Ηχόμπαρα με ATMOS

Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Δεν γνωρίζω πόσους σινεφίλ έχουμε εδώ.
Όποιος μπορεί να βοηθήσει πλιζ χελπ!

Αυτή την στιγμή να φανταστείτε (όσοι ξέρετε) έχω ένα σύστημα 5.1 για υπολογιστή, αλλά λόγο του ότι είναι αρκετά δυνατό άνετα καλύπτει το σαλόνι. Οπότε και το έχω συνδέσει στην TV μου...
Ο λόγος για το Logitech Z906.
Πολύ τα αγάπησα αυτό το σύστημα αλλά θέλω να ανέβω κατηγορία σε κάτι με ATMOS.
Έλεγα να αγοράσω την μπάρα της Samsung.
Την wh-q990b Όπου εδώ την πουλάνε στα 1500 ευρώ με 300 ευρώ επιστροφή από την Samsung.
Μήπως έχετε να προτείνετε κάποια άλλη μήπως;

Δεν σκέφτομαι να αγοράσω ενισχυτές κτλ γιατί το κόστος πιστεύω θα ανέβει πάρα πολύ.

:helt για της απαντήσεις σας!
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3400 times
Ηλικία: 42

Φίλε Ανδρέα αυτά τα περί atmos σε μπάρες, είναι μαρκετίστικες μ. (ξέρεις τι). Το atmos είναι σύστημα με 7 ηχεία τουλάχιστον και κύριο χαρακτηριστικό του τα ηχεία στο ταβάνι. Αν δεν έχει ηχεία στο ταβάνι δεν είναι atmos. Μετά επειδή ο λαός προφανώς και δεν ειχε δυνατότητα να βάλει ηχεία στο ταβάνι του σπιτιού του, βγάλανε ηχεία να κοιτάνε το ταβάνι για να κάνουν αντανάκλαση του ήχου από το ταβάνι και να κάνουν την ίδια δουλειά με τα ηχεία ταβανιού. Π. μαντολες που λένε και στο χωριό μου. Επειδή όμως ούτε αυτά μπορεί να τα πάρει ο πολύς κόσμος όπως εσύ κι εγώ, για να πουλήσουν, βγάλανε τις ηχόμπαρες atmos. Έχουν μέσα στην μπάρα μικρά ηχειακια που κοιτάνε το ταβάνι. Νομίζω οτι κατάλαβες που πάει το πράγμα. Πάρε μια μπάρα με βάση το μπάτζετ σου και ασε τα 5.1, 7.1, atmos κτλ

ΥΓ Καθαρά προσωπική γνώμη, η samsung πουλάει περισσότερο όνομα πάρα κάτι το διαφορετικό, δεν θα έπαιρνα ούτε χαρτί υγείας samsung. Δες κάτι σε sony αν σηκώνει η τσέπη σου, αλλιώς μετά πας στα γνωστά, lg, jbl κτλ κτλ
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Εννοείται πως πως το ATMOS σε αυτή την περίπτωση είναι "εικονικό", αυτό το γνωρίζω.
Και οι sony, jbl, lg έχουν κάποιες μπάρες ATMOS αλλά οι τιμές τους (τουλάχιστον της Sony) ή τα χαρακτηριστικά τους σε σύγκριση με της Samsung δεν είναι και τα καλύτερά.
Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω τώρα τελευταία (και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί) είναι ότι οι περισσότερες πηγές που βρίσκω σε ταινίες όλο έχουν κάτι κωδικοποιήσεις στον ήχο που δεν υποστηρίζονται πια από το Logitech μου (με πιστοποίηση THX παρακαλώ).
Τώρα που το βλέπω με τα λεφτά που έλεγα να δώσω για την μπάρα παίρνω και ένα φθηνό home cinema... (με την εγκατάσταση...)
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3400 times
Ηλικία: 42

@andreas ναι ρε συ. Κρίμα 1500 ευρώ για να πάρεις μια μπάρα. Πεταμένα λεφτά. Να συζητούσαμε για δύο-τρία, αντε πέντε κατοσταρικα, να λεγα εντάξει, αλλά με αυτά τα λεφτά κάνεις εγκατάσταση κανονικό atmos (που λέει ο λόγος). Αυτό που λες με τα codecs είναι μεγάλος πονοκέφαλος πάντως και δυστυχως μόνο σε υπολογιστή παίζουν τα πάντα. Αυτά τα συστήματα είτε πρόκειται για ενισχυτή ή για μπάρα, έχουν ένα προεγκατεστημενο hardware που είναι up to date σήμερα και καθώς περνούν τα χρόνια, αποκωδικοποιεί ολο και λιγότερα σύγχρονα codecs. Πολλές φορές ένα firmware update βοηθάει, αλλά και παλι όσο κάνει τέτοια η εταιρία που τα έφτιαξε και όσο σηκώνει και το ίδιο το hardware. Δυστυχώς έχουμε μπλέξει στην ψηφιακή εποχή και τα συστήματα αυτά βγαίνουν εκτός παιχνιδιού καθώς περνάει ο καιρός, όπως όλα τα παλιά τεχνολογικά προϊόντα. Γιαυτό λίγα λεφτά καθε φορά και αναβάθμιση κάθε κάμποσα χρόνια με αντίστοιχα χρήματα.
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Προσφορά σημερινή...
Denon x1700 (7.1 4/8K)
5x monitor audio mass (spekers)
1 Dali c8 subwoofer

1543 €

χμππφφφφφ....
Μια ζωή την έχουμε(;;;;;) :?: :?: :?: :?: :"> :"> :"> :">
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3400 times
Ηλικία: 42

Αυτό μάλιστα. Χτυπά το με κλειστά μάτια. Ερε τι εχει να γίνει στη γειτονιά σου. Θα αποκτήσει νέο Village

Προστέθηκε μετά από 10 ώρες 58 λεπτά 54 δευτερόλεπτα:
@andreas χαχαχα κοίτα εδώ τι βγάλανε οι αστείοι, το είδα πριν λίγο και θυμήθηκα την κουβέντα που ανοίξαμε.
Σταύρος
:text-nocomment:
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Ναι το είδα όταν πήγα τις προάλλες στο mediamarkt...
Δυστυχώς δεν δούλευε για να το δοκιμάσω.

Money makes the world go round...
Τι να πω;

Η παραγγελία έγινε, λογικά θα το έχω μέχρι το Σαββάτο μου παν.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Σίγουρα τα διακριτά είναι σαφώς ανώτερα από οποιαδήποτε απομίμηση "Atmos".
Έχω ακούσει και τα πολύ καλά Sonos που θεωρώ κορυφαία και πάλι προς το dolby suround πήγαινε το πράγμα.
Από 5.1 πάντως σε 7.1 δεν πήγα ποτέ γιατί δεν άξιζε τον κόπο η παντόφλα... παίζω και πολύ με την τύχη μου με τα στερεοφωνικά...
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Και ναι επιτέλους ήρθε!
Τα έστησα, με πήρε δύο ώρες αλλά αααααχ απολαυση!
Εικόνα
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
stakyr
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 633
Εγγραφή: 28 Ιουν 2022, 12:31
1
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 3576 times
Been thanked: 3400 times
Ηλικία: 42

Καλορίζικο, φαντάζομαι θα είναι λίγο καλύτερο από την ηχομπαρα που λέγαμε :D :D
Σταύρος
:text-nocomment:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Gadget”