Σαπούνια "ούτε του εχθρού σου!"

Άβαταρ μέλους
lozioditalia
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: 25 Ιαν 2021, 08:10
3
Has thanked: 122 times
Been thanked: 927 times

Το χειρότερο που έχω δοκιμάσει: Tiki Bar Soap Fougère Vegan (σαπούνι που κατασκευάζεται στην Αμερική) πριν από χρόνια λόγω αλλεργίας στο δέρμα μου, Monsavon δεν μου αρέσει το άρωμα, τέλος το Penhaligon's Blenheim Bouquet χωρίς λίπος γιατί δεν μαστίγωσε αλλά τώρα είναι εκτός παραγωγής εδώ και πολλά χρόνια.
Κρυφό περιεχόμενο
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.
Άβαταρ μέλους
natnat
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2145
Εγγραφή: 12 Οκτ 2012, 00:26
11
Has thanked: 2479 times
Been thanked: 4529 times
Ηλικία: 47

Εξαρτάται αν μιλάμε για ιδιότητες ή απλά για χάλια άρωμα ή και υφή.
Μπαίνει και ο υποκειμενικός παράγοντας.

Ιδιότητες:
LPL
Officina artisiana


Υφή αφρού:
PAA

Σίγουρα ξεχνάω πολλά άλλα...
Παναγιώτης

Ηλίαααα! Ριιίχτο!!!
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

Σπλεντιτ σιγουρα νουμερο 1 και μετα θα ελεγα MWF.
Αν ειχα δοκιμασει Arko (το μυρισα απλα και το ξαναεβαλα πισω) θα συμπληρωνε τριαδα.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1546
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12985 times
Been thanked: 13652 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Για λόγους αρώματος σαπουνιού, αλλά και απόδοσης, ένα Vitos πατσουλι, καθώς και ένα Razorock black bay....
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2133
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8597 times
Been thanked: 11628 times
Ηλικία: 55

Να πω το κρίμα μου, μόλις διάβασα τα σαπούνια του natnat έκανα σκρολ απ γτ νόμισα πως ήμουν στο θρεντ Σαπούνια γιου μαστ τράι μπιφόρ γιου ντάι. Νταξ καλά τα LPLκ ΟΑ, αλλά όχι κ τόσο. Τα PAA ναι. 😁😂
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6433 times
Been thanked: 5307 times
Ηλικία: 57

Δεν μπορώ να πω ότι έχω δοκιμάσει πολλά και το καθένα τους από πολλές φορές, αλλά αυτό που σίγουρα δεν πρόκειται να ξαναδοκιμάσω είναι το Two Goats Peppermint & TeaTree...

Ευτυχώς το πήρα σαν δείγμα και δυστυχώς δεν το έψαξα πριν το πάρω...

Φυτικό, φυτικοτατο τίγκα (πιθανώς) σε ελαιόλαδο, αφρός ελάχιστος και με ακόμη πιο ελάχιστη διάρκεια...

Για σαπούνι δεν... Για preshave ίσως, και πολύ του είναι...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
fusarium
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 340
Εγγραφή: 04 Οκτ 2022, 15:18
1
Has thanked: 4417 times
Been thanked: 4395 times

σαπούνια "ούτε του εχθρού σου"...χμ...πολυ δύσκολο θέμα...

δύσκολο διότι, υπάρχουν σαπούνια λ.χ. LPL που αν μάθεις να τα πετυχαίνεις στο νερό είναι υπέροχα και άλλα (με κορυφαίο το TABAC) που ακόμα και αν δεν τα κάνεις όλα καλά ξυρίζεσαι μια χαρά (τουλάχιστον έτσι μου φαίνεται εμένα)

ωστόσο

πριν καιρό αγόρασα το Zingari Man The Watchman το άρωμα του με ενθουσίασε, η υφή του μου έκανε εντύπωση και η "συμμαζεμένη" υφή του αφρού δεν με χάλασε, όμως το σαπούνι στο ξύρισμα 'φρενάρει'. Δοκιμάστηκε με διάφορους συνδυασμούς μηχανής - λεπίδας, συνέχισε να φρενάρει, ακολούθησαν δοκιμές με μεταβολή στο νερό, συνέχισε να φρενάρει, τώρα κάθεται στο ράφι...

δοκίμασα και άλλα Zingari (ευτυχώς δανεικά), τα αρώματα τους υπέροχα.... όλα φρέναραν

Ίσως αν κάποιος δεν αγαπά την κόντρα και θέλει ιδιαίτερα υδαρή αφρό να μην έχει πρόβλημα, ωστόσο στην περίπτωση μου καταστρέφουν το ξύρισμα
Άβαταρ μέλους
τασος9322
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 850
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2016, 16:40
7
Τοποθεσία: Πειραιας
Has thanked: 7629 times
Been thanked: 6933 times
Ηλικία: 45

HAGS και FAENA, ουτε που τα ξανακοιταζω, μακρια κ αγαπημενοι
κατα τον δαιμονα εαυτου
Άβαταρ μέλους
Bob Dens
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 08 Οκτ 2022, 20:18
1
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 70 times
Been thanked: 164 times

Ένα από τα σαπούνια που δεν θα αγόραζα ξανά (αλλά δεν μπορώ να το γράψω στο ομώνυμο θέμα, διότι για κάποιον λόγο δεν μου ανοίγει), είναι το nomad της razorock.
Δεν με τρέλανε καθόλου το άρωμά του, για το οποίο είχα περισσότερες προσδοκίες, καθώς και η ποιότητα του αφρου, μέτρια.
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1347
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6433 times
Been thanked: 5307 times
Ηλικία: 57

Αν και είναι εντελώς υποκειμενικό το κομμάτι αρωμα, εν τούτοις είναι και ο πιο αντικειμενικός λόγος να μην σου αρέσει κάτι...

Μετά τις δύο κατσίκες σειρά παίρνει άλλο ένα ντουέτο, η Α&Ε, με το Hemlock Poison... Σε σημείο που είπα δεν θα ξαναπάρω άλλο αυτής της εταιρείας (αλλά γλυκοκοιτάζω το Gothic Quarter)...

Αβρεχτο μυρίζει κάτι σε Σοφλαν, Λενορ και βρεγμένο κάτι σε φρεσοστυμενη μπουγάδα... Έλεγα, θα το σώσει το asl του, αλλά μου βγάζει κάτι σε λιβανοθυμιαμα... Το καλό είναι ότι σου δίνει καλό κι άνετο ξυρισμα, αλλά αυτή η μυρωδιά...

Ζωή σε λόγου μας...

Ήδη έχω δει πάει στο κάτω κάτω μέρος κι ίσως κάποια στιγμή το ξαναδοκιμάσω (μετά την μεταμόσχευση οσφρητικων αδένων)...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Απάντηση

Επιστροφή στο “Κρέμες και σαπούνια ξυρίσματος”