Ακονισμα gold dollar 66 σε coticule

Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times

Και με μια 10000 που έχει έτοιμοπαραδοτη και η κοσμομαν μια χαρά είναι για να μην περιμένεις αλλά πρόσεχε με τις συνθετικές γιατί κάνουν τρίχα υπερακονισματος
Γιώργος
Άβαταρ μέλους
$@rgi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 23:27
2
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times
Ηλικία: 47

Καλημέρα,

Σχετικά νέος και εγώ στο χώρο του STR8, αλλά θα σου πω τις εμπειρίες μου. Η Coticule είναι μια πολύ χρήσιμη πέτρα, αλλά σύμφωνα με την δική μου εμπειρία, πρέπει να βελτιωθεί αρκετά η τεχνική σου στο ξύρισμα (και το ακόνισμα) για να μπορέσεις να την εκτιμήσεις. Τον πρώτο καιρό και εγώ έβρισκα αρκετά "άβολη" την ακμή της.

Αν έρχεσαι από De, είναι λογικό να μην βρίσκεις αρκετά αιχμηρή την ακμή του Straight. Τον πρώτο καιρό και μέχρι να βελτιωθεί η τεχνική σου, χρειάζεσαι μία αιχμηρή ακμή για να κάνεις ένα μέτριο ως καλό ξύρισμα. Αυτό θα το πετύχεις με μια Naniwa 12K (ίσως και 10Κ). Το ελάττωμα της Naniwa είναι ότι κατά την γνώμη μου κάνει λίγο "άγρια" την ακμή του μαχαιριού (ίσως φταίει η τεχνική ακονίσματος μου), το οποίο όμως στρώνει μετά από 1-2 ξυρίσματα.

Και για να επανέλθουμε στην Coticule. Η χρήση που της κάνω εγώ, είναι: αφού ακονισω το μαχαίρι με συνθετικές μέχρι την 12Κ, περνάω το μαχαίρι 4-5 περάσματα από την Coticule (κάτω από τρεχούμενο νερό), ίσα για να σπάσω την τραχύτητα της Naniwa και να "γλυκάνει" το ξυράφι.

Καλή επιτυχία.

Stelios
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3680 times
Been thanked: 3400 times

Αυτό που ακούω και εγώ είναι ότι η Naniwa 12K δίνει μία άγρια ακμή. Σε πολλά site του εξωτερικού ορισμένοι λεν ότι δεν ενδείκνυται καν για ακόνισμα ξυραφιού.
Από την άλλη υπάρχει και η επιλογή της SIGMA Select II 13K όπου o @ntinos60 από ότι έχω δει τη χρησιμοποιεί και μάλιστα με καλά αποτελέσματα. Βέβαια για κάποιον που ενδιαφέρεται για αγορά από τη χώρα μας νομίζω δεν υπάρχει διαθέσιμη η SIGMA εδώ αλλά πρέπει να την αγοράσει από το εξωτερικό (Γερμανία την έχω βρει).

Από ότι καταλαβαίνω θα πρέπει να κινηθείς σε κάποια συνθετική πέτρα και όχι σε φυσική λόγω κόστους και πιθανότατα σιγουριά αποτελέσματος;

Μία καλή απάντηση θα ήταν από αυτούς που έχουν χρησιμοποιήσει και τις δύο αν όντως τελικά υπερέχει η SIGMA της Naniwa ή αν υπάρχει κάποια άλλη αντίστοιχη και σε αυτό το εύρος τιμής.

Σχετικά με τις φθηνές φυσικές. Προσωπικά έχω αγοράσει μία φυσική πέτρα πολύ φθηνή που ισχυρίζεται ότι είναι 10Κ αλλά δεν πρόλαβα ποτέ να τη δοκιμάσω. Υπάρχουν και κάποιες κινεζικές 12Κ αν θυμάμαι καλά αλλά δεν ξέρω τι γίνεται στο τελωνείο. Τις είχα δει στο γνωστό Invisible Edge τελευταία φορά. Νομίζω ότι αυτή που έχεις είναι μια χαρά σε σχεση με αυτές.

Το δίλημμα και ερώτημα σε αυτούς που μπορούν να το απαντήσουν, Naniwa 12K ή Select II 13K, έχει ενδιαφέρον, θα σε βοηθούσε και θα ήθελα και εγώ μια απάντηση σε αυτό.
tassos.kon
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2021, 16:55
2
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times
Ηλικία: 28

Σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας. Εκανα μια γρηγορη αναζητηση στο ιντερνετ για τις δυο συνθετικες πετρες και απο την προτιμηση του κ. Ντινου αγορασα την sigma select II 13K απο ενα σαιτ που ειχε γραψει στα σχολια. Νομιζω γερμανικο ειναι. Αναμενω να ερθει. Σας ευχαριστω και παλι ολους
Άβαταρ μέλους
$@rgi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 23:27
2
Has thanked: 9 times
Been thanked: 103 times
Ηλικία: 47

Με το καλό να σου έρθει, να την χρησιμοποιήσεις και να μας πεις την γνώμη σου. Αναμένουμε...
Stelios
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times

Φίλε μου μακάρι να σου αρέσει η κόψη από την συνθετική και να μην έχεις κάνει ακόμα μια αγορά λάθος και συγκεκριμένα για την σίγμα που πέρα από το Ντίνο δεν έχω δει πολλές αναφορές για την συγκεκριμένη συνθετική για μαχαίρι
Γιώργος
tassos.kon
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2021, 16:55
2
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times
Ηλικία: 28

Καμια αγορα δεν θεωρω λαθος. Οταν το χερι παει απο μονο του και μαθει και το ματι, τοτε ολα θα βρουν χρησιμοτητα δεν αγχωνομαι γι αυτο
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1686
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13438 times
Been thanked: 14366 times
Ηλικία: 54

@Καλατζος Γιώργο έχει διαφορά η κόψη αν ακονίσεις με συνθετική ή φυσική πέτρα ?? (ερώτηση παντελώς άσχετου με μαχαίρια)
Γιάννης
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times

Φίλε μου όσο και αν σου φαίνεται περίεργο ή φυσική πέτρα κάνει πιο γλυκιά την κόψη και δεν φοβάσαι και το υπερακονισμα ενός μαχαιριου και η κόψη είναι και πιο φιλική ως προς το δέρμα αντίθετα η συνθετικές βγάζουν μια οξύτητα στην κόψη τουλάχιστον για δύο τρία ξυρισματα
Γιώργος
tassos.kon
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2021, 16:55
2
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times
Ηλικία: 28

UPDATE: την εβδομαδα που μας περασε μου ηρθε πακετο η sigma select 13k. Εσπασα την κοψη λοιπον και ξεκινησα απο την αρχη πρωτα στην coticule με λασπη, επειτα χωρις λασπη και τελειωσα στην 13Κ. Υστερα απο αρκετη προσπαθεια, προφανως λογω απειριας, εφτασα σε σημειο να μπορω να ξυριστω με την gold dollar. σε καποια ευαισθητα σημεια ενιωσα τραβηγμα, ισως επειδη δεν βρηκα την γωνια, ισως επειδη να ηθελε ακομα δουλεια, αλλα σας το λεω με σιγουρια ηταν η πιο απολαυστικη εμπειρια που ειχα σε ξυρισμα. πηρα ενα βαθυτατο ξυρισμα με ελαχιστα τσουξιματα που με τον καιρο θα διορθωθουν. Σας ευχαριστω για τον χρονο σας, πραγματικα τα μαχαιρια ειναι ενας καινουριος κοσμος!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”