Ακονισμα gold dollar 66 σε coticule

tassos.kon
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2021, 16:55
2
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times
Ηλικία: 28

Καλησπερα σας συνξυριστες. Προσφατα μετακομισα σε straight razor και απο οσα εχω διαβασει εξοπλιστηκα με ενα gold dillar για αρχη, μια coticule και ενα διπλο λουρι dovo. Μετα απο πραγματικα πολυ διαβασμα και παρα πολλα βιντεο εχω καταφερει με πολλη δουλεια και πειραματισμο να υην φερω σε μια κατασταση που ξυριζει μεν, τσιμπει τριχες στον αερα, αλλα δεν ξυριζει χωρις να τραβαει. Δηλαδη να σας εξηγησω μαγουλο κουτσα στραβα θα ξυρισεις αλλα πιο δυσκολες περιοχες ειναι αδυνατο. Και εδω ερχεται το προβλημα μου. Δεν ξερω σε ποιο σταδιο ακονισματος εικαι και πρεπει να συνεχισω απο εκει. Να ξαναδημιουργησω slurry; Να συνεχισω με ροη νερου; Να κνω μονο επαναληψεις σε στροπ; Δυστυχως δεν ειχα, ουτε εχω καποιον στην οικογενεια να μου δειξει και σε τροχειο δεν θελω να παω γιατι χανεται η μιση αρχοντια. Εχω δουλεψει κυριως τις τεχνικες του Lynn Abrams, Dr Matt και του κυριου Ντινου. Σας ευχαριστω για τον χρονο σας, καθε βοηθεια ειναι σημαντικη.
Άβαταρ μέλους
SrTv
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: 13 Οκτ 2020, 20:30
3
Has thanked: 3675 times
Been thanked: 3399 times

Αγαπητέ Τάσο καλησπέρα. Αν έχεις κάνει καλή δουλειά με την πέτρα ακονίσματος, ίσως σου χρειάζεται το ενδιάμεσο στάδιο του περάσματος με κάποια πάστα οξειδίου. Βέβαια αυτό μπορεί και να παραληφθεί με τη συγκεκριμένη πέτρα από ότι έχω καταλάβει. Δεν την έχω δοκιμάσει, αν και έχω μία πολύ μικρή. Έχοντας και εγώ ένα Gold Dollar (και μάλιστα το 208 πού είναι λίγο πιο προσεγμένο του 66) και βλέποντας την «υφή» της πέτρας που έχεις ίσως να χρειαζόταν να αρχίσεις και με μία πιο επιθετική πέτρα και να περνούσες μετά σε αυτή. Θα σου πουν βέβαια οι ειδικότεροι εδώ μέσα που την έχουν δουλέψει. Μπορείς και με μόνο αυτή να κάνεις τη δουλειά σου τέλεια υποθέτω.
Προσωπικά με ένα λαδάκονο Κρήτης (που δεν κάνει για ξυράφια, αλλά το χρησιμοποιώ σαν πέτρα σχετικά χονδρής κοκκομετρίας με πολύ καλά αποτελέσματα για μένα) και μια παλιά πέτρα ξυραφιού κάνω τη δουλειά μου αποδοτικά. Μετά από αυτές μπορώ να περάσω στο δερμάτινο λουρί και χωρίς ενδιάμεσο μέσο.
Βέβαια να ξέρεις ότι η κόψη ενός ξυραφιού είναι διαφορετική από αυτό που έχεις συνηθίσει με τα ξυραφάκια που έχουν ακονιστεί με μηχανικό τρόπο.
tassos.kon
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2021, 16:55
2
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times
Ηλικία: 28

Καλησπερα και ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Απο ολη την ερευνα που εκανα ειδα οτι ο εξοπλισμος μου ειναι αρκετος για αρχη, γι αυτο και ξεκινησα ετσι ωστε σιγα σιγα να τον μεγαλωσω και να τον εμπλουτισω. Δεν γνωριζω να απαντησω σε οτιδηποτε αλλο παρα μονον αυτα που εγραψα, οτι εχω σχηματισει δηλαδη την κοψη, το ξυραφι ξυριζει αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι σε shave ready κατασταση. Νιωθω σαν να εχει φτασει στην κορυφη τησ σκαλας και να του λειπει ενα ακομα σκαλι. Απλως προσπαθω για ωρες να το φτασω οποτε μαλλον κατι λαθος κανω. Οσον αφορα την αισθηση σιγουρα δεν θα ναι η ιδια, αλλα σε καθε περιπτωση θα μπορω να καταλαβω αν μπορει να ξυρισει προσωπο η οχι. Ευχαριστω
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Εφόσον έχεις σχηματίσει όπως λες τη κόψη και το μαχαίρι τραβάει στο ξύρισμα κάτι λείπει και δεν κόβει απροβλημάτιστα.Οι βέλγικες πέτρες σπάνια ξεπερνούν τα 8000 grit.Μάλλον θέλει ακόνισμα-γυάλισμα η κόψη του με πέτρα τουλάχιστον 12000.Αυτό το επιπλέον στάδιο δεν σου το δίνει το δέρμα,ούτε η πράσινη και κόκιννη πάστα στο paddle πάντα.Τα τελευταία είναι για φρεσκάρισμα της κόψης ώστε να μην καταφεύγεις στη πέτρα 12000 συχνά.Όλα αυτά θεωρητικά,χωρίς να δει κανείς από κοντά το ξυράφι δεν μπορεί να είναι σίγουρος.
tassos.kon
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2021, 16:55
2
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times
Ηλικία: 28

Παντως απο οτι εχω δει στο youtube μπορεις με μια πετρα βελγικη να κανεις τη δουλεια σου. Δεν ξερω πραγματικα
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times

Για πια πέτρα κοτικουλ μιλάμε συγκεκριμένα την στάνταρ την σελεκτ για να βγάλουμε μια άκρη φιλικά πάντα
Γιώργος
tassos.kon
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2021, 16:55
2
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times
Ηλικία: 28

Την στανταρ
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Η standard δεν σου δίνει από μόνη της κόψη shave ready.Δεν είναι κακή αλλά όχι για το τελικό στάδιο.Εκεί θες τουλάχιστον select plus από βελγικές.
Εικόνα
Καλατζος
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 968
Εγγραφή: 07 Φεβ 2019, 17:41
5
Τοποθεσία: Αχαρνές Αττικής
Has thanked: 17384 times
Been thanked: 7037 times

Όπως λέει και ο φίλος παραπάνω μία σελεκτ και ένα οξείδιο του χρωμίου κάνεις μια χαρά την δουλειά σου αλλιώς με την πέτρα που έχεις πας σε μία νανιβα 12000 και είσαι έτοιμος.
Γιώργος
tassos.kon
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2021, 16:55
2
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times
Ηλικία: 28

Αχα να που πηγαινα για οικονομικοτερα και τελικα θα χρειαστει να τα δωσω τα χρηματα. Οποτε μπορω να τελειωσω στην κατασταση που ειμαι θεωρητικα με μια selected plus η καποια τεχνιτη 12k (naniwa η sigma select 13k που εχω δει απο τον κ. Ντινο). Σας ευχαριστω παρα πολυ
Απάντηση

Επιστροφή στο “Περιποίηση των straight razors”