Δοκιμές

Άβαταρ μέλους
kwnssk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 09 Μαρ 2022, 09:50
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 50 times
Been thanked: 89 times
Ηλικία: 36

Καλησπέρα. Γνώμη μου να φτιαχτεί μια ενότητα με ξυριστικές μηχανές που θα είναι διαθέσιμες για δοκιμές.

πχ να έχω κάποιες μηχανές και αν κάποιος θέλει να αγοράσει τις ίδιες, πριν προχωρήσει στην αγορά νέας να έχει την δυνατότητα να παίρνει μια για δοκιμή.
Κώστας
-------------
:animals-dogrun:
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3115
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28070 times
Been thanked: 29326 times
Ηλικία: 64

Γίνε πιο σαφής σε παρακαλώ. Εννοώ, πως φαντάζεσαι ότι θα λειτουργεί αυτό πρακτικά.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Αυτό είναι μία ιδέα που έχω σκεφτεί κι εγώ.

Μπορούμε να έχουμε ένα δημόσιο google doc με ανοικτή διαχείριση, στο οποίο να γράφουν μέλη το ψευδώνυμο και τον προσφερόμενο για ανταλλαγές εξοπλισμό, ο οποίος μπορεί να είναι οτιδήποτε, όχι μόνο μηχανές. Με αυτή τη μέθοδο δεν εκτίθενται τα προσωπικά δεδομένα κανενός.

Για αρχή μπορεί να είναι κατατμημένο σε πόλεις, ώστε οι συναντήσεις να γίνονται δια ζώσης και να μην εμπλέκονται κούριερ, χρόνοι αναμονής και όποια έξτρα κόστη.

Μπορούν να μπουν και έξτρα κανόνες για την ευρύτερη συμμετοχή στο όλο εγχείρημα, δηλ. φωτογράφιση του εξοπλισμού πριν και μετά την ανταλλαγή, ανώτατη χρονική διάρκεια ανταλλαγής. Μπορεί επίσης να υφίσταται και κάποιο είδος "εγγύησης" σε περιπτώσεις ανισομερών ανταλλαγών/δανεισμών. Γενικά, το βασικό εμπόδιο για ένα τέτοιο εγχείρημα είναι η διασφάλιση καλής πίστης και εμπιστοσύνης μεταξύ συμμετεχόντων. Τα άλλα βρίσκονται. Οπότε, θα πρότεινα ένα υψηλό όριο δημοσιεύσεων ως ελάχιστη προϋπόθεση για τη συμμετοχή. Τουλάχιστον 50.

Μια πρόσθετη δικλείδα, θα ήταν η διενέργεια της όλης διαδικασίας σε "κλειστό" σημείο του φόρουμ, όπως οι αγγελίες. Φαντάζομαι θα υπάρχει τεχνικά η δυνατότητα να βλέπουν ένα section μόνο μέλη που έχουν τουλ. 50 δημοσιεύσεις.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8982 times

Κώστα και γώ δεν κατάλαβα πώς εννοείς
ότι μπορεί να δουλέψει αυτό που προσπαθείς
να πεις..
Εγώ να συμπληρώσω πώς δεν σε ξυρίζουν οι
μηχανές!
Αλλά οι λεπίδες!
+ ότι ο καθένας έχει διαφορετικό πρόσωπο
και τεχνική φυσικά..
Η μηχανή είναι απλά ένας φορέας.. σημαντικότατος!
Αλλά δεν μπορείς να σχηματίσεις άποψη με ένα
ξύρισμα (η αλλιώς με μια συγκεκριμένη λεπίδα μόνο)
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27385 times
Been thanked: 38923 times
Ηλικία: 54

Αυτό συμβαίνει ήδη εν τοις πράγμασι όταν μαζευόμαστε στις συναντήσεις. Όλοι μεταξύ μας ανταλλάσσουμε ή δανείζουμε για δοκιμές ή και χαρίζουμε ξυριστικά καλούδια. Βέβαια στην Αθήνα ή στην υπόλοιπη Ελλάδα λόγω αποστάσεων είναι δύσκολο.

Δεν είναι κακή η ιδέα του Γιώργου @mbakurin.

Αλλιώς βάλτε αγγελίες του στυλ 'διαθέτω τα τάδε για δοκιμές και θα ήθελα τα δείνα'
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
kwnssk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 09 Μαρ 2022, 09:50
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 50 times
Been thanked: 89 times
Ηλικία: 36

Απλά μήπως φτιαχτεί άλλη ενότητα. Μόνο για αυτό
Κώστας
-------------
:animals-dogrun:
Άβαταρ μέλους
andreas
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 7391
Εγγραφή: 20 Ιαν 2009, 15:49
15
Τοποθεσία: Nederlands
Has thanked: 11318 times
Been thanked: 10718 times
Ηλικία: 45
Επικοινωνία:

Αν θες Γιώργο @mbakurin γράψε μας ένα full proof σχέδιο να το αναλύσουμε και αν δει η ομάδα του mogr πως εφαρμόζεται, με μεγάλη μας χαρά.
Αυτό που θέλω εγώ είναι να μην βασιζόμαστε σε εξωτερικούς παράγοντες. Καλό το outsourcing αλλά όπου χρειάζεται.
ἐξ ὄνυχος τὸν λέοντα
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Ε, τι πήγαμε στα πανεπιστήμια, αν όχι για να ωφελήσουμε ωφελούμενοι! Ένα ερώτημα πριν πλανάρω, για να μην πλανάρω αλλού 'ντ αλλού:

Τι εννοούμε αποφυγή outsourcing; Να μην υπάρχει google doc, ή να μην υπάρχει ανάγκη κάποιας άλλης, τρίτης υπηρεσίας; Γιατί το gdoc είναι πυρήνας της ιδέας μου, καθώς ενημερώνεται για όλους με αμεσότητα και ακρίβεια, είναι εύκολα προσβάσιμο από όλους παντού (smartphone, pc, laptop όλων των λειτουργικών συστημάτων και χωρίς ανάγκη κειμενογράφου), ενώ μπορεί να το διαχειρίζεται μία ομάδα 2-3 ατόμων ώστε να μη γίνεται χάβρα. Επίσης, υπάρχει καταλογισιμότητα, καθώς φαίνονται όλες οι επεξεργασίες, πότε και από ποιον έγιναν.

Έχω κατά νου ένα βασικό σκελετό, τον οποίο μπορώ να επεξεργαστώ λίγο παραπάνω και να συνεννοηθούμε, νομίζω είναι ιδέα που θα βοηθήσει το φόρουμ και όλους μας, αρκεί να υλοποιηθεί με εμπιστοσύνη. Προς αυτή την κατεύθυνση έγραψα ήδη κάποια μέτρα (φωτογραφίες, όριο δημοσιεύσεων, πιλοτική αρχική εφαρμογή χωρίς εμπλοκή courier), εάν κάποιος έχει μία παραπάνω εμπειρία ή πρόταση, είναι εξαιρετικά καλοδεχούμενη η επικοινωνία με πμ.

Προτείνω να μείνει το τόπικ ως καθαρό brainstorming για την εν λόγω ιδέα, αν κάποιος θέλει να γράψει μία σκέψη ή πρόταση δημόσια. Εγώ θα το δουλέψω και θα επικοινωνήσω με τη διαχειριστική ομάδα συντόμως.
De savoir vient avoir.
Άβαταρ μέλους
kwnssk
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: 09 Μαρ 2022, 09:50
2
Τοποθεσία: Ίλιον
Has thanked: 50 times
Been thanked: 89 times
Ηλικία: 36

έχουμε καποια εξέλιξη?
Κώστας
-------------
:animals-dogrun:
Άβαταρ μέλους
mbakurin
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 577
Εγγραφή: 03 Ιουν 2021, 14:32
2
Has thanked: 336 times
Been thanked: 1871 times
Ηλικία: 28

Πλάκωσαν πολλές υποχρεώσεις και πολλή έξτρα εργασία από την αναμενόμενη το περασμένο διβδόμαδο. Από μεθαύριο αδειάζω κάπως και θα το δουλέψω.
De savoir vient avoir.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προτάσεις”