Όπερα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12418 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

Αυριο εχουμε παρακολουθηση της τελευταιας παραστασης του "Οθελλου" στην ΕΛΣ. Μετα απο λιγες ημερες ακολουθει ο αγαπημενος μου "Φαουστ". Κορυφαια εργα που παρουσιαζουν την τραγικοτητα της ανθρωπινης υπαρξης. Η πευματικη εγρηγορση ειναι το μονο φαρμακο στις δυσκολες μερες που διαγουμε :D

Added in 1 day 17 minutes 47 seconds:
Πολυ ομορφη παρασταση με εναν καταπληκτικο Ιαγο (Ταση Χριστογιαννοπουλο). Καταχειροκροτηθηκε ο Ιαγος🇬🇷
Εικόνα

Εικόνα
Ford Focus MkII f/l 2008
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13609 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Συγχαρητήρια @AlexFocus !!! Πρόκειται για πραγματική ψυχαγωγία !!! Εξαιρετικά τυχεροί, όσοι βρίσκονται Αθήνα και έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τέτοιες παραστάσεις !👍💈👍
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Eγώ θα την πω την αμαρτία μου βέβαια, ότι το ΚΠΙΣΝ είναι μία ξεπερασμένη μοντερνιστική γκραντίλα που δεν υποβάλλει τον θεατή/ακροατή όπως θα άρμοζε στο χώρο λειτουργίας της Εθνικής Λυρικής Σκηνής. Είναι ωραίο να πας το σκύλο και τα παιδιά βόλτα, είναι ωραίο να φέρεις τουρίστες από επαρχία/εξωτερικό για τις πανοραμικές θέες και τους προσεγμένους χώρους πρασίνου - μέχρι εκεί. Τι δουλειά έχουν όλα αυτά με την ΕΛΣ και την Εθνική Βιβλιοθήκη, ποτέ μου δεν κατάλαβα... Δεν είναι ο πολιτισμός εφτά νομά σ' ένα δωμά. Στον 7ο όροφο συναυλία με νταπαντούπια και μπυράρες, στον 5ο καφε μπαρ, στον 4ο ΕΛΣ, στον 3ο ΕΒ, στον 1ο σουβενιρ και στο ισόγειο καντίνα με χοτ-ντογκ και παιδιά με πατίνια.

Ειδικά στην περίπτωση της ΕΒ, ήταν ακόμα εγκληματικότερη η μεταφορά. Από το αδιανόητα κουκλίστικο Βαλλιάνειο στα προπύλαια, τη μεταφέρανε σε... έναν όροφο με οντά στο ΚΠΙΣΝ. Ιεροσυλία.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13609 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Φίλε @mbakurin , είναι άλλο ζήτημα μια τέτοιου είδους παράσταση και άλλο θέμα το πώς λειτουργεί ένας χώρος πολιτιστικών δράσεων τέτοιου εύρους. Πάντως, μου αρέσει το πνεύμα αμφισβήτησης που σε διακρίνει....
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Ναι δεν έθιξα την εν λόγω παράσταση, εμένα το σχόλιο αφορούσε το γενικό θέμα του τόπικ "Όπερα". Κατέθεσα τη δική μου εμπειρία από το πώς προσέλαβα οπτικοακουστικά θεάματα στην παλαιά ΕΛΣ και πώς αυτή η εμπειρία μεταβλήθηκε στη νέα ΕΛΣ.

Στην πρώτη περίπτωση είχες έναν κατάλληλα διαμορφωμένο χώρο επί τούτου αφιερωμένο στην ΕΛΣ, στη δε περίπτωση έχεις ένα ξερό/υπερμοντέρνο χώρο στον οποίο η ΕΛΣ είναι απλά τμήμα ενός πολύ ευρύτερου και ποικίλου συνόλου, γεγονός που κατ' εμέ επηρεάζει αρνητικά τη συνολική εμπειρία.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
AlexFocus
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1122
Εγγραφή: 23 Φεβ 2011, 20:07
13
Τοποθεσία: Νότια Προάστια Αθηνών
Has thanked: 12418 times
Been thanked: 8676 times
Ηλικία: 44

Διαχρονικος Φαουστ. Πολυ ωραια παρασταση, παρα πολλα χειροκροτηματα για το Δ. Σουρμπη (Βαλεντινος) και πανεμορφα σκηνικα.
Εικόνα
Ford Focus MkII f/l 2008
Απάντηση

Επιστροφή στο “Σινεμά, σειρές, τηλεοπτικά.”