Το ξύρισμα της ημέρας: Αύγουστος 2022

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13611 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Εικόνα
Occult Grooming Essentials, Hell Courtesan, set, εξαιρετικό άρωμα με ιδιότητες διαπιστωμένες για ένα άριστο αποτέλεσμα,
Brush : Omega, Roma, colosseum,
Blade : Gillette, Wilkinson Sword, saloon pack, 1η και τελευταία χρήση,
Razor : Edwin Jagger 3one6, ήπιο ξύρισμα, χωρίς bbs,
Καληνύχτα και καλή εβδομάδα σε όλα τα μέλη !!!🙏💈🙏
Άβαταρ μέλους
Γρηγόριος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 675
Εγγραφή: 21 Ιουν 2020, 08:47
3
Τοποθεσία: Νέα Πολιτεία
Has thanked: 4360 times
Been thanked: 7167 times
Ηλικία: 58

Εικόνα
Καλημέρα σας Gent's

💈
~ Occult Grooming Essentials Mediterrancan Citrus 🍊 ss
~ Simpsons Synthetic Bristle 26mm
~ Rockwell 6s #4 #4
~ Tiger Platinum
~ Occult Grooming Essentials Mediterrancan Citrus 🍊 asl

Ένα πολύ δροσερό ξύρισμα (λόγω μενθόλης), ότι καλύτερο για να ξεκινήσει η μέρα και η εβδομάδα μας. Πολύ ωραίο άρωμα, πολύ ωραία αίσθηση.
Η Λεπίδα πρώτη και τελευταία χρήση.
Δεν με έπεισε. Θα της δώσω όμως κι άλλες ευκαιρίες.
Σαπούνι και λοσιόν, ευγενική χορηγία του φίλου @jimgiov λεπίδα από τον φίλο @gkarave τους οποίους και ευχαριστώ θερμά 🙏
Καλή μας μέρα και καλή μας εβδομάδα κύριοι.

Keep rocking... 🎸 🤘
Kill the past, come back to life...
⚜️ memento mori memento vivere ⚜️
⚜️ In Hoc Signo Vinces ⚜️
Άβαταρ μέλους
VOODOO
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 15 Ιούλ 2021, 12:40
2
Has thanked: 7165 times
Been thanked: 7620 times
Ηλικία: 41

Εικόνα
Zingari man Gent σετ
6s
Feather
Simpson T1
όλα καλά θα πάνε..... }:) }:)
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Κυριακή 28/08/2022 (3d+ stubble)

Gold Dollar 208 (6/8 China) sr
Valobra Fougere soap
Zenith boar brush
Aqua Velva asl
Εικόνα

Όταν αφήνω γένια πάνω από 2 ημέρες, οι τρίχες πλέον βγαίνουν άσπρες και σκληρότερες , αναπολώ την εποχή της νεότητας, και γίνομαι ο ορισμός του "γεροξούρα" στο όριο της κατάθλιψης. Φρίκη. Δυστυχώς ξύρισμα με μαχαίρι με γένια λιγότερα από 2 μέρες δεν "παίζει" (για μένα), αλλά τουλάχιστον η φάτσα μου στον καθρέφτη μετά το ξύρισμα με αποζημιώνει.
Είναι σαν να πέρασε η νεράιδα του παραμυθιού -η προστάτιδα των απανταχού ξυριστών- ένα χάδι από το πρόσωπό μου και να "σήκωσε" μερικά χρόνια από πάνω μου.
Αυτό είναι το "Ζεν" που αναφέρω αρκετές φορές.
(Όταν τελικά ο πανδαμάτορας χρόνος με νικήσει και πλέον η νεράιδα θα έχει και αυτή γεράσει , θα αφήσω γενιάδα αποσυρόμενος και θα βρώ ενα ευρύχωρο πιθάρι)

Για το κινέζικο GD άλλοι γράφουν διθυράμβους για την κόψη του και άλλοι το ρίχνουν στο Πυρ το εξώτερον, η προσωπική μου εμπειρία (και απειρία) με οδηγεί κάπου στη μέση.
Θέλει δουλειά για να κάνεις σωστό αιθέρα; Ναι, αλλά όχι τρομακτική.
Κρατάει την κόψη του ; Ναι , αλλά μην φανταστείτε σουηδικά ατσάλια η το εξκάλιμπερ με την αιώνια κόψη, από αυτά που έχω διαβάσει έχουμε HRC 59-58 (όχι πιο κάτω) και αυτό ανάλογα την παρτίδα τα καλούπια και τα κέφια του κινέζου χυτευτή.
(Για την σκληρότητα δεν έβαλα και λίμα να καταλάβω , αλλά οκ , ας δεχτούμε πως έχουμε ένα "decent" κράμα)

Αν αναλογιστεί κανείς την τιμή του (η "Κική" , η κινέζα που είναι υπεύθυνη στα logistics στα GD , δεν λέει αλλά έχω ακούσει κόστος κοντά στο 1,00 usd ανά τεμάχιο ) στο Ali , καθώς και τις δοκιμές που χρειάζεται - θέλει και dremel οπότε μπορεί και να "θυσιαστούν" κάποια η ακόμα και να είναι και "σκάρτα"-είπαμε ανάλογα τα κέφια του κινέζου... θα έλεγα να αγοράστε δεκάδα. Ίσως περισσότερα μπορεί να πει και ο @ntinos60 γιατί κάπου νομίζω τα προτείνει σε νεοεισερχόμενους.

Εγώ λέω πάρτε μπόλικα , θα χαλάσετε αρκετά , θα φτιάξτε κάποια , κάποιο (ίσως) να βγεί άριστο , και που ξέρετε μπορεί και να μοιράστε και στους φίλους σας.
(Πλέον οι γυναίκες το θεωρούν πολύ "σέξυ" το ξύρισμα με μαχαίρι)

"Ρε Άκη μας ρήμαξες στην πάρλα πάλι , και ακόμα δεν μας είπες , τελικά το "εργαλείο" ξυρίζει;"

Ναι, ξυρίζει ... αλλά μην περιμένετε (όσοι έχουν δοκιμάσει παλιά μαχαίρια) την γλύκα ενός εγγλέζικου, η το κελάιδημα του Le Grelot η μιας καλοακονισμένης Filarmonica.
Είναι αυτό που λέμε "κάτι του λείπει" .
Προσωπικά εμένα μου φταίει και το ζύγισμά του γιατί η λαβή του μαχαιριού είναι για πέταμα και το βάρος μεταφέρεται σε λάθος σημείο. Άλλους μπορεί να τους ενοχλήσει , άλλους όχι , εμένα αυτή η ελλειψη ισορροπίας μου χαλάει λίγο το Ζεν , με αποτέλεσμα να κοπώ 2 φορές στο σημερινό ξύρισμα ("έμπασα τη μύτη" -κλασσική λάθος κίνηση είτε από αφηρημάδα είτε από το ζύγισμα που αναφέρω), τίποτα που δεν διορθώνεται με λίγο alum.

2+ Περάσματα και dfs ξύρισμα , θα το χαρακτήριζα "μέτριο" και λόγω των λαθών, αλλά η ξυριστική "νιρβάνα" υπάρχει - είναι εκεί παρούσα.

Για το Valobra δεν θα γράψω κάτι - έχουν γραφτεί κάμποσα-εκτός από ένα τσεκαρισμένο fun fact.
Όταν ο εγγονός Valobra "παρέδωσε τα κλειδιά" στους νέους ιδιοκτήτες , μέσα στη βιοτεχνία υπήρχε μια αξιολογότατη ποσότητα σάπωνος σε αναμονή για συσκευασία (δεν γνωρίζω λεπτομέρειες ως προς ποιά διαδικασία curing είχε ο valobra). Άγνωστο το τι έγινε αυτό το σαπούνι - σίγουρα δεν διατέθηκε στην αγορά.
(για να ξέρουμε και τι ρόλο βαράει ο νέος ιδιοκτήτης)

Το zenith πινέλο μου είναι "αρρωστούλι" έχει αρχίσει και μαδάει λίγο τώρα τελευταία - με μια ματιά στο εξελόφυλλο έχει γράψει στα χέρια μου κοντά στα 600 ξυρίσματα... (ισως να γέρασε κι αυτό)

Καλή εβδομάδα και καλά ξυρίσματα σε όλους.
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12450 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

Ξυρισματακι σημερα με το υπεροπλο του γιατρου @kikos7 και τη σουπερ λοσιον των Bros Occult @Bill the butcher @lazaros για να ειμαστε αυριο φρεσκαδουρα πρωτη μερα στη δουλεια και λογω ονομαστικης εορτης βεβαιως βεβαιως😵‍💫

SMS Argos🇬🇷
Simpson CH2 Super Badger🇮🇲
Merkur 34C🇩🇪
Astra Platinum🇷🇺
Occult Citrus Bergamia🇬🇷
Phoenix Beau & Iceni🇬🇧
Εικόνα
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8982 times

𝗚𝗶𝗹𝗹𝗲𝘁𝘁𝗲 𝗦𝘂𝗽𝗲𝗿 𝗕𝗹𝘂𝗲 🇨🇳

𝗥𝗼𝗰𝗸𝘄𝗲𝗹𝗹 𝟲𝗦 𝗕𝗹𝗮𝗰𝗸 🇨🇦

𝗪𝗲𝘁 𝗦𝗵𝗮𝘃𝗶𝗻𝗴 𝗣𝗿𝗼𝗱𝘂𝗰𝘁𝘀 🇺🇸
𝗙𝗼𝗿𝗺𝘂𝗹𝗮 𝗧 𝗦𝗮𝗻𝗱𝗮𝗹𝘄𝗼𝗼𝗱

𝗦𝗶𝗺𝗽𝘀𝗼𝗻 𝗠𝟳 𝗠𝗮𝗻𝗰𝗵𝘂𝗿𝗶𝗮𝗻 🇮🇲

Μπράβο στους κινέζους..
κοφτερή & γλυκιά
ενώ στην αρχή πριν καιρό
μου είχαν φερθεί όχι κομψά..
Άβυσσος η ψυχή του κάθε set up!
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13611 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Εικόνα
Βραδινό Ξύρισμα....
Kerkini, shave milk, Vetiver, αν και διατηρείται στο ψυγείο, νομίζω ότι πρόκειται για χειμωνιάτικο προϊόν ξυρίσματος, έντονη μυρωδιά γάλακτος, βαρύ post shave, στα θετικά του οι άριστες ιδιότητες προστασίας και ενυδάτωσης που προσφέρει,
Brush : Zenith, 506, best badger, knot 26mm,
Blade : Sputnik, 1η χρήση, καθιστά την μηχανή ένα κλικ πιο επιθετική η συγκεκριμένη λεπίδα, κοφτερή και αποτελεσματική λεπίδα
Razor : Rockwell 6s, πλάκα 5, δύο περάσματα με τη φορά των γενιών,
Lotion : Saponificio Varesino, Dessert Vetiver, άρωμα φίνο, ενυδάτωση άριστη, εν μέρει κατάφερε να "καλύψει" το βαρύ post shave της κρέμας,
Καληνύχτα σε όλα τα μέλη !!! 🙏💈🙏
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

Razorock Lupo Black
Asta Superior Stainless
PAA Astra Planeta ss
Yaqi rainbow 🌈 26mm
Brut asl

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
The_Pianist
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 22 Μάι 2020, 00:28
3
Τοποθεσία: Χολαργός, Αττική
Has thanked: 779 times
Been thanked: 355 times

Καλημέρα Κύριοι!

Πρωινό (και εν μέρει γρήγορο) πέρασμα με:
  • Omega Hi-Brush
  • Merkur 39c
  • Gillette Wilkinson Sword
  • Haslinger Schafmilch SS
  • Alpa Windsor ASL
Το προβατάκι καίτοι στην αρχή δε μου άρεσε καθόλου (ένιωθα μάλιστα κάψιμο όταν το άπλωνα), έχει εξελιχθεί ίσως σε ένα από τα πιο αγαπημένα μου VFM σαπούνια/κρέμες (μαζί με τη La Toja, την κρέμα). Με τις Gillette Wilkinson, αν και ένιωθα τράβηγμα κατά τη διάρκεια του ξυρίσματος, πήρα πολύ καλό αποτέλεσμα (σχεδόν BBS) με δύο μόλις περάσματα (WithTG &AcrossTG). Σε γενικές γραμμές, ένα πολύ αποτελεσματικό και ικανοποιητικό πρωινό ξύρισμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος The_Pianist την 30 Αύγ 2022, 07:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Wir müssen wissen, wir werden wissen - David Hilbert
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13438 times
Been thanked: 14365 times
Ηλικία: 54

SOTD

Εικόνα

Rockwell 6C #6
Gillette Nacet
Castle Forbes Lavender
Yaki Moka two band
Μενούνος Λεβάντα

Μετά από πολύ καιρό πρωινό ξύρισμα πριν τη δουλειά με 3 χέρια και ωραιότατο DFS στο δεκάλεπτο, καλή σας μέρα !!!
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα της ημέρας”