Η 'δική μας' Lambda Athena

Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5939
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27694 times
Been thanked: 39284 times
Ηλικία: 54

Ανοίγω με χαρά νήμα για την πρώτη Ελληνική ξυριστική μηχανή που θα κυκλοφορήσει ευρέως.
Ξεκινώ με τις πρώτες μου εντυπώσεις. Καλοδεχούμενες οι φωτογραφίες, παρουσιάσεις, κριτικές και απόψεις για την 'Αθηνά'.


Αντιγραφή από το ξύρισμα της ημέρας 11-2-2022:

Η ποιότητα είναι σπουδαία με μεγάλη προσοχή στη λεπτομέρεια. Αφήνω το κομμάτι της αισθητικής, αυτό έχει να κάνει με τα γούστα του καθενός. Μπαίνω κατευθείαν στο ψητό, πώς ξυρίζει.

Η κεφαλή θυμίζει αρκετά την R41. Είναι αποτελεσματική χωρίς όμως την τραχύτητα που βγάζει σε πολλούς η Muhle. Χαμηλό προφίλ που σημαίνει ότι πιάνει άνετα τις τρίχες κάτω από τα ρουθούνια, 'ευαίσθητη' στις λεπίδες με την έννοια ότι οι τρεις διαφορετικές που δοκίμασα είχαν διαφορετική αίσθηση στο δέρμα. ΄

Από καθαρά λειτουργική άποψη, δε με βόλεψε καθόλου η λαβή η οποία είναι φρονώ δυσανάλογα ογκώδης και βαριά συγκριτικά με την κεφαλή. Το κέντρο βάρους είναι πολύ κοντά στην κεφαλή προσδίδοντας λιγότερο από ιδανική ισορροπία, γεγονός που σε συνδυασμό με τις μεγάλες διαστάσεις της θα δυσχεράνει την ευελιξία και ίσως την εύκολη διατήρηση της σωστής γωνίας σε όσους δεν έχουν χέρια-κουπιά. Αυτή είναι η πρώτη μου εντύπωση από την πρώτη χρήση της Λ.

Προφανώς, θα συνηθίσει το χέρι οπότε έπειτα από μερικά ακόμη ξυρίσματα θα μου ξεδιπλώσει η μηχανή όλες της τις χάρες. Αν όχι, θα ζητήσω από τον Θεόδωρο να μου φτιάξει μια ίδια custom λαβή -20% σε βάρος και αναλογία διαστάσεων που υποπτεύομαι θα πλησιάζει περισσότερο τη Θεϊκή αναλογία φ.

Αληθινά υπέροχο και απαλό ξύρισμα. Ελληνική must have μηχανή.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
babkoug
Λύκειο
Λύκειο
Δημοσιεύσεις: 2181
Εγγραφή: 22 Μαρ 2016, 16:32
8
Τοποθεσία: Περιστέρι Αττικής
Has thanked: 8840 times
Been thanked: 11967 times
Ηλικία: 55

Και εμένα με προβλημάτισε το σχήμα της λαβής της όταν την είδα στα αρχικά ποστς και των δυο σας. Νομίζω πως σχήμα της λαβής δείχνει εργονομικά άβολο, παρά την πιθανή αισθητική κομψότητα. Η πολύ χοντρή κορυφή σε σχέση με τη λεπτή βάση, είναι αντίστροφη των αναλογιών μεγέθους στη διάταξη των δαχτύλων στο χέρι. Επίσης το ποδαρικό που μπορεί να ισοσταθμίσει αυτην την δυσαναλογία, φαίνεται να βρίσκεται σε αρκετά μεγάλη απόσταση, ώστε να μπορούν να την καλύψουν τα δάχτυλα, εκτός και αν πιαστεί αρκετά χαμηλά, με το βαρύ άνω τμήμα της λαβής να προσθέτει βάρος στην κεφαλή. Περίμενα εντυπώσεις από την χρήση.
Μπάμπης
Άβαταρ μέλους
kopasas
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2019, 20:10
4
Has thanked: 121 times
Been thanked: 551 times
Ηλικία: 49
Επικοινωνία:

Αύριο ανεβάζω βίντεο με την Athena. Επειδή τα χέρια μου είναι όντως κουπιά με βόλεψε η μεγάλη και βαριά λαβή, όταν όμως πεφτει σαπουναδα επάνω γλυστραει σαν τον διάολο. Πολύ βαθύ και απροβληματιστο ξύρισμα.
Άβαταρ μέλους
george644
Δημοτικό
Δημοτικό
Δημοσιεύσεις: 475
Εγγραφή: 16 Ιαν 2016, 10:49
8
Has thanked: 3247 times
Been thanked: 2784 times

Ανδρεα να δουμε φωτογραφιες.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5939
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27694 times
Been thanked: 39284 times
Ηλικία: 54

Εικόνα

Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα


Εικόνα
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
novitskii6852
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 12 Φεβ 2022, 12:18
2
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Πώς είναι τα πράγματα με την αποστράγγιση αφρού; Δεν είναι φραγμένα με ξυρισμένη ασπίδα; Πώς ξυρίζεται σε παχύ αφρό; Είμαι ευγνώμων εκ των προτέρων για την απάντηση.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5939
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27694 times
Been thanked: 39284 times
Ηλικία: 54

Καλώς όρισες φίλε Σεργκέι! Μπορείς να ξυρίσεις το μισό σου πρόσωπο χωρίς να ξεπλύνεις τον αφρό. Δε δοκίμασα τη Λάμδα με πολύ πηκτό αφρό, θα το κάνω και θα σου πω.
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Paneristi
Νήπιο
Νήπιο
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 08 Μάι 2020, 08:16
4
Been thanked: 78 times

Από τις φωτογραφίες που βλέπω η λαβή με αποτρέπει να την αποκτήσω.
Άβαταρ μέλους
Vavous
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5939
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2015, 11:30
8
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη - Aθήνα
Has thanked: 27694 times
Been thanked: 39284 times
Ηλικία: 54

Η βαριά και δύσχρηστη για μένα λαβή αντικαταστάθηκε από τη Henson. Βρήκα την προσωπική μου Χρυσή Αναλογία για τη Λάμδα.

Η κεφαλή πάντως είναι για ξυριστικό Όσκαρ. Λεπτή, ελαφριά, γλυκύτατη (αναλόγως τη λεπίδα) και αποτελεσματική. Φανταστικό ξύρισμα χωρίς ίχνος ερεθισμών.

Δε βουλώνει από τον αφρό και ξεπλένεται πανεύκολα. Μπορείς άνετα να ξυρίσεις το μισό πρόσωπο χωρίς ξέπλυμα. Δοκιμάστηκε με τον πηχτό σαν πηλό αφρό του Λόθουρ.

Παρακάτω μερικές κοντινές φωτό από κινητό.



Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Ανδρέας, Μ.Δ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
foxtrot
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3154
Εγγραφή: 07 Μάι 2015, 12:39
9
Τοποθεσία: Ελευσίνα
Has thanked: 28394 times
Been thanked: 29688 times
Ηλικία: 64

Βλέποντας την κεφαλή σε καλλίτερη ανάλυση, στις τελευταίες φωτό, το base plate μου θυμίζει λίγο το αντίστοιχο της R41.

H original λαβή βέβαια, δεν μου αρέσει αισθητικά. Ούτε και το μήκος της. Πάντα προτιμώ τις κοντές λαβές, 8 με 8.5 cm.
Σε κάθε περίπτωση, αξίζουν συγχαρητήρια στον κατασκευαστή. Η πρώτη Ελληνική ξυριστική μηχανή είναι εδώ ! Με το καλό και οι επόμενες version.

Με γειά Ανδρέα και ευχαριστούμε για την παρουσίαση !
Γιάννης
Απάντηση

Επιστροφή στο “Double edge razors”