Γρήγορο ξύρισμα

Απάντηση
hiddenite
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 01 Ιαν 2022, 18:28
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 109 times

Καλησπέρα σε όλους,
σήμερα, πρώτη μου φορά, εντελώς ξαφνικά και απρογραμμάτιστα έπρεπε να ξυριστώ γρήγορα. Ο χρόνος που είχα ήταν γύρω στο δεκάλεπτο. Έτσι λοιπόν χρησιμοποίησα μια κρέμα ξυρίσματος, ίσα που μούσκεψα το πινέλο χοίρου και προχώρησα στην δημιουργία αφρού απ'ευθείας στο πρόσωπο. Συνέχισα με την 6c και την πλάκα 2. Καλό το αποτέλεσμα δε λέω αλλά όχι απολαυστικό και κυρίως χωρίς το σαπούνι που θα ήθελα.
Οι απορίες που μου δημιουργήθηκαν είναι οι εξής:
Τί είναι καλύτερο να χρησιμοποιούμε σε τέτοιες περιπτώσεις, κρέμες ή σαπούνια; Ποιά θα πρέπει να είναι η σβέλτη προετοιμασία σε περίπτωση σαπουνιού;
Ποιά κατηγορία πινέλων είναι καλύτερη;
Δεκτή και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία.
Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
donP
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 791
Εγγραφή: 07 Αύγ 2011, 12:05
12
Τοποθεσία: South of -No- North
Has thanked: 630 times
Been thanked: 807 times

Προμηθεύεσαι μια καλή κρέμα brushless και εξοικονομείς ακόμη περισσότερο χρόνο...!

Ίσως κάποιοι με "αφορίσουν", αλλά ομολογώ πως με την Korres Absinthe Shave Cream και την κατάλληλη μηχανή/λεπίδα έχω κάνει ξυρισματάρες...

Εικόνα
Νηπίοισιν ου λόγος, αλλά ξυμφορή γίνεται διδάσκαλος.
Δημόκριτος
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1710
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13606 times
Been thanked: 14565 times
Ηλικία: 54

Αν προκύψει κάτι το τόσο επείγον έχω από παλιά αφρό κονσέρβα και Gillette Fusion και έφυγα σε λιγότερο από πεντάλεπτο, δύο χρόνια πάντως που ξυρίζομαι παραδοσιακά δεν μου έχει χρειαστεί.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 578
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1874 times
Ηλικία: 28

Kρέμα οπωσδήποτε, και δη λεπτόρρευστη. Η TOBS πχ δυσκολεύει λίγο παραπάνω το λαδερινκ σε σχέση με Nivea, Prosar, Proraso κλπ.

Πινέλο συνθετικό οπωσδήποτε, για να μην έχεις τα τρεχάματα με στεγνώματα και προ-βρεξίματα που έχουν τα ζωικής τρίχας. Εννοείται μόνο face lathering.

Και έναν συνδυασμό αιχμηρής λεπίδας με αμυντική μηχανή, ώστε και να έχεις αποτέλεσμα χωρίς επανα-περάσματα, και να ρολάρεις τη μηχανή σου χωρίς φόβο αμυχών ή χειρότερων τραυματισμών.
De savoir vient avoir.
hiddenite
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 01 Ιαν 2022, 18:28
2
Has thanked: 21 times
Been thanked: 109 times

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1559
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 13140 times
Been thanked: 13824 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Φίλε Θανάση @hiddenite , σε τέτοιες συνθήκες που περιγράφεις χρησιμοποιώ πάντα κρέμες και συνθετικά πινέλα ( κυρίως κρέμα proraso με άρωμα π.χ. cypress & vetiver ή και nivea ακόμη, σε πινέλο μου αρέσει το Omega Roma colosseum). Για σαπούνια μπορείς να δοκιμάσεις το Mitchell's ή και το Tabac, που έχουν καλή προστασία και ενυδάτωση, ενώ αφρίζουν γρήγορα. Καλή συνέχεια !!! 👍💈👍
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το ξύρισμα”