Το ποτ-πουρι των αποριών του αρχάριου...

Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1545
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12968 times
Been thanked: 13617 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Η κρέμα Baume.be εχει καλή απόδοση και προστασία στο ξύρισμα. Προσωπικά την βρίσκω ανώτερη από TOBS και εφάμιλλη με τις Truefitt & Hill. Αρωματικά δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, "αντέχεται" πάντως...
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5276 times
Ηλικία: 57

Η κρέμα baume.be με το αντίστοιχο σαπούνι, πόσο μεγάλη διαφορά έχουν?
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Όσον αφορά τις ιδιότητες και τα χαρακτηριστικά τους,
Η κρέμα τους είναι μια καλή κρέμα ξυρίσματος,
ενώ το σαπούνι τους ένα κακό σαπούνι ξυρίσματος.
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5276 times
Ηλικία: 57

Μου φαίνεται σαν να θέλει κάποιος να το προσπαθήσει για να συμβεί κάτι τέτοιο...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
Bill the butcher
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 870
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:30
4
Has thanked: 7683 times
Been thanked: 8234 times

Κι όμως όταν πρόκειται για προϊόντα φασον,
δεν είναι καθόλου απίθανο να αστοχήσει κάποιος.
Πόσο μάλλον, όταν δεν είναι και πολύ σχετικός με το αντικείμενο.
Άβαταρ μέλους
gkarave
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1545
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 19:45
3
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 12968 times
Been thanked: 13617 times
Ηλικία: 42
Επικοινωνία:

Έχω την ίδια γνώμη με τον φίλο @Bill the butcher , η κρέμα έχει καλύτερη απόδοση και ιδιότητες σε σχέση με το σαπούνι. Πιθανόν να οφείλεται στον έλεγχο στην γραμμή παραγωγής ( quality control) ή και στις συνταγές παρασκευής που χρησιμοποιούνται... Πιθανόν....
Άβαταρ μέλους
qsplan
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 1344
Εγγραφή: 08 Φεβ 2022, 19:21
2
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 6401 times
Been thanked: 5276 times
Ηλικία: 57

Τον τελευταίο καιρό (θα βδομάδα κοντά) ξυριζομαι κάθε μέρα...

Χθες το βράδυ, μπορώ να πω ότι ψιλομακελευτηκα... Όχι τόσο τα κοψίματα (3 μικρά), όσο ένας απίστευτος ερεθισμός στον λαιμό κυρίως...

Σαν σαπουνι είχα το Razorock Nomad, με το ασβοπιβελο Yaqi και την κίτρινη λεπίδα της Treet Dura Sharp...

Η μηχανή ήταν η EJ DE89 που χρησιμοποιώ κατά κύριο λόγο...

Χρησιμοποίησα 2-3 διαφορετικα asb, 2-3 διαφορετικα asl μαζί με 3-4 σταγόνες αμυγδαλελαιο, αλλά ο ερεθισμός δεν θα λέγε να σταματήσει....

Πρωί πρωί κατέβηκα σε ένα κατάστημα με οργανικά καλλυντικά που είναι στην είσοδο της πολυκατοικίας κι πήρα ροδονερο καθώς κι εναν ενυδατικο όρο προσώπου και λαιμού...

Δεν μπορώ να πω ότι σώθηκε η κατάσταση... Ίσως, ιδέα μου κιόλας, να ηρεμησε ο ερεθισμός αλλά μπορεί να είναι και λόγω του χρόνου...

Σήμερα παραγγειλα, αυτό το Blador... Σε περίπτωση που έχουν μείνει κατάλοιπα ή οτιδήποτε άλλο... Γνώμες σας για αυτό? Κάνει δουλειά ή θα μου μείνει το κουτί του?

Μήπως παίζει ρόλο ότι πιθανώς το δέρμα μου να μην αντέχει καθημερινό ξύρισμα?

Δεν ξέρω...
:ty .'. Κώστας .'. ένας vintage έφηβος :thankyou
Visita Interiora Terrae Rectificando Invenies Occultum Lapidem
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2128
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8566 times
Been thanked: 11590 times
Ηλικία: 55

Καλά μόνο πλαστική δεν έκανες🤣. Αν κάνεις κόντρα σε καθημερινό, έχεις την πιθανότερη απάντηση. Σε πολλούς είναι πιθανός λόγος κ σε πιο αραιό ξυρισμα.Άστο να ηρεμήσει δυο μέρες. Αφού θες να πηγαίνεις σε καθημερινό, προφανώς για να χαίρεσαι την κατάσταση κ αφού στράβωσε όπως το πήγες, να πηγαίνεις με δύο χέρια wtg για να συνηθίσει το δέρμα σου. Πάντως η ερώτηση που κάνεις έχει πολλές παραμέτρους από τις οποίες εξαρτάται η απάντηση. Εγώ απάντησα σε μία από αυτές κ μάλιστα υποθέτοντας. Χιλια δύο μπορεί να στο έκαναν.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
Constantin
Γυμνάσιο
Γυμνάσιο
Δημοσιεύσεις: 1041
Εγγραφή: 19 Ιουν 2021, 19:29
2
Has thanked: 6881 times
Been thanked: 8982 times

Ξυρίζομαι κάθε μέρα!
Κάποιες λεπίδες με έχουν επηρεάσει αρνητικά (κυρίως με ήπιο προφίλ τριγύρω αλλά αυτά θα τα εντοπίσεις γιατί είναι υποκειμενικά..)
yaqi.. πυρηνικός πόλεμος να γίνει δεν πρόκειται να ακουμπήσει το πρόσωπο μου.. αρουραίο 222band..
𝕴𝖓 𝕾𝖎𝖒𝖕𝖘𝖔𝖓 𝖂𝖊 𝕿𝖗𝖚𝖘𝖙
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5903
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27393 times
Been thanked: 38926 times
Ηλικία: 54

Το δέρμα χρειάζεται μήνες ή και μερικά χρόνια για να 'σκληρύνει'. Ομοίως, η τεχνική θέλει πάρα πάρα πολύ χρόνο και υπομονή για να τελειοποιηθεί.

Προ πενταετίας με 1-2 περάσματα με την ήπια DE89 γινόμουν όχι πωπός μπεμπέ αλλά μαϊμούς. Τώρα, καθημερινά 3 περάσματα με τη R41 και 4 με οποιαδήποτε άλλη (χωρίς κόντρα εννοείται) μηχανή για τέλειο αποτέλεσμα. Έχω ξεχάσει πώς είναι τα κοψίματα και οι ερεθισμοί ανεξαρτήτως λεπίδας ή σαπουνιού.

Αυτές είναι οι γενικές διαπιστώσεις που ισχύουν για όλους μας συνήθως. Αν έχεις ευαίσθητο δέρμα και τις λοιπές παραμέτρους εσύ τα ξέρεις.

Συμπέρασμα: υπομονή και επιμονή. Η ανταμοιβή θα είναι μέγιστη.

Υ.Γ. το δέρμα στο λαιμό είναι πολύ πιο ευαίσθητο απ' ότι στα μάγουλα. Τις παραδοσιακές ξυριστικές μηχανές τις πιέζουμε στο πρόσωπο όσο πατάει η γάτα, τις αφήνουμε να γλιστράνε απαλά. Είμαι βέβαιος πως άθελά σου πιέζεις παραπάνω απ όσο χρειάζεται ή περνάς τη μηχανή από σημεία που έχει φύγει ο αφρός.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις αρχαρίων”