Επιλογή ρυθμιζόμενης μηχανής ,γνώμες έμπειρων.

Άβαταρ μέλους
Pain
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 27 Δεκ 2021, 15:31
2
Τοποθεσία: Άνοιξη
Has thanked: 34 times
Been thanked: 167 times
Ηλικία: 45

Την Καλησπέρα μου σε όλη την παρέα .Λέω να αγοράσω μια ακόμα ρυθμιζόμενη μηχανή έχω αυτήν την στιγμή την Rockwell 6c και την lupo Dc ,λέω μέσα στον Μάρτη να αγοράσω άλλη μια και είμαι μεταξύ pearl v4 και progress ,η αλήθεια είναι πως κλείνω προς την progress μιας και μου αρέσει η φήμη της και ότι είναι παλιά και τεκμηριωμένα μια καλή μηχανη,από την άλλη θα ήθελα να διαβάσω και απόψεις των πιο έμπειρων μελών του φόρουμ .Ευχαριστώ !
Άβαταρ μέλους
DAK
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: 03 Μαρ 2017, 13:56
7
Has thanked: 214 times
Been thanked: 555 times
Ηλικία: 43

Progress με κλειστα τα ματια!All time classic!
YOU 'LL NEVER WALK ALONE!!
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Η Progress είναι πολύ καλή.Προσωπικά εγώ έχω συνηθίσει τη MERKUR Futur satin.Τα δέκα τελευταία χρόνια τα περισσότερα ξυρίσματα μου είναι με τη Futur.Στην αρχή πάντως με φόβισε αλλά και με δυσκόλεψε.Τώρα πλέον τη χειρίζομαι με ευκολία στη ρύθμιση 4. Στα υπ´όψιν ότι δεν συγχωρεί λάθη στη προετοιμασία αλλά και στο χειρισμό…
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Καλησπέρα φίλε @Pain !
Ανάμεσα σε αυτές τις δύο κι εμένα η ψήφος μου πάει στην merkur λόγω 'κληρονομιάς".
Δεν έχω δοκιμάσει την Perl και πιστεύω ότι ίσως να κάνει λίγο καλύτερο ξύρισμα στις υψηλότερες ρυθμίσεις, λόγω σχεδίασης της κεφαλής.
Φαίνεται να παρουσιάζει λιγότερο chattering στης υψηλές ρυθμίσεις (3+) λόγω της μεγαλύτερης απόστασης των posts, στα πρότυπα της Ambassador.
Από εκεί κι έπειτα , αφού έχεις μια ήπια "ρυθμιζόμενη" όπως η 6c θα πρότεινα να ρίξεις και μια ματιά στη σφυροκεφαλη και παραγκωνισμένη variant.
Είναι φθηνότερη, έχει ωραίο μήκος/βάρος και είναι ελάχιστα επιθετικοτερη/αποδοτικότερη από την progress σε αντίστοιχες ρυθμίσεις.
Προσπέρασε την εαν από το πάνω χείλος μέχρι τη μύτη είσαι "στενάχωρα".
Η κεφαλή της είναι αρκετά ογκώδης και ιδιαίτερα ψηλή.
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3117
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28073 times
Been thanked: 29335 times
Ηλικία: 64

Σωστά τα λέει ο Billy παραπάνω. :)
Η progress και η variant είναι δύο καλές προτάσεις για το εύρος τιμών γύρω στα 50 με 70 ευρώ.
Η progress κλασσική και αποτελεσματική, ιδανική για όσους θέλουν κοντές λαβές (αν και υπάρχει και η έκδοση με μακριά λαβή).
Η variant πιο επιθετική, στις ίδιες ρυθμίσεις, αλλά με ογκώδη κεφαλή, είναι και αυτή αξιόπιστη εργαλείο.
Την Pearl δεν έτυχε να την δοκιμάσω, αλλά μου κάνει εντύπωση, πως μέσα σε δύο ή τρία χρόνια που κυκλοφορεί (αν δεν κάνω λάθος), έχει φτάσει στην version 8.
Φαίνεται σαν αντιγραφή της Rex Ambassador, σε πιο ογκώδη και βαρύτερη μορφή.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11588 times
Ηλικία: 55

Καλή είναι η Pearl.. Κάνει αποτελεσματικό ξύρισμα ακόμα κ στις πολύ χαμηλές ρυθμίσεις. Να ξέρεις πως είναι λίγο βαριά. Από όσο γνωρίζω το νούμερο που αναφέρεται σαν version στην Pearl αντιστοιχεί στην παρτίδα παραγωγής κ όχι σε κάποια διαφορετική έκδοσή της. Οι εκδόσεις που είχαν αλλαγές ήταν μέχρι την παρτίδα 4.
Μπάμπης
Laz73
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: 11 Δεκ 2021, 18:28
2
Has thanked: 43 times
Been thanked: 14 times

Σαν κάτοχος της Progress 500 (κοντή λαβή) μόνο καλά μπορώ να πω για την αποτελεσματικότητα/αίσθηση που προσφέρει η συγκεκριμένη. Την έχω κοντά 4 μήνες (είναι η δεύτερη μηχανή που απέκτησα αφότου μπήκα κι εγώ στο ΠΞ) και έχω κάνει τα περισσότερα ξυρίσματα μαζί της, ενώ είναι η μηχανή αναφοράς μου όταν θέλω να αξιολογήσω λεπίδες και σαπούνια/κρέμες.
Πολύ δύσκολα θα μου δημιουργήσει ερεθισμούς (ξυρίζομαι πάντα κόντρα) ενώ μέχρι τη ρύθμιση 3 είναι και ανεκτά ήπια σαν αίσθηση. Μετά τη ρύθμιση 3 βέβαια αρχίζει να θέλει περισσότερη προσοχή, ειδικά αν δουλεύεται με κοφτερή λεπίδα.
Σε εμένα αγαπημένος συνδυασμός είναι με λεπίδα Perma Sharp και ρύθμιση στο 3, για γένια 2-3 ημερών.
Σίγουρα είναι μια μηχανή με την οποία θα μπορούσα να ζήσω αν έπρεπε να ξυρίζομαι αποκλειστικά με μία, και ταυτόχρονα θεωρώ πως μπορεί να καλύψει έναν αρχάριο κι έναν έμπειρο/απαιτητικό ξυριστή εξίσου καλά.
Επίσης να προσθέσω ότι θεωρώ ιδανικό το συνδυασμό βάρους και μήκους λαβής στη συγκεκριμένη, για τα δικά μου τουλάχιστον γούστα.
Τέλος, οφείλω να ομολογήσω ότι στο θέμα φινίρισμα (όπως δυστυχώς και σε άλλα προϊόντα της Merkur) η μηχανή μας τα χαλάει λίγο. Στη δική μου το φινίρισμα του κάτω μέρους του top cap είναι μέτριο, ενώ επιπρόσθετα στο άνω μέρος του έχει ένα αμυδρό χτυπηματάκι στο άκρο του (το καταλαβαίνει κανείς περισσότερο αγγίζοντάς το από την τραχύτητα που νιώθει, και λιγότερο οπτικά).
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1544
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12953 times
Been thanked: 13607 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Καλή, αξιόπιστη και οικονομική επιλογή είναι και η Parker Variant, με περισσότερο blade feel από την Merkur 500, ιδιαίτερα στις επιλογές ρύθμισης 5και άνω...
Άβαταρ μέλους
Apostolos K
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 01 Φεβ 2021, 17:17
3
Τοποθεσία: Εύοσμος
Has thanked: 9950 times
Been thanked: 8028 times

Όσοι δεν έχουν δοκιμάσει και τις 2 προτείνουν την Merkur. Άπειρο LOL!!!
Εγώ είχα την Merkur και μετά αγόρασα την Pearl.
Και πούλησα την Merkur. Γιατί πολύ απλά είναι καλύτερη σε όλα. Ποιότητα κατασκευής, αποτελεσματικότητα, design και τιμή!
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11588 times
Ηλικία: 55

Λίγο που το είχα ψάξει όταν κοίταζα για ρυθμιζόμενη, αναφέρονταν στα ξένα φόρα απόψεις που περέπεμπαν σε θέματα στο quality control της Progress. Ίσως έτσι εξηγείται κ η τόσο μεγάλη διαφορά στις θετικές κ αρνητικές απόψεις. Κάπως έτσι κατέληξα στην Flexi κ δεν το μετάνιωσα. Όμως θα μπορούσα να έχω πέσει σε καλό ή να μην είχα πέσει σε κακό κομμάτι της Progress κ να μην το είχα μετανιώσει κ πάλι.
Μπάμπης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”