Fatip "lo storto" closed comp slant

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Zissis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 09 Ιαν 2022, 01:54
2
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 204 times
Been thanked: 299 times
Ηλικία: 49

Μόλις έφτασε. Φρέσκια φρέσκια.
Πρώτες εντυπώσεις άριστες. Καλή συσκευασία, άμορφη μηχανή στο χρώμα του χρυσου χωρίς καμία ατέλεια. Μου φάνηκε αρκετά βαριά στο χερι. Στο βραδυνο ξύρισμα θα αξιολογηθεί και στην πράξη.


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8567 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Α Πολύ ωραία. Σοβαρά τώρα δεν έχει θέμα στο φινίρισμα; Στη δική μου, χρωμίου και oc βέβαια, η λαβή νομίζεις πως είναι πέρλα. Τα ξέρεις φαντάζομαι, αλλά λίγο προσοχή στην ευθυγράμμιση. Καλοξύριστη.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Zissis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 09 Ιαν 2022, 01:54
2
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 204 times
Been thanked: 299 times
Ηλικία: 49

Και εγώ ξαφνιάστηκα ευχάριστα. Ακόμα και κάτω απο την κεφαλή εξαιρετικο φινίρισμα. Μόνο δαχτυλιές σκουπίζω.
Από ότι διαβάζω πάντως και από ξενα reviews οι Ιταλοί πρέπει τους τελευταίους μήνες να έχουν κανει άλματα στον ποιοτικο τους έλεγχο.
Αμα ξυρίζει και όπως περιμένω τότε έχουμε μια vfm slant.
Άβαταρ μέλους
RPDrummer
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 18 Φεβ 2022, 18:42
2
Has thanked: 2 times
Been thanked: 50 times

Καλώς την δέχτηκες και καλά / ευχάριστα ξυρίσματα.
Άβαταρ μέλους
Zissis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 09 Ιαν 2022, 01:54
2
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 204 times
Been thanked: 299 times
Ηλικία: 49

Λοιπόν πάμε για τις πρώτες εντυπώσεις μετα το ξύρισμα.

Η λεπίδα με τη πρώτη έκατσε σωστά. Δεν κατάλαβα οτι χρειάζεται κάποιος ιδιαίτερος χειρισμος. Η κεφαλή σε πετσέτα ανάποδα, λεπίδα από επάνω, πλακα πίεσης, σταθερο κράτημα με το χερι όλα μαζί, βίδωμα λαβής. Όλα καήλα.

Στο ξύρισμα τώρα. Με μοναδικο σημείο αναφοράς την R89 θα προσπαθήσω να σας μεταφέρω τις παρατηρήσεις μου. Η μηχανή κόβει. Δεν νιώθεις λεπίδα αλλά ακους έντονα τον ηχο της κοπής από το κούφιο μπρούτζινο χερούλι. Θέλει μια προσαρμογή στην τεχνική καθώς δεν κοιτάς την κεφαλή ,που είναι στραβή, αλλά την κατεύθυνση που εχει το χερούλι .Κατάλαβα οτι το κόλπο ειναι να ξυρίζεσαι όπως με μια κανονική κεφαλή.
Η μηχανή είναι αποτελεσματικότερη απο την r89 με δυο περάσματα σχεδόν καθάρισα. Πρόκληση η φαβορίτα και τα σημεία κάτω απο την μύτη αλλά τελικά όλα καλα και κυρίως εύκολα.
Χρησιμοποίησα μια personna σε δεύτερη χρήση η οποία συμπεριφέρθηκε μια χαρά. Μου δίνει την αίσθηση, και αυτή η μηχανή, ότι θέλει κοφτερές λεπίδες. Θα δείξει.
Κανενας ερεθισμος παρα τα περάματα και τις επίμονες κινήσεις στον λαιμο. Η γωνία κοπής διαφέρει λίγο αλλά την βρίσκεις εύκολα. Εντυπωσιακο το βάρος και απίστευτα βολικο το μικρο μέγεθος ,ειδικά για κάτω απο τον λαιμο.Με το μικρο χερουλακι κάνεις εύκολα την δουλειά.
Νομίζω οτι για αρχάριο όπως εγώ ή για κάποιον που θέλει μια σλαντ ηπια και σχετικά αποδοτικη ειναι μια καλή αγορά.
Για την ομορφιά της τα είπαμε.

Παραθέτω φωτο με φορτωμένη την λεπίδα.
Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8567 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Και στην τέταρτη φώτο, αλλά κυρίως στην τρίτη που καλύτερα εστιασμένη, δε φαίνεται και τόσο ευθυγραμμισμένη ούτε με το τοπ αλλά ούτε με το μπέιζ. Μπορεί να ξεγελά η φώτο. Και σε κάθε περίπτωση το αποτέλεσμα μετράει.
:text-bravo:
Επίσης έχουμε Μάρτιο 8) :D
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Zissis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 09 Ιαν 2022, 01:54
2
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 204 times
Been thanked: 299 times
Ηλικία: 49

babkoug έγραψε: 03 Μαρ 2022, 15:17 Επίσης έχουμε Μάρτιο
Το ηξερα οτι θα το χτυπουσες.........¨)
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8567 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Το έφερα γλυκά γλυκά όμως. :whistle:
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”