνακτικές δεξιότητες με αυτό, ωστόσο ένα καλό ξύρισμα σήμερα όχι εξαιρετικό και όχι BBS.
Χαιρετίσματα

Εικόνα
Κρυφό περιεχόμενο
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
Άβαταρ μέλους
alexoudc
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2020, 14:16
3
Has thanked: 3920 times
Been thanked: 2372 times
Ηλικία: 24

Εικόνα

Parker
Razorock 400
TABAC Tallow
Occult Grooming Thalia

Υπέροχο. "Αξιολόγηση" στο thread για το Tabac.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27390 times
Been thanked: 38925 times
Ηλικία: 54

Εικόνα

Blackbird stainless
Feather
LPL Abricot
Thater 2B 26mm
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Γρηγόριος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 21 Ιουν 2020, 08:47
3
Τοποθεσία: Νέα Πολιτεία
Has thanked: 4357 times
Been thanked: 7163 times
Ηλικία: 58

Εικόνα
Καλημέρα σας Gent's

💈
~ Acqua di Parma Barbiere 🍋 🍊 ss
~ Simpsons Synthetic Bristle 26mm
~ Rockwell 6s #4 #4
~ Astra Keramic Platinum
~ Acqua di Parma Barbiere 🍋 🍊 asl

Ένα από τα αγαπημένα setup, το οποίο και κατά ευχαριστήθηκα!
Η κρέμα (τους ζεστούς μήνες το έχω στο ψυγείο, μαζί με: artisan, κρέμες και μαλακά σαπούνια),
πέρα από το "βαρύ" όνομα, είναι εγγύηση σε όλα της!
Η Astra ... λεπιδάρα!!!

Keep rocking... 🎸 🤘
Kill the past, come back to life...
⚜️ memento mori memento vivere ⚜️
⚜️ In Hoc Signo Vinces ⚜️
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Ξύρισμα συντήρησης, γιατί η εφηβεία δεν τελειώνει ποτέ και πετάχτηκαν 1-2 σπυριά σε κακό σημείο του πηγουνιού. Δεν κυνηγάμε bss, μόνο σε αυτή την περίπτωση. Πάμε για το bss της πεθεράς: Να φαίνεσαι κοντράτος χωρίς να έχεις ΤΟ τέλειο ως προς την αφή.

- Yaqi Professional 26mm (τελικά η συνθετική τρίχα δεν έχει αντίπαλο)
- Μηχανή YUMA, με τις γενναιόδωρες γωνίες του ο Τουρκικός 70ς τσίγγος σου ψιθυρίζει "δε θα κοπείς όποια λακαμία κι αν κάνεις" γλυκά στ' αυτί.
- Λεπίς TIger Superior. Πρώτη δοκιμή! Νταααξει. Καλές είναι, θέλω να τις δω και στην R41 πριν τις ρίξω κάπου χαμηλάστην πρώτη 20άδα καλύτερων λεπίδων που έχω δοκιμάσει. ΜΑΛΛΟΝ είναι λίγο καλύτερες από τις απλές Tiger όμως.
- Σάπων SAVAGE από Goodfellas. Το καλύτερο βίγκαν σαπούνι που έχω μαζί με TOBS σανδαλόξυλο.
- ASL έπιασε λίγη ζέστη, οπότε μπήκε floid mentolado vigoroso να δροσίσει και να καταπραΰνει.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Antonis
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 10568
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 20:57
12
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 26486 times
Been thanked: 25954 times

Καλημέρα!

- Truefitt & Hill Preshave Oil
- Stirling Barbershop
- Yaqi Mysterious Space Tuxedo Synthetic
- Blackland Blackbird
- AKP [2]
- 444
- Stirling Barbershop asl
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7620 times
Been thanked: 6915 times
Ηλικία: 45

κατα τον δαιμονα εαυτου
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Δευτέρα 29/08/2022 (1d stubble)

Gillette "The New" British Flat Bottom round pin (circa 1946) de
Bic cp #1 blade
SM Euphoria ss
Hjm pure badger 21mm sb
Pinaud Clubman Jeris musk after shave - cologne asl

Εικόνα

Το σαπούνι του @kikos7 "doc" -που πρέπει να είναι παραγωγή κάπου γύρω στο 2018 (νομίζω μετά το titania)- έβαζε από τότε κάτω ένα σωρό άλλα overhyped γνωστά - δεν θυμάμαι κάν για πια φόρμουλα πρόκειται, δεν κοίταξα καν τα συστατικά του (δεν είναι "κατεβατό" πάντως το ingredients list).

Ανοιξιάτικο αρωματάκι , γενικά χαρούμενο όπως και το όνομα του.
Γλυκό λουλουδάτο με απαλό πορτοκάλι, ένταση αρώματος σε κλίμακα 5/10, γρήγορος και καλός αφρισμός , εξαίσιο γλίστρημα, είναι ένα σαπούνι που σαν μηχανολόγος θα περιέγραφα ως "το παραχθέν αποτέλεσμα ειναι μεγαλύτερο απο το σύνολο του αθροίσματος των επιμέρους μελών", με άλλα λόγια άρτιο και ισορροπημένο.

2 περάσματα και dfs+ , αυτή η συγκεκριμένη μηχανή της Gillette είναι για το δικό μου πρόσωπο η καλύτερη vintage αμφίκοπη μηχανή που φτιάχτηκε ποτέ, απλά δεν νιώθεις λεπίδα (η οποία όμως υπάρχει και μάλιστα με "καλό" exposure).
Αν πας με την καλή γωνία θα πάρεις bbs , αν βιάζεσαι -όπως εγώ σε αυτό το ξύρισμα- σε 4 λεπτά (wtg,atg) καθαρίζεις 2 περάσματα κι έφυγες χωρίς κοψίματα και ερεθισμούς. Ειλικρινά δεν έχω ψάξει να δω τι "βουντού" έκαναν οι εγγλέζοι σε αυτή τη μηχανή και αποδίδει έτσι.

Πάντως ήταν η τελευταία vintage μηχανή που αγόρασα και δεν ξανασχολήθηκα ποτέ με αγορές παλαιών.

Το άρωμα της Jeris Musk είναι γλυκό και λουλουδάτο barbershop (επίσης και αυτό "χαρούμενο") , αλλά με μπόλικο μόσχο, το ονομάζω "το χαρούμενο σαμπουάν", έχει και αρκετά μεγαλύτερη διάρκεια σε σχέση με τα άλλα asl της εταιρίας. Δεν έχει μεγάλη προστασία σαν asl , αλλά το σαπούνι με είχε καλύψει.

Καλά ξυρίσματα σε όλους.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8982 times

𝐆𝐢𝐥𝐥𝐞𝐭𝐭𝐞 𝐒𝐮𝐩𝐞𝐫 𝐁𝐥𝐮𝐞 ••

𝐁𝐥𝐚𝐜𝐤𝐛𝐢𝐫𝐝 𝐌𝐚𝐜𝐡𝐢𝐧𝐞𝐝

𝐆𝐫𝐨𝐨𝐦𝐢𝐧𝐠 𝐃𝐞𝐩𝐭. 𝐋𝐚𝐮𝐧𝐝𝐫𝐲 𝐈𝐈

𝐒𝐢𝐦𝐩𝐬𝐨𝐧 𝐂𝐡𝐮𝐛𝐛𝐲 𝟐 𝐄𝐛𝐨𝐧𝐲
𝐓𝐡𝐞 𝐃𝐚𝐫𝐤 𝐊𝐧𝐢𝐠𝐡𝐭
𝐇𝐢𝐠𝐡 𝐌𝐨𝐮𝐧𝐭𝐚𝐢𝐧 𝐖𝐡𝐢𝐭𝐞 𝐌𝐚𝐧𝐜𝐡𝐮𝐫𝐢𝐚𝐧

𝐁𝐞𝐚𝐭 𝐭𝐡𝐞 𝐁𝐚𝐬𝐭𝐚𝐫𝐝𝐬!


Εικόνα
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3399 times

Το σχέδιο προέβλεπε απογευματινό μπάνιο αλλά μια ξαφνική καταιγίδα μου υπενθύμισε το τέλος των καλοκαιρινών διακοπών. Αρκετή βροχή και ακόμη περισσότεροι κεραυνοί. Μιας και υπήρχαν οι κεραυνοί επιλέχθηκε το Böker, με έμβλημα της ομώνυμης εταιρίας μια τεράστια καστανιά που υπήρχε στο εργοστάσιο. Δυστυχώς το δένδρο χτυπήθηκε το 1925 από κεραυνό και κάηκε. Η κουβέντα για το Tabac στο forum δε μου άφησε επιλογή για άλλο σαπούνι και asl.

Tabac Original Original Shaving Soap (refill)
Tabac Original After Shave Lotion
Omega 10098
Böker Treebrand Arbolito 5/8 Full Hollow Ground

Εικόνα

Το Tabac εξαιρετικό σε απόδοση (ιδιαίτερα για την τιμή του) και για μένα αξεπέραστο κλασικό και καθιερωμένο άρωμα, ελπίζω η νέα παραγωγή να μην του το «τροποποιήσει». Μακάρι και η νέα σειρά ξυραφιών έχει τα χαρακτηριστικά των παλιών Böker, σαν αυτό που είναι παραγωγής 1950 με 1960. Κανένας ερεθισμός από το ξυράφι και απολαυστική ηχητική ανατροφοδότηση.
Πιο πάνω βέβαια θα έπρεπε να γράψω Arboliio και όχι Arbolito (μακρό δένδρο στα ισπανικά). Προφανώς η πρέσα τους είχε σφάλμα σε αυτή την παραγωγή και αντί για it μάρκαρε ii. Θα μπορούσε τώρα που το σκέφτομαι να είναι και ένας τρόπος χρονικού προσδιορισμού της περιόδου κατασκευής του (δεν μπορεί κάποια στιγμή θα το είχαν πάρει πρέφα οι Γερμανοί).

Εικόνα

Καλά ξυρίσματα σε όλους!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”