Zingari Man

Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8983 times

Εικόνα

Η Heather Melton είναι η artisan πίσω από αυτά τα εκπληκτικά προϊόντα..
Μέσω εκτεταμένης έρευνας, δοκιμών και ετών εμπειρίας στη διαμόρφωση και παραγωγή υψηλής ποιότητας θεραπειών δέρματος, βάλσαμων μετά το ξύρισμα & σαπουνιών ξυρίσματος..
Και είναι πιστοποιημένη Cosmetic & Guild Formulator (HSCG).
Ο Κοσμετολόγος είναι ο επιστήμονας που συνθέτει τη χημική σύνθεση και εξετάζει τη δομή και όλους τους παράγοντες ποιότητας των καλλυντικών. Στόχος του είναι η σύνθεση της φόρμουλας των νέων καλλυντικών προϊόντων, ακολουθώντας τις προδιαγραφές που θέτει ο Οργανισμός Υγείας και τις απαιτήσεις του αγοραστικού κοινού. Οι προδιαγραφές αυτές μπορεί να είναι το μειωμένο κόστος παραγωγής, η ευοσμία, το ελκυστικό χρώμα, η αγνότητα των υλικών ή άλλες χαρακτηριστικές ιδιότητες.

Αναλυτικότερα, το έργο του Κοσμετολόγου είναι η σύνθεση των νέων τύπων των καλλυντικών προϊόντων για λογαριασμό της παραγωγικής διαδικασίας σε μια βιομηχανία, ο έλεγχος της ποιότητας των καλλυντικών προϊόντων και των ειδών συσκευασίας κατά την παραγωγή και η διατήρηση αρχείου με φακέλους που περιέχουν στοιχεία για τη σύνθεση όλων των παραγόμενων προϊόντων της βιομηχανίας που εργάζεται. Ακόμη, ένας Κοσμετολόγος έρχεται σε επαφή με τους ελεγκτικούς φορείς (Εθνικός Οργανισμός Φαρμάκων κ.λπ.) για λογαριασμό της βιομηχανίας που εκπροσωπεί, διεξάγει έρευνα, συνθέτει φόρμουλες και ελέγχει τα προϊόντα των καλλυντικών σε πανεπιστημιακά εργαστήρια (πολλές φορές με την επιδότηση του επιχειρηματικού κόσμου), ελέγχει την καταλληλότητα της χρήσης των καλλυντικών για λογαριασμό διαφόρων ενώσεων, που σκοπό έχουν την προστασία του καταναλωτή και προτείνει αλλαγές στη σύνθεση των προϊόντων. Οι Κοσμετολόγοι εργάζονται σε χημικά εργαστήρια εξοπλισμένα με σύγχρονα όργανα. Τα εργαστήρια μπορεί να λειτουργούν σε βιομηχανικές μονάδες, αντιπροσωπείες καλλυντικών, ιδιωτικά κέντρα ερευνών ή πανεπιστημιακά ιδρύματα κ.λπ.

Επίσης η ίδια υποστηρίζει την μη χρήση οινοπνεύματος σαν συστατικό μετά το ξύρισμα!

Η προτομή ενός άνδρα πάνω από την επιγραφή Zingari Man παραπάνω σύμφωνα πάντα με δικές της πληροφορίες.. είναι μια εικόνα ζωγραφισμένη στο χέρι που εμπνεύστηκε από ένα πραγματικά παλιό ελληνικό νόμισμα!
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6743 times
Been thanked: 5538 times
Ηλικία: 57

Έχω παρει το The Nomad.... Νομίζω πως είναι ένα από τα 4-5 σαπουνια που ανετα θα ξαναέπαιρνα...

Υπεροχο αρωμα (λατρευω τα κιτροειδή και ειδικότερα το συνδυασμό τους με το bay rum), ευκολος αφρισμός με διαρκεια και αρκετή προστασία... Το αίσθημα τοσο κατά το ξύρισμα, όσο και μετά είναι πραγματικά ωραίο...

Σπάνια παίρνω σετακια... Νομίζω όμως πως το αντιστοιχο asl του θα το τιμήσω δεόντως... Αν οχι αυτό, τουλάχιστον το Unscented...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Γράψτε κάποιος που έχει το vegan μια κριτική παρακαλώ, το κοιτάζω εδώ και μέρες , αλλα έχω κόψει τις blind αγορές εδώ και χρόνια... για να δω αν θα με ¨ψήσει" κάποιος που το έχει . :helt
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
Tzimisce
Εξειδίκευση
Εξειδίκευση
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 13:42
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 8223 times
Been thanked: 10088 times
Ηλικία: 52
Επικοινωνία:

Άκη, έχω το Magician και το watchman, δεν έχω δοκιμάσει την vegan σειρά αλλά πόσο μεγάλο άλμα να έκανε;
Καλά σαπούνια, ωραία αρώματα (το watchman αμφιλεγόμενο μάλλον αν και μου αρέσει).
Δύσκολα στον αφρισμό, θέλει πολύ φόρτωμα, αλλά αξίζει.
Καλή αγορά, not to die for.
Μιχάλης
Άβαταρ μέλους
Akist
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 871
Εγγραφή: 27 Σεπ 2017, 15:34
6
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 4193 times
Been thanked: 2854 times
Ηλικία: 49

Thanks Μιχάλη @Tzimisce , για τον δύσκολο αφρισμό δεν με νοιάζει - δε πα να θέλει και μπετονιέρα για να κάνει lather , το γλίστρημα με ενδιαφέρει (ντάξει και απο μυρωδιά να μην είναι "ψοφίμι του δρόμου" , αλλά απο ότι διάβασα στα ξυριστομάγαζα δεν έχει κακή μυρωδια το vegan , ψιλοαπαλό σανταλόξυλο λένε βγάζει , άντε δηλαδή το πολύ να είναι ξυλώδεις νότες , οκ)

Απότι κατάλαβα με αυτά που γράφεις , μάλλον δεν θα παίξει αγορά , μου γλίτωσες τα ευρώπουλάκια μου.

:helt
Θα πάρω πενταλέπιδο αν το φτιάξουν σαν του avatar μου ...
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2181
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8836 times
Been thanked: 11948 times
Ηλικία: 55

@Akist
Αν εννοείς το Traditionlist, έχει ανεβάσει ο @Constantin στο SOTD, οπότε νομίζω πως μπορεί να βοηθήσει.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8983 times

Μετά τα αγαπημένα (Tallow) Rambler & Navigator
με μεγάλη μου χαρά είδα τόσο θεαματική βελτίωση που
όπως έχω ξανά αναφέρει αναρωτήθηκα τελικά ποιο είναι με tallow
& ποιο το vegan ( σύμφωνα με όσα ακούω/διαβάζω τριγύρω ένα χρόνο τώρα.. )
Άντε να το ξαναπώ.. δοκιμάζοντας το Vegan Traditionalist είπα..
Tallow is Dead..

Τώρα για αφρίσματα κλπ δεν έχω ιδέα για απορρυπαντικά..
Τα Zingari σε μένα τουλάχιστον πάντα είχαν (low structure) αφρόκρεμα..
και είναι ένας ακόμα παράγοντας που εμένα μου ταιριάζουν και δεν καλούμαι κάθε φορά
να προσπαθώ να απομακρύνω στοκόκρεμα από τη μηχανή..

Είχα αναφέρει επίσης πως εύχομαι να συνεχιστεί αυτή η νέα σύνθεση και με άλλα αρώματα
γιατί δεν είναι όπως τα προαναφερθέντα για μένα ενδιαφέροντα.. θαλασσινά η γλυκά.. με νότες καπνού..
Εννοώντας πως το πιπέρι που πλαισιώνει και αγκαλιάζει τα υπόλοιπα αρώματα sandalwood/musk..
δίνουν ένα πραγματικά πιπεράτο οσφρητικό αποτέλεσμα.. (όχι για φλώρους..) που όταν ξεπεράσεις (ας πούμε)
τη σπιρτάδα και το ωωνσγμσ...από την έκπληξη.. θα καλμάρεις ίσως από όσες υπόλοιπες ζεστές νότες αφήνει η δυναμική
του πιπεριού να φτάσουν στη μύτη σου και να ανοίξουν τα μάτια από θαυμασμό..
For sure.. love or hate.. νομίζω γιατί δεν μπορώ να γνωρίζω τα γούστα του καθενός..
Μπράβο στην Zingari Man από μένα για την τόλμη και την διακριτή αναβάθμιση!

Δεν χρειάζομαι αφρούς (γένια του Άι Βασίλη) παρά μόνο γλίστρα και προστασία..
και εδώ τα βρίσκω μια χαρά!
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Kalomoiris
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 35
Εγγραφή: 10 Μαρ 2023, 21:48
1
Been thanked: 96 times

The Gent από όσο σαπουνια έχω μέχρι τώρα είναι το αρώμα που με ξετρελαίνει

Κορυφή: Ευκάλυπτος, φλούδες γκρέιπφρουτ, λάιμ, νερόλι
Μέση: ξύλα, σανός, γιασεμί, εσπεριδοειδή, βότανα
Βάση: μόσχος, ξύλα, κεχριμπάρι, τριαντάφυλλο
Άβαταρ μέλους
Χάρης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 19 Σεπ 2023, 09:47
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 135 times
Ηλικία: 51

3ο ξυρισμα με zingari explorer και ειχα μαλιστα και το πρωτο πωπουλινοξυρισμα(bbs) με την rocca, ωραιο ελαφρυ αρωματακι σχεδον μπαρμπερικο και οπως ανεφερε αλλος συνξυριστης ο αφρος ειναι low structure οπως τα περισσοτερα αρτιζιανικα εξ αμερικης και η αληθεια ειναι οτι τα προτιμω κι εγω πλεον ετσι γλυστρα σε πολυ καλα επιπεδα οπως η προστασια και το ποστ επισης για τα 142γρ ειναι οκ η τιμη(για τα δικα μου δεδομενα) και αν και talow-man θελω να τσεκαρω το vegan που εχω ακουσει πολυ καλα λογια
Tallowας απο κουνια
Άβαταρ μέλους
Χάρης
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 19 Σεπ 2023, 09:47
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 89 times
Been thanked: 135 times
Ηλικία: 51

Ετσιμπηθει και η vegan φορμουλα το traditionalist ελπιζω σε καλα αποτελεσματα γιατι εχω διαβασει καλα λογια σε λιγες μερες θα πω τις πρωτες εντυπωσεις
Tallowας απο κουνια
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”