Πινέλο silvertip

vasilis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 04 Αύγ 2014, 08:27
9
Been thanked: 5 times

Καλησπέρα σας.Θα ήθελα να σ ας ρωτήσω εάν καποιος ξέρει εάν όντως τα παρακάτω πινέλα είναι silvertip :

https://kosmosman.gr/product/semogue-ow ... %ac%cf%82/


https://kosmosman.gr/product/semogue-ow ... %bf%cf%82/
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28072 times
Been thanked: 29331 times
Ηλικία: 64

Οχι δεν είναι silvertip. Οπως γράφουν και οι περιγραφές είναι two band (super/silvertip badger).
Κάθε εταιρεία βέβαια έχει την δική της κατηγοριοποίηση και πως εννοεί τις διάφορες ποιότητες της τρίχας του ασβού.
Γιάννης
vasilis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 04 Αύγ 2014, 08:27
9
Been thanked: 5 times

Σας ευχαριστώ.Θέλω να αγοράσω πινελο εως 100 ευρώ για δημιουργία αφρου και σε μπολ αλλα κυριως απευθείας στο πρόσωπο.Επίσης για χρήση και με σκληρά σαπούνια.Μου είπαν για παράδειγμα οτι τα κλασσικά silvertip δεν είναι κατάλληλα γιατί έχουν πολύ μαλακές τρίχεςΣυμφωνείτε ;Μου προτειναν τα παραπάνω.Εχετε να μου προτείνετε άλλα πινέλα για δημιουργία αφρού σε μπολ αλλά κυρίως στο πρόσωπο ,καθώς και για χρήση με σκληρά σαπούνια;
Σας ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2127
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8560 times
Been thanked: 11588 times
Ηλικία: 55

Μάλλον 2 band είναι, αλλά κάπου γράφουν 2band silvertip και δημιουργείται μπέρδεμα . Αλλά δεν έχει ούτε knot 24mm που αναγράφεται. Mάλλον 22mm. Επειδή το έχω, θα σου πω πως το θεωρώ υπερκοστολογημημένο για αυτό που είναι. Αν είχα τα μυαλά που έχω τώρα, για αρχή θα έπαιρνα ένα Υaqi 2band 24mm, που πήρα δύο αργότερα, στα μισά λεφτά και πολύ καλύτερα. Εκτός και αν θεωρείς πως αξίζει η λαβή τα διπλάσια λεφτά, οπότε πάω πάσο. Τα 2band έχουν μια καλύ ισορροπία σχετικά χαμηλού κόστους, σχετικά απαλής τρίχας, αλλά και σχετικά δυνατού backbone. Το τελευταίο το χρειάζεσαι για τα σκληρά σαπούνια. Όλα αυτά βέβαια περί ποιότητας τρίχας αλλάζουν από μπραντ σε μπραντ. Άλλο 2band μάρκας Α άλλο 2band μάρκας Β, ή best ή super.
Μπάμπης
vasilis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 04 Αύγ 2014, 08:27
9
Been thanked: 5 times

Το backbone πως το καταλαβαίνω?
Άβαταρ μέλους
Algebar
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1685
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 20:03
3
Τοποθεσία: Παλλήνη
Has thanked: 13432 times
Been thanked: 14357 times
Ηλικία: 54

Για face lather το Zenith silvertip 506 είναι εξαιρετικό, μου αρέσει επίσης το Yaqi moka two band που είναι πολύ καλό για την τιμή του και φορτώνει λίγο πιο εύκολα σκληρά σαπούνια τα οποία όμως αν τα μουλιάσεις δεν θα έχεις πρόβλημα με κανένα πινέλο. Λάβε μόνο υπόψη σου ότι τα συγκεκριμένα είναι 26mm, για μένα είναι ιδανικά αλλά άλλοι τα θεωρούν μεγάλα.

Edit @vasilis
Το backbone δείχνει πόσο εύκολα ή δύσκολα ανοίγει το πινέλο όταν το πιέζεις στο πρόσωπο και παίζει ρόλο στην γενική αίσθηση απαλότητας του πινέλου μαζί με το πόσο μαλακές είναι οι άκρες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Algebar την 20 Φεβ 2022, 12:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28072 times
Been thanked: 29331 times
Ηλικία: 64

vasilis έγραψε: 20 Φεβ 2022, 12:07 Σας ευχαριστώ.Θέλω να αγοράσω πινελο εως 100 ευρώ για δημιουργία αφρου και σε μπολ αλλα κυριως απευθείας στο πρόσωπο.Επίσης για χρήση και με σκληρά σαπούνια.Μου είπαν για παράδειγμα οτι τα κλασσικά silvertip δεν είναι κατάλληλα γιατί έχουν πολύ μαλακές τρίχεςΣυμφωνείτε ;Μου προτειναν τα παραπάνω.Εχετε να μου προτείνετε άλλα πινέλα για δημιουργία αφρού σε μπολ αλλά κυρίως στο πρόσωπο ,καθώς και για χρήση με σκληρά σαπούνια;
Σας ευχαριστω.
Ναι τα silvertip δεν έχουν ιδιαίτερα δυνατό backbone.
Στα χρήματα που αναφέρεις καλή περίπτωση είναι τα manchurian της Zenith και τα two band της Epsilon.
Δυνατό backbone και ιδανικά για triple milled σαπούνια.
Γιάννης
vasilis
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: 04 Αύγ 2014, 08:27
9
Been thanked: 5 times

Που μπορω να τα βρω αυτα?Μπορεις να μου προτείνεις γενικότερα ανεξαρτητως τιμης?

Added in 1 hour 13 minutes 35 seconds:
Το backbone έχει μονάδα μέτρησης?
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
8
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28072 times
Been thanked: 29331 times
Ηλικία: 64

Για Zenith θα βρεις εδώ

Epsilon εδώ

To backbone δεν έχει μονάδα μέτρησης. Ουσιαστικά είναι η αντίσταση του θυσάνου όταν κάνεις splay, ή όταν προσπαθείς να τον λυγίσεις.
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
Kritikos
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 167
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2021, 18:29
2
Has thanked: 3155 times
Been thanked: 1267 times
Ηλικία: 54

Το backbone δεν έχει μονάδα μέτρησης.Είναι αυτό που περιγράφει πιο πάνω ο Algebar,το πόσο εύκολα ανοίγει όταν το πιέζεις,πόσο εύκολα απλώνουν οι τρίχες του…Γενικά τα two band έχουν πιο πολύ backbone.Επίσης τα manchurian έχουν πιο πολύ backbone από τα υπόλοιπα silvertip(αρκεί να μην είναι αυτά two band).
Απάντηση

Επιστροφή στο “Το πινέλο”