Αλλαγή Scales + Κατασκευαστές, Υλικά

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Midak
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2020, 15:47
3
Has thanked: 2003 times
Been thanked: 3778 times

Καλησπέρα! :)

Εδώ και καιρό έχω αποφασίσει να αλλάξω κάποια στιγμή τα scales στα 2 Ralf Aust μου.
Έχουν πλαστικά scales, για τα οποία όμως δεν μπορώ να πω ότι ποιοτικά με ξετρελαίνουν.
Σχηματικά πάνε πολύ με τις λάμες τους, αλλά το πλαστικό θεωρώ ότι δεν είναι ιδιαίτερα στιβαρό (το νιώθω springy), ενώ έχει και ατέλειες (ασυμμετρίες και κάποια σημαδάκια).

Εικόνα

Δεν θα ήθελα να πάω σε ξύλινα scales (αν και μου αρέσουν), καθώς προτιμώ το πλαστικό σε θέματα υγρασίας και αμεσότητας καθαρισμού.
Είχα στείλει κάποια στιγμή στον Ulrik των Koraat να μου εκτιμήσει κόστος για 2 scales από ακρυλικό, αλλά το κόστος ξεπερνούσε τα 100€.
Χωρίς να αμφιβάλω για την ποιότητα της δουλειάς του, μου φάνηκε αρκετά υψηλό ποσό χωρίς να έχω κάποιο δείγμα να δω περίπου πώς θα είναι τα scales σε ακαμψία, πάχος υλικού, ομορφιά.
Αν βέβαια εκεί κυμαίνονται τιμές για κάτι ποιοτικό, το ξανασκέφτομαι.

Πέραν ενός καλού ακρυλικού (με στιβαρότητα/ακαμψία), είχα σκεφτεί και scales από micarta. Βλέπω ότι είναι πιο ακριβή από τα ακρυλικά, δεν έχω δει πώς είναι από κοντά.

Θα ήθελα λοιπόν την γνώμη όσων έχουν ασχοληθεί με scales, για κατασκευαστές και υλικά. :)
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3671 times
Been thanked: 3398 times

@Midak μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο revisor και στο scharferladen στη Γερμανία.
Άβαταρ μέλους
Midak
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 457
Εγγραφή: 04 Νοέμ 2020, 15:47
3
Has thanked: 2003 times
Been thanked: 3778 times

Σε ευχαριστώ @SrTv για την πρόταση. :)
Τα γνωρίζω τα συγκεκριμένα, αλλά δεν ξέρω αν ποιοτικά θα πάρω κάτι καλύτερο από αυτά που ήδη έχω.
Άβαταρ μέλους
vsmirnios
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 854
Εγγραφή: 05 Ιαν 2016, 17:11
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 6216 times
Been thanked: 5379 times
Ηλικία: 54

@Midak Αν έχεις την δυνατότητα να τις φτιάξεις μόνο σου θα σου πρότεινα κόκκαλο. Πουλάνε πολύ στο eBay σε χαμηλές τιμές και πολλά χρώματα.
Ordo ab chao
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3671 times
Been thanked: 3398 times

Αγαπητέ @vsmirnios νομίζω ότι ο @Midak αγόρασε τελικά ξύλινες λαβές από τον Aust.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Συντήρηση - ανακατασκευή”